full screen background image
فضاهای عمومی - طراحی مجدد میدان Indautxu

تبدیل فضای رها شده به فضاهای عمومی انسان‌محور

اهمیت میادین شهری در شهرهای اروپایی بر کسی پوشیده نیست. میادین در شهرهای اروپایی نمادی از هویت یک جامعه بوده و نقش اجتماعی اثرگذاری در این شهرها ایفا می‌کنند. این فضاهای عمومی گاه به عنوان فضایی برای استراحت عمل کرده و گاه به عنوان فضایی برای عبور رهگذران. یک میدان زمانی در ذهن‌ها می‌ماند که عملکرد موفقی داشته باشد در غیر اینصورت مردم آن را رها خواهند کرد.

indautxu-square1

توجه به اصول پیاده مداری در طراحی میدان Indautxu  

طراحی میدان Indautxu  در بیلبائو (شهری در اسپانیا)، ایده‌ای بود برای استفاده از فضایی بسته و رها شده. فضایی که روی یک پارکینگ و در مجاورت یک بازارچه قرار گرفته و توسط جاده‌ای طویل به دو بخش تقسیم شده بود. گروه معماری JAAM، معمار این پروژه، در این میدان، فضایی یکپارچه برای استراحت رهگذران طراحی کرد و به آن هویتی خاص بخشید. بزرگترین مشکلی که JAAM با آن مواجه شد، حذف سواره و اختصاص فضا به عابران پیاده بود. سه مسیر بر روی این فضا قرار گرفته که دو مسیر از آن حذف شده و مسیر سوم تنها به حمل‌و‌نقل عمومی محدود شد تا ایمنی عابران پیاده تامین شود. در اطراف میدان و لبه بازار پیاده‌راه‌هایی شکل گرفته و فضاهای عمومی باز در دسترس هتل‌ها و رستوران‌ها قرار گرفت. سه طرف میدان با خیابان و یک طرف آن توسط ساختمان‌ها محدود شده بود. امکانات مختلف مورد نیاز فضا همچون تهویه، ورودی جدید، آسانسور، پله، رمپ عابر پیاده، رمپ خودرو و توالت‌های عمومی تعبیه شد.

فضاهای عمومی - طراحی مجدد میدان Indautxu 5

تنوع عملکردی فضاهای عمومی

میدان Indautxu  از فعالیت‌های متعددی حمایت می‌کند…

دو فضای مجزا در میدان طراحی شد. یک فضای اصلی برای برگزاری رویدادهای اجتماعی مانند بازارها و نمایشگاه‌ها و فضایی دور از سر‌و‌صدا برای پیاده‌روی، مطالعه و استراحت اطراف آن در نظر گرفته شد. فضای اصلی مرکزی توسط یک دایره بزرگ به قطر 40 متر، ساخته شده از چوب و شیشه، تعریف شده است. محیط دایره به عرض 4 متر سایبانی را ایجاد می‌کند که از فضای زیر آن به عنوان محلی برای برگزاری نمایشگاه‌های هنری و غرفه‌های کتاب استفاده می‌شود. در فضای اطراف میدان، باغچه‌هایی دایره‌شکلی با اندازه‌های مختلف میان مسیرهای پیاده پراکنده شده و در مرکز هر کدام از این باغچه‌ها درختی کاشته شده است. هدف JAAM از پراکنش باغ‌های مذکور، این بود که مردم بتوانند با انتخاب خود در هر جهت و با سرعت دلخواه در فضا حرکت کنند. این ویژگی فضا را می‌توان یکی از مهمترین ویژگی‌های آن دانست.

طراحی پوشش گیاهی و نوع نورپردازی در فضا برگرفته از مرکز دایره شکل فضاست. در نزدیکی فضای مرکزی، درختان بلند کاشته شده و بلندترین چراغ‌های روشنایی جانمایی شده است. بگونه‌ای که جهت نورپردازی به سمت فضای مرکزی قرار گرفته تا فضای میدان در مواقع برگزاری رویدادهای عمومی روشن باشد. با دور شدن از فضای دایره شکل مرکزی، چراغ‌های روشنایی کوتاه‌تر شده و به سمت خیابان قرار گرفته‌اند تا مردم را به فضا دعوت کنند. علت استفاده از پوشش گیاهی متنوع در فضا این است که در تمام فصول درختان بتوانند به فضای میدان رنگ ببخشند. چراغ‌های روشنایی به شکل برگ طراحی شده و مسیر اصلی را در پیاده‌رو نشان می‌دهد و فضای زیر درختان را روشن می کند.

فضاهای عمومی - طراحی مجدد میدان Indautxu 1

مهمترین ویژگی‌های طراحی میدان Indautxu

میدان Indautxu، از نظر طراحی، ویژگی‌هایی چون دارا بودن فضای باز، استفاده هوشمندانه از پوشش گیاهی، ساختار جذاب و… را در نظر گرفته و مهمترین ویژگی آن را می‌توان، توجه به انسان در طراحی فضا دانست. فضایی که در آن مردم قادر به انتخاب بوده و هیچ چیز نمی‌تواند برای آن‌ها محدودیتی ایجاد نماید.

فضاهای عمومی - طراحی مجدد میدان Indautxu 4.فضاهای عمومی - طراحی مجدد میدان Indautxu 3

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *