full screen background image
asli

بیلبورد شهری تصفیه کننده هوا

204 بار دیده شده

استفاده از بیلبورد تنها مختص تبلیغات نیست. محققان دانشگاه فنی و مهندسی UTEC پرو، بیلبوردهایی طراحی کردند که می‌توانند علاوه بر نقش تبلیغاتی خود، هوا را نیز تصفیه کنند. کارشناسان دانشگاه  UTEC پیش از این موفق به طراحی بیلبوردی شدند که می‌توانست آب آشامیدنی تولید کند و اینبار با تلاش این محققان نسل جدید بیلبوردها می‌تواند به عنوان فیلتر تصفیه هوا عمل نماید. طبق اظهارات کارشناسان دانشگاه UTEC ، قدرت این بیلبوردها در تصفیه هوا برابر با ۱۲۰۰ اصله درخت است و می‌توانند روزانه در شهرهای شلوغ حدود ۱۰۰۰۰۰ متر مکعب (۳٫۵ میلیون فیت مکعب) هوا را تصفیه کنند.

دانشگاه UTEC اولین بیلبورد تصفیه هوا را در نزدیکی منطقه‌ای در Lima نصب کرد، شهری که از منظر کیفیت هوا به عنوان آلوده ترین شهر در آمریکای جنوبی شناخته شده است. بیلبوردها هوای آلوده را با آب ترکیب کرده و با استفاده از اصول پایه ترمودینامیک، مواد آلاینده (همچون باکتری‌ها، ذرات گرد و غبار و میکروب‌ها) را در آب حل کرده و هوایی پاک و تصفیه شده منتشر می‌کند.

air-purifying-billboard2

محققان اظهار داشتند بیلبورد نصب شده در Lima طی یک هفته در ماه مارس، توانست ۵۰۰۰۰۰ متر مکعب هوا را تصفیه کرده و  ۹۹ درصد باکتری‌های هوازی را بزداید. اثرات بیلبورد می‌تواند مورد آزمایش قرار گیرد، طبق گفته تیم پژوهشی، بیلبورد مذکور تا شعاع ۵ بلوک را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد. آلاینده‌های استخراج شده برای بررسی و تحلیل در آزمایشگاه نگهداری شده تا با استفاده از نتایج بدست آمده بیلبوردهای مؤثرتری در آینده طراحی گردد.

فرایند تصفیه هوا همچنان در حال انجام است. تیم پژوهشی UTEC، ادعا کرد آب استفاده شده در فرایند تصفیه ۱۰۰ درصد قابل بازیافت است و انرژی کمی ( حدود ۲٫۵ کیلو وات در ساعت)  را نیز مصرف می‌کند. در حال حاضر آژانس تبلیغاتی FCB Mayo در حال همکاری با دانشگاه UTEC جهت ارتقاء بیلبوردهای تصفیه هوا و ترویج آن‌هاست. جسیکا روآس مدیر توسعه دانشگاه UTEC گفت: ما به دنبال اثبات این مسئله هستیم که مهندسی راه‌حل همه مشکلات است. چه روشی بهتر از اینکه از طریق تبلیغات بتوان جهان را تغییر داد، به جامعه کمک کرد و از محیط‌‌زیست حفاظت نمود؟!

بیلبورد - تصفیه هوا

منبع

پویش محیطی– آینده پژوهی
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *