full screen background image

ایجاد مسیر ویژه خودروهای خودران در اتوبان بین‌ایالتی

خودروهای خودران می‌توانند نحوه حمل‌ونقل بشر را متحول کنند به‌شرط آن‌که برنامه‌ریزان شهری و دولت‌ها بدانند که چه تغییراتی در  جاده‌ها و خیابان‌ها برای ایجاد همخوانی و مطابقت با چنین خودروهایی نیاز است. شرکت سرمایه‌گذاری مادرونا (واقع در سیاتل) اخیراً گزارشی در خصوص ایجاد مسیر ویژه خودروهای خودران در اتوبان بین‌ایالتی سیاتل و ونکوور تهیه کرده است. این گزارش شامل جزئیات یک مسیر ویژه است که اختصاصاً برای خودروهای خودران در نظر گرفته شده است.

همان‌طور که شرکت‌هایی مانند اوبر، فورد و گوگل بر روی موضوع خودروهای خودران کار می‌کنند، شرکت سرمایه‌گذاری مادرونا اذعان می‌کند که این خودروها طی 5 تا 10 سال آینده ایمن و امکان‌پذیر خواهند بود. این شرکت پیشنهاد می‌کند تا با صدور اجازه دسترسی این خودروها به مسیر ویژه در اتوبان‌ها، تغییر را بپذیریم و خود را با خودروهای خودران وفق دهیم. با افزایش خودروهای خودران در سطح خیابان‌ها، می‌توان خط ویژه را اختصاصاً در اختیار این خودروها قرار داد.

Self-driving car lane envisioned for commute between Vancouver and Seattle

خودروهای خودران جایگزین خودروهای معمولی امروزی خواهند شد

شرکت سرمایه‌گذاری مادرونا یک گام به پیش برداشته و بیان می‌کند که خودروهای خودران جایگزین خودروهای معمولی (با راننده) امروزی خواهند شد و حتی ممکن است از عبور و مرور خودروهای معمولی- به‌جز در ساعات معینی- در بزرگراه ممانعت به عمل آید. کل این فرآیند ممکن است طی 5 تا 10 سال عملی شود.

مسافرت از شهر سیاتل تا ونکوور به‌طور میانگین حدود 2 الی دو ساعت و نیم طول می‌کشد. مادرونا آینده‌ای را به تصویر می‌کشد که در آن به کمک شرکت‌های نوآور در زمینه خودروهای خودران، افراد به‌جای رانندگی به استراحت و یا کار در خودرو می‌پردازند. «تصور کنید که بتوانید به‌جای رانندگی، یک ویدئو یا مسابقه ورزشی را تماشا کنید، برای جلسه کاری آماده شوید، بر روی رمان خود کار کنید و یا با کودک خود بازی کنید. سخت است بتوانید برای چنین امکانی، ارزش ریالی تعیین کنید اما بر اساس محاسبات انجام گرفته ارزش خدمات خودروهای خودران چیزی بیش از 1 تریلیون دلار تخمین زده می‌شود.» مادرونا اضافه می‌کند خودروهای خودران می‌توانند به کاهش ترافیک کمک کنند، جان افراد را حفظ نمایند و منجر به کاهش تصادفات شوند.

با توجه به اینکه بسیاری از شهرها به دنبال توسعه قطارهای سریع‌السیر هستند، مادرونا خاطرنشان می‌کند که خودروهای خودران می‌توانند گزینه ارزان‌قیمت برای بهبود سیستم حمل‌ونقل عمومی باشند. مادرونا بیان می‌کند که طرح آن‌ها ممکن است در ابتدا بحث‌برانگیز و پر مناقشه باشد اما هرچه بیشتر افراد با مزایای این فناوری نوین آشنا می‌شوند، میزان پذیرش و استقبال از خودروهای خودران بیشتر می‌شود.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *