full screen background image

آجرهای زنده: تولید انرژی از نور خورشید و فاضلاب خانگی در دیوار خانه

هر از چندگاهی یک نوآوری تازه ارائه می‌شود که می‌تواند برای همیشه آینده معماری را دستخوش تغییر کند؛ این «آجرهای زنده» احتمالاً یکی از همین نوآوری‌ها هستند. «پروژه معماری زنده» به ساخت آجرهایی پرداخته است که منابع حاصل از نور خورشید، فاضلاب و هوا را به انرژی پاک تبدیل می‌کنند. این آجرها می‌توانند بر روی هم «دیوارهای راکتور زیستی» را بسازند که انرژی لازم برای کل ساختمان را تأمین می‌کنند.

این پروژه حاصل تلاش مشترک دانشگاه نیوکاسل و متخصصانی از دانشگاه‌های برستول، تورنتو، شورای ملی تحقیقات اسپانیا، گروه سیستم‌های لیکوییفر و اکسپلوریا است. این آجرهای نمونه،  مبتنی بر مبنای فناوری پیل‌های سوختی میکروبی که در دانشگاه وست‌انگلند توسعه‌ یافته است، ساخته‌ شده‌اند. این پیل‌ها انرژی حاصل از سوخت و ساز بدن میکروب‌ها را که از منابع تغذیه آلی همانند لجن گرفته شده‌اند را جذب کرده و به انرژی برق تبدیل می‌کنند.

آجرهای زنده - «آجرهای زنده»: مولد انرژی نوین و پاک - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

“راشل آرمسترانگ” (هماهنگ کننده پروژه از دانشگاه نیوکاسل)، ادعاهای غیرواقعی در خصوص توانایی فعلی این آجرها مطرح نکرده است.. اگرچه هدف نهایی این پروژه ساخت یک سازه کامل مانند توآلت برای مردم ساکن کشورهای در حال توسعه است که دیوارهایی آن قادرند انرژی لازم برای تأمین روشنایی خود را تولید نمایند، اما فعلاً این سازه‌ها صرفاً قادرند برق کافی برای روشن کردن یک چراغ ال‌ای‌دی را تولید نمایند.

آجرهای زنده - «آجرهای زنده»: مولد انرژی نوین و پاک - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

تغییر آینده معماری با توسعه بیوتکنولوژی

راشل می‌گوید آجرهای زنده قادر نخواهند بود انرژی مورد نیاز در یک آشپزخانه مدرن برای راه‌اندازی یخچال، اجاق گاز، مخلوط‌کن، چای‌ساز و … تأمین نماید اما ممکن است نحوه ساخت آشپزخانه‌ها را دستخوش تغییر نماید. وی می‌گوید این آجرها استفاده از سوخت‌های فسیلی که وی از آنها تحت عنوان «سوخت و ساز مرده» یاد می‌کند را به چالش می‌کشد.

راشل می‌گوید: «بیوتکنولوژی برای ما فرصت‌های جدیدی ایجاد کرده است. ما از سوخت و ساز مرده به متابولیسم‌های جدیدتر یا میکروارگانیسم‌ها-که از ما نیز قدیمی‌تر هستند- در حال تغییر رویکرد هستیم.» این مدل جدید می‌تواند محصولات جانبی مضر حاصل از استخراج انرژی از سوخت‌های فسیلی از قبیل گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد. در اثر این محصولات جانبی مضر، تمامی اکوسیستم‌های زمین دستخوش تغییرات سریعی شده‌اند که نهایتاً سیاره را به مکانی غیرقابل سکونت تبدیل می‌کنند.

آجرهای زنده - «آجرهای زنده»: مولد انرژی نوین و پاک - آینده معماری - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

اخیراً در دوسالانه ونیز در سال 2016 مشخص شد که هشت ماه است که این آجرها در حال استفاده هستند. سازندگان این آجرها در حال حاضر در حال تست کردن این آجرها با مواد اولیه مختلف هستند تا بتوانند همزمان زیبایی و تولید انرژی آنها را بهینه نمایند. نتایج این تحقیقات در دوسالانه استونی در سال 2017 به نمایش در خواهد آمد. راشل می‌گوید اگر آنها بتوانند منابع کافی برای ساخت یک دیوار از این آجرها را تأمین نمایند، یک نمونه از این دیوارها را در مراسم افتتاحیه دوسالانه استونی به نمایش خواهند گذاشت.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *