full screen background image

بزرگترین غار مصنوعی جهان در تاسیسات اتمی چین

تاسیسات اتمی چین به زیرساختی برای جذب گردشگران بین‌المللی تبدیل شد

چین برای اولین بار در تاریخ جهان، از گردشگران بین‌المللی دعوت می‌کند تا از تأسیسات اتمی مخفی زیرزمینی بازدید کنند. این مجموعه که از آن تحت عنوان «بزرگترین غار مصنوعی جهان» یاد می‌شود، تأسیسات اتمی پیشین چین است که در حومه منطقه چونگ‌کینگ واقع شده و اکنون به یک جاذبه توریستی تبدیل شده است.

این پناهگاه زیرزمینی با چراغ‌های نئون و همچنین صداهای عجیب و غریب، تجربه‌ای منحصربه‌فرد و فراموش‌نشدنی از جالب‌ترین غار جنوب‌غربی چین برای گردشگران ایجاد می‌کند.

غار مصنوعی - تاسیسات اتمی - تأسیسات اتمی مخفی چین به بزرگ‌ترین غار مصنوعی جهان تبدیل شد - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

این تأسیسات اتمی به عنوان بخشی از یک پروژه عظیم نظامی و به منظور تولید پلوتونیوم در دهه 60 میلادی ساخته شده بود که کار ساخت آن 17 سال به طول انجامید و 60 هزار سرباز در ساخت آن مشارکت داشتند. این مجموعه با دارا بودن یک میلیون فوت مربع فضای زیرزمینی، سال‌ها یک مجموعه مخفی و سری بود. عملیات این کارخانه در سال 1984 متوقف گردید و در سال 2002 رسماً از حالت محرمانه خارج گردید. دولت در سال 2010 این مجموعه را برای تورهای داخلی باز کرد اما مجدداً این مجموعه تعطیل شد. تا اکتبر سال جاری این مجموعه همچنان برای عموم بسته بود تا اینکه این غار مصنوعی تودرتو پس از نورپردازی و طراحی مجدد برای بازدید توریست‌های خارجی برای اولین بار افتتاح گردید.

غار مصنوعی - تاسیسات اتمی - تأسیسات اتمی مخفی چین به بزرگ‌ترین غار مصنوعی جهان تبدیل شد - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

این کارخانه عظیم زیرزمینی شامل 18 غار و 130 تونل است اما فقط یک‌سوم آن برای بازدید تورها باز است. یک بخش از این تأسیسات اتمی، در حال حاضر به موزه تبدیل شده که دارای یک تالار بزرگ به ارتفاع 100 فوت است که در آن تصاویر اسلحه اتمی و فرآیند تولید پلوتونیوم  بر روی صفحه‌های نمایش نئونی نشان داده می‌شوند.

هرکدام از اتاق‌های این مخفیگاه زیرزمینی با استفاده از نورپردازی رنگ‌های آبی و قرمز ترسناک، اسلحه اتمی را به شکل ویژه‌ای نمایش می‌دهند. مردم زیادی برای بازدید دو ساعته از این مکان که زمانی یک پروژه مخفی نظامی بوده است، ثبت نام می‌کنند.

آیا این جاذبه توریستی جدید چین می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد یک جریان جدید در خصوص «غارنوردی اتمی» در آینده گردد؟

غار مصنوعی - تاسیسات اتمی - تأسیسات اتمی مخفی چین به بزرگ‌ترین غار مصنوعی جهان تبدیل شد - گردشگران- سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *