full screen background image

تبدیل پارکینگ عمومی به سینمای روباز

Marfa شهری کوچک و بیابانی با جمعیت کمتر از 2000 نفر واقع در ایالت تگزاس، سال‌ها پیش، تبدیل به یک مرکز بین‌المللی هنر معاصر شد. اقتصاد گذشته این شهر بر پایه کشاورزی و دامداری بوده است، اما امروزه صنعت گردشگری یکی از مهمترین منابع درآمد ساکنان شهر را تشکیل می‌دهد. Marfa در گذشته به عنوان یکی از محروم‌ترین مناطق ایالات متحده شناخته‌شده بود. در حدود سالهای 1970 ، هنرمند دونالد جاد همراه با بنیاد هنر Dia بخش بزرگی از زمین های مارفا  را خریداری و تبدیل به شهر کویری کوچکی از هنر مینیمال و معاصر کرد.  باور وی این بود که موزه های هنری محدود و موقت هستند، در حالی که یک مرکز هنری در طبیعت یک تجربه صمیمی‌تر و لذت‌بخش‌تری را برای بیننده ایجاد می‌کند. از آن زمان تا بحال اهمیت این شهر به عنوان سایتی که می‌توان در آن هنر معاصر را به نمایش گذاشت، در حال افزایش است. در طول این مدت، هنرمندان، نویسندگان، معماران و نوازندگان بسیاری به این منطقه سفر کرده‌ و از سالن‌های هنری، جشنواره‌های موسیقی، نمایش فیلم، گالری‌های هنر معاصر و… دیدن کرده اند. این محل سالانه حدود 4000 بازدیدکننده از سراسر ایالات متحده آمریکا و خارج از آن را به خود جذب می‌کند.

www.cityfuture.ir - تبدیل پارکینگ به سینمای روباز (2)

در سال 2014، هیئت مدیره هنرهای معاصر Marfa تصمیم گرفت حوزه فعالیت‌های خود را در زمینه فیلم و موسیقی گسترش دهد.  در این راستا اجازه داد یک فضای باز بزرگ برای تجمع عموم در محدوده سبز کوهستانی و در میان مراتع و رشته‌کوه‌های اطراف Marfa در نظر گرفته و یک سالن سینمای روباز برای افرادی که داخل اتومبیل‌های خود نشسته‌اند و در حال مشاهده مناظر زیبای اطراف هستند، ایجاد گردد. یک شرکت معماری مسئولیت طراحی ساختار این پرده سینمایی را در Marfa به عهده گرفت. لازم به ذکر است که در سال 2014 اجرای این پروژه تا مدتی به تعویق افتاد. اما در حال حاضر پروژه در حال اجراست.

اثرات ساخت سینمای روباز

در صورت تکمیل ساخت این سازه و اجرای پروژه، محدوده فعلی که در حال حاضر نقش پارکینگ اتومبیل برای بازدیدکنندگان آثار هنری Marfa را دارد، به یک فضای باز عمومی برای استفاده عموم تبدیل خواهد شد و اشکال متعددی از هنر را به جوامع محلی و مخاطبان هنر معاصر ارائه خواهد داد.  پیش‌بینی شده است که با راه‌اندازی این فضای فرهنگی بزرگ مقیاس، کسب‌و‌کارهای متعددی در محدوده اطراف آن ایجاد شده و از این طریق مخاطبان بیشتری جذب این مجموعه خواهند شد. بنابراین طبق گفته مسئولین، اجرای پروژه فرهنگی Marfa می‌تواند به توسعه اقتصادی در این منطقه سرعت بخشده و فضایی سرزنده و جذاب را برای مخاطبان خود فراهم آورد.

www.cityfuture.ir - تبدیل پارکینگ به سینمای روباز (3)

www.cityfuture.ir - تبدیل پارکینگ به سینمای روباز (4)

www.cityfuture.ir - تبدیل پارکینگ به سینمای روباز (5)

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *