full screen background image

باز طراحی فرهنگ و تمدن شهری در پروژه ونوس

فقر، جرم و جنایت و بی‌خانمانی هنوز هم ازجمله مشکلات شایع در کشورهای سرتاسر جهان است. شرکت آینده‌پژوهی Jacque Fresco باسابقه 100 سال فعالیت، شرکت تصویرسازی معماری  Roxanne Meadows در همکاری با یکدیگر در حال طراحی و برنامه‌ریزی پروژه ونوس هستند. این پروژه نه‌تنها به دنبال رفع مشکلات موجود شهرها است بلکه دستیابی به توسعه پایداری شهری را دنبال می‌کند.این شهرهای دایره‌ای مبتنی بر علم و فناوری طراحی و ساخته‌شده‌اند و آسیب‌های کمتری برای محیط‌زیست پیرامون خود دارند. پروژه ونوس مبتنی بر این تفکر است که نظامی مالی کنونی ما غیر انسانی است و منجر به رفتارهای ناکارآمد می‌شود. به گفته شرکت Meadows در مصاحبه با مجله فیوچریسم، بنیان‌گذاران این شهرها از اقتصاد مبتنی بر منابع دفاع می‌کنند که در آن منابع به‌صورت عادلانه میان افراد بدون اعتبار یا پول توزیع می‌شود. سرویس‌ها و خدمات شهری به‌صورت رایگان در دسترس همه شهروندان خواهد بود.

ونوس - باز طراحی فرهنگ و تمدن شهری در پروژه ونوس - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

هرچند پروژه ونوس چشم‌اندازی برای شهرهای بازطراحی شده ارائه می‌دهد، معماری تنها نقطه تمرکز این پروژه نیست. به گفته Meadows: “پروژه ونوس فراتر از معماری صرف است؛ این پروژه چیزی شبیه به طراحی جدید اجتماعی است. با استفاده از معماری ایده‌ای که در ذهن سرمایه‌گذاران است، طراحی و پیاده‌سازی می‌شود که این ایده به دنبال حفاظت از منابع طبیعی و حفظ استانداردهای بالای زندگی به‌طوری‌که کل جمعیت این جامعه بتوانند به‌صورت عادلانه و برابر به مسکن مناسب، مواد غذایی مغذی، آب تمیز و تمام امکانات یک تمدن‌ پیشرفته دسترسی داشته باشند. معماری پروژه ونوس از جنبه‌های اجتماعی این جامعه جدا نیست. درواقع هیچ‌یک از شاخه‌های علمی ساخت این جامعه از جنبه‌های علمی آن جدا نیست”.

تغییرات سیاسی و اجتماعی در شهرهای ونوس

یکی از ایده‌های اصلی این پروژه تغییر و تحول در روال سیاسی موجود است. به اعتقاد مدوس، سیاستمداران به‌ندرت در زمینه‌هایی چون جلوگیری از تغییرات اقلیمی و یا توسعه منابع انرژی پاک تخصص دارند. بعلاوه این افراد اغلب بر حفظ وضعیت موجود تمرکز داشته و در خدمت ثروتمندان و اقشار بالای جامعه هستند.

ونوس - باز طراحی فرهنگ و تمدن شهری در پروژه ونوس - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

مدوس به فیوچریسم گفت: “امروزه به افراد اخلاق‌گرا در ساختار دولت نیاز نداریم بلکه دسترسی برابر آحاد جامعه به ضروریات زندگی و تلاش دولت برای تحقق این امر و رفع کمبودها چیزی است که نیازمند آن هستیم. ما می‌خواهیم از رویکردهای علمی برای ارزیابی و تخصیص منابع استفاده کنیم به‌گونه‌ای که تعصبات انسانی از معادلات کنار گذاشته شوند. درون پروژه ونوس شهرهای امن و  با انرژی کارآمد هستند که تیم‌های میان‌رشته‌ای از افراد خبره در زمینه‌های مختلف با یک سیستم سایبرنتیک همکاری می‌کنند. در این شهرهای نظارت با استفاده از حس‌گرهایی بر تمامی ابعاد جامعه اعمال می‌شود که این کار به‌منظور تأمین اطلاعات لحظه‌ای جهت پشتیبانی از سیستم تصمیم‌گیری تأمین رفاه شهروندان و حفاظت از محیط‌زیست انجام می‌شود”.

ونوس - باز طراحی فرهنگ و تمدن شهری در پروژه ونوس - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

گروه اجرایی یک مرکز تحقیقاتی 21 جریبی (8.5 هکتار) در فلوریدا را به‌عنوان اولین فاز پروژه راه‌اندازی کردند و در حال انتشار ایده‌های خود بین تمام مردم به‌صورت اسناد و فیلم در فاز دوم هستند. این تیم همچنین به دنبال ساخت یک شهر تحقیقاتی در مراحل بعدی کار است.
2 نظر درباره “باز طراحی فرهنگ و تمدن شهری در پروژه ونوس

  1. موهو

    سلام
    ادمین من این متن رو به ترجمه انگلیسی میخوام، میتونم همین متنو دقیقا به انگلیسی جایی دیدا کنم؟

    Reply

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *