full screen background image

اولین مزرعه غذایی شناور روی کشتی در نیویورک

اولین مزرعه غذایی شناور نیویورک به شهروندان نیویورکی این شانس را داده تا سوار بر این کشتی شوند و از گیاهان خوراکی آن بچشند. «Swale» که یک کشتی به طول 130 فوت و عرض 40 فوت است، حاصل همکاری مشترک مری مارتینگلی (طراح) و تیمی متشکل از افراد مختلف است. مردم می‌توانند به روی این کشتی بیایند و از محصولات کشاورزی تازه آن بچینند و میل نمایند و همزمان در مورد کشاورزی شهری بیشتر بیاموزند. Swale فقط برای چند روز در اسکله «بروکلین بریج پارک» خواهد بود.

مزرعه غذایی - کشاورزی شهری - اولین مزرعه غذایی شناور روی کشتی در نیویورک - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

Swale که ترکیبی از کشاورزی، کار هنری و آموزشی است به‌عنوان راهی برای تغذیه شهروندان هم به لحاظ خوراکی و هم به لحاظ فکری طراحی شده است. مارتینگلی پس از اینکه متوجه شد که کشت گیاهان به‌منظور مصرف عمومی در زمین‌های عمومی شهر نیویورک ممنوع است، به فکر این طرح افتاد. ازآنجایی‌که امکان کشاورزی شهری در اراضی شهر به خاطر منع قانونی وجود نداشت، فوراً به سراغ آب‌های آزاد نیویورک رفت تا بتواند غذای تازه برای مردم عرضه نماید.

مزرعه غذایی - کشاورزی شهری - اولین مزرعه غذایی شناور روی کشتی در نیویورک - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

الهام بخشی برای تحقق کشاورزی شهری آینده

مارتینگلی در ویدئوی خود در مورد Swale می‌گوید: «چه می‌شود اگر بتوانیم غذای سالم را به یک خدمت عمومی و نه یک کالای گران‌قیمت تبدیل کنیم؟ این سؤالی است که ما به کمک این ساختار متحرک (Swale) به دنبال پاسخ آن هستیم، زیرا Swale را می‌توان به‌راحتی از یک مکان به مکان دیگری برد و می‌توان آن را با افراد بیشتری به اشتراک گذاشت. در قالب این فرآیند ما می‌توانیم انرژی لازم برای حرکت در راستای تغییر سیاست‌های شهری را ایجاد نماییم تا به تبع آن در بلندمدت شهر بتواند از فضاهای عمومی برای کشت گیاهان و غذا استفاده نماید.»

مزرعه غذایی - کشاورزی شهری - اولین مزرعه غذایی شناور روی کشتی در نیویورک - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

این مزرعه غذایی شامل بیش از 80 گونه از گیاهان خوراکی- از جمله بلوبری، کرفس، پونه کوهی، برگ چغندر، مارچوبه و خرمالو- است.

این اکوسیستم شناور علاوه بر اینکه تحسین انسان‌ها را برانگیخته، توجه گونه‌های دیگر را نیز به خود جلب کرده است.  پاندورابِرد- که یک دستگاه تعاملی است که توسط الیزابت دمارای و احمد الگمل برای پرندگان ساخته شده است- بر روی Swale نصب شده تا بتواند ترجیحات موسیقایی پرندگانی که روی Swale می‌آیند را به کمک فناوری بینایی رایانه‌ای و نرم‌افزارهای تعاملی شناسایی و مطالعه نماید و پس از آن موسیقی موردعلاقه پرندگان نغمه‌سرا را پخش نماید.  Swale تا سیزدهم نوامبر (23 آبان 95) هر روز از ساعت 11 صبح تا 6 بعدازظهر در اسکله « بروکلین بریج پارک» به روی علاقه‌مندان باز بود.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *