full screen background image
Search

افتتاح نخستین مزرعه شهری زیرزمینی در لندن

اولین مزرعه شهری زیرزمینی فعالیت خود را در لندن آغاز کرده است. این مزرعه از تونل‌های زیرزمینی و قدیمی شهر که برای جنگ جهانی دوم ساخته شده‌اند استفاده می‌کند تا یک کسب‌وکار کشاورزی دوستدار محیط‌زیست و پایدار ایجاد نماید.

این مزرعه که «زیرزمین در حال رشد» نام دارد از سیستم‌های هیدروپونیکی و نورپردازی ال‌ای‌دی استفاده می‌کند تا طیف گسترده‌ای از انواع سبزی‌ها و گیاهان از جمله کرفس، کلم، جعفری، تربچه و برگ خردل را تولید نماید. برای تولید محصولات با صرف حداقل انرژی، یک فرآیند کشاورزی بدون استفاده از آفت‌کش‌ها- نتیجه ۱۸ ماه تحقیق و آماده‌سازی- طراحی شده است.

مزرعه شهری - افتتاح نخستین مزرعه زیرزمینی شهری در لندن - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

طراحان ادعا می‌کنند که سیستم هیدروپونیک و سیستم آبیاری لوپ که در این مورد استفاده شده‌اند، در مقایسه با سیستم کشاورزی معمولی، ۷۰ درصد آب کمتری احتیاج دارند و می‌توانند در تمام طول سال به تولید محصول بپردازند اما شاید بتوان گفت مهم‌ترین ویژگی این مزرعه، جا و مکان آن است.

سرمایه‌گذاران این پروژه ادعا می‌کنند با توجه به قرار گرفتن مزرعه زیر منطقه شهری لندن در محله کلافام در جنوب غربی شهر، می‌توانند محصولات را ظرف مدت کمتر از ۴ ساعت به دست مصرف‌کننده نهایی برسانند و این تحویل محصول به دست مشتری بدون آثار مخرب زیست‌محیطی حاصل از حمل‌ونقل محصولات در شاهراه‌ها و جاده‌های انگلستان است. این مزرعه در مراحل اولیه محصولات مورد نیاز رستوران‌های محلی را از طریق شبکه توزیع بازار تأمین و بعداً به‌صورت مستقیم به فروش محصول به عموم مبادرت خواهد کرد.

این مزرعه از پناهگاه‌های زیرزمینی جنگ جهانی دوم که ۱۲ طبقه زیر زمین و به منظور پناه دادن به ۸۰۰۰ شهروند در طول حملات هوایی ایجاد شده بودند استفاده می‌کند. عمق زیاد این مکان با توجه به دمای ثابت ۱۶ درجه سانتیگرادی آن در تمامی فصول، امکان کشت محصولات در تمامی ۵۲ هفته سال را فراهم می‌آورد.

نه تنها این یک مثال فوق‌العاده و عالی برای تجدید حیات یک فضای خالی و قدیمی شهر است بلکه نشانی از نحوه تحول و حرکت کشاورزی در قرن ۲۱ با استفاده از ایده‌های های‌تک و به‌روز است.

مزرعه شهری - افتتاح نخستین مزرعه زیرزمینی شهری در لندن - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

 کمی قبل‌تر در سال جاری ما شاهد پیشرفت‌هایی در این زمینه بودیم، برای مثال بزرگ‌ترین مزرعه داخلی ژاپن راه‌اندازی شد که ادعا دارد ۱۰۰ برابر کارآمدتر از مزارع معمولی است. همچنین یکی دیگر از این طرح‌های توسعه‌ای طی چند ماه آینده در نیوجرسی افتتاح خواهد شد که یک کارخانه قدیمی فولاد را به بزرگ‌ترین مزرعه عمودی جهان تبدیل خواهد کرد. زمانی که این مزرعه به‌صورت کامل راه بیفتد، انتظار می‌رود که بتواند سالانه ۱۰۰۰ تن محصولات فاقد آفت‌کش تولید نماید.

ازآنجایی‌که مدیریت تأمین مواد غذایی با توجه به عوامل زیست‌محیطی و اقتصادی یکی از نگرانی‌های قرن حاضر خواهد بود، نوآوری در تولید غذا- همانند مزرعه زیرزمینی- نویدبخش خواهد بود.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *