full screen background image
آینده پژوهی-پویش محیطی- مسکن مقرون به صرفه

تامین مسکن مقرون به صرفه با توسعه مجدد پادگانهای قدیمی

اخیرا شرکت طراحی MVRDV برنامه‌ی خود برای توسعه مجدد یک پادگان قدیمی ارتش ایالت متحده آمریکا در شهر مانهایم آلمان به دهکده‌ای از مسکن مقرون به صرفه را به نمایش گذاشته است. این شرکت هلندی در حال همکاری با شرکت سازنده مسکن Taraumhouse برای ارائه راه حلی جایگزین جهت تبدیل این ناحیه به حومه‌‌ی شهری و محیط روستایی مدرن است. این محدوده به گونه‌ای طراحی شده تا به نیازهای طیف گسترده‌ای از افراد اعم از دانشجویان، افراد مسن، افراد مجرد، خانواده‌ها و … پاسخ گوید که شامل گزینه‌های مختلف مسکن مقرون به صرفه اما با کیفیت بالاست.

آینده پژوهی-پویش محیطی- مسکن مقرون به صرفه

این طرح باز آفرینی 27000 متر مربع از اراضی پادگان نظامی ارتش بنجامین فرنکلین آمریکا در جنگ جهانی دوم در جنوب غربی آلمان را شامل می‌شود که در سال 2012 تخلیه شده است. “Funary” محله‌ای متنوع را به ارمغان می آورد. طراحی این محدوده به گونه‌ای است که محیط‌های متنوع و امنی را به وجود می‌آورد که کودکان می‌توانند در کنار محل سکونت خود به بازی بپردازند که این دقیقا همان چیزی است که جامعه امروز به آن نیاز دارد.

در شرایط امروزیِ مسکن عموما جوانان توانایی مالی تامین مسکن را ندارند، همچنین مسکن مقرون به صرفه دارای کیفیت بالایی نیست، و حومه‌های شهری نیز از فاقد روح اجتماعی هستند و فردگرایی بر آن تسلط دارد، این پروژه به دنبال نشان‌ دادن این امر است که راه حل دیگری نیز وجود دارد. این پروژه یک توپولوژی 5گانه از مسکن با ترکیبی از آجر، چوب، الحاقات بیرونی، باغ‌های مرتب شده پیرامونی و سایر فضاها ارائه می‌دهد. امید می‌رود که این تنوع مسکن به توسعه یک جامعه متنوع کمک کند. همچنین منازل مسکونی تک خانواری و برخی بلوک‌های آپارتمانی بزرگ‌تر در این سایت وجود خواهند داشت.

آینده پژوهی-پویش محیطی- مسکن مقرون به صرفه

این پروژه مسکن مدل‌های استاندارد خانه‌سازی را در هم می‌شکند و زندگی در حومه را از طریق ارائه شرایط زندگی مقرون به صرفه به ساکنین همراه با فردیت، تنوع و روح اجتماعی باز تعریف می‌کند. خانه‌های سبز می‌تواند به خانواده‌های دوستدار محیط زیست تعلق یابد، خانه‌های چوبی رنگی در اختیار سنت‌گرایان قرار گیرد و خانه‌های یک طبقه شبیه پناه‌گاه برای افراد مسن مورد استفاده قرار گیرد. هر خانوار باغچه مخصوص خود را خواهد داشت که می‌تواند به عنوان فضایی برای بازی کودکان و یا فضایی برای کاشت سبزیجات مورد استفاده قرار دهد. کل سایت یه صورت پیاده محور طراحی خواهد شد که ساکنین را به استفاده از یک خط تراموا که همجوار محدوده خواهد بود تشویق می‌کند. رانندگان قادر به پارک اتومبیل خود در فضاهای پارکینگ توسعه داده شده در سطح زیرین سایت و همچنین برخی فضاهای اضافه در سایت هستند. علاوه بر این برای حفظ ماهیت توسعه دوستدار طبیعت، این محله یک کوچه میوه و یک باغ پروانه را شامل خواهد شد.

آینده پژوهی-پویش محیطی- مسکن مقرون به صرفه

آینده پژوهی-پویش محیطی- مسکن مقرون به صرفهآینده پژوهی-پویش محیطی- مسکن مقرون به صرفه آینده پژوهی-پویش محیطی- مسکن مقرون به صرفه آینده پژوهی-پویش محیطی- مسکن مقرون به صرفه آینده پژوهی-پویش محیطی- مسکن مقرون به صرفه

 

منبع 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *