full screen background image
آینده پژوهی-پویش محیطی

طراحی متمایز عامل حیات بخشی به فضای شهری

اگر شما تصور می‌کنید که رنگ غالب در معماری منظر “رنگ سبز” است، بهتر است دوباره کمی تأمل کنید. طراحی میدان Stadtlounge توسط کارلوس مارتینز با همکاری هنرمندی به نام پیپیلوتی ریست یک پروژه حیرت‌انگیز است که با بسیاری از تصورات ما در تضاد است.

فرم، مقیاس و مواد تشکیل‌دهنده میدان

طراحی میدان با فرم، مقیاس و موادی خاص در یک شیوه‌ی خارق‌العاده عجین شده است که به نظر می‌رسد به خوبی از سوی شهروندان مورد استقبال قرار گرفته است. St.Gallen پایتخت St.Gallen Canton در شمال شرقی سویس است و در حدود 73 هزار نفر جمعیت دارد. بانک رایفِیزن و شهرداری یک مسابقه معماری به منظور سازماندهی مجدد مناطق تجاری مرکزی شهر برگزار کردند. از آنجا که در این مکان عدم انسجام کافی در بافت شهری، موجب به وجود آمدن تعدادی فضای خالی در میان ساختمان‌ها شده است. این فضاهای خالی با فرم‌هایی نامنظم و بدون ارتباط با یکدیگر، بایستی به طریقی به یکدیگر بپیوندد و هویت همگنی را به دست آورد که هدف اصلی مسابقه معماری نیز همین بوده است. برنده این مسابقه نیز Carlos Martinez و Pipilotti Rist بودند.

آینده پژوهی-پویش محیطی- طراحی خلاقانه فضای شهری

طراحی یک میدان شهری برای استراحت

“Stadt” در زبان آلمانی به معنی “عمومی” است. بنابراین همان‌طور از نام Stadtlounge پیدا است، یک محل استراحت شهری است. یک گروه از فضاهای عمومی استراحتی که فضاهای خالی بین ساختمان‌ها را به یکدیگر مرتبط کرده است. مناطق یا فضاهایی مختلفی که از نظر عملکرد، ساختار و شکل متفاوت هستند. در واقع آنچه که میان آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند استفاده از مواد مشابه است. این مکان یک فضای تفریحی و پیاده‌مدار است که در آن‌ از گرانول‌های پلاستکی سخت قرمز رنگ استفاده  شده است و به نظر می‌رسد که مکان‌ها و مسیرهای آن با آسفالت قرمز رنگ پوشیده شده است. ماده ای که ارتباط نزدیکی به امکانات ورزشی دارد از هرگونه کاربرد و مفهوم ورزشی رها شده و به منظور ایجاد یک مفهوم جدید مورد استفاده قرار گرفته است که به امکانات و ساختارهای جدید اجازه پیشرفت می‌دهد.

آینده پژوهی-پویش محیطی- طراحی خلاقانه فضای شهری

بخش‌های مختلف Stadtlounge به شرح زیر است:

  • قسمت پذیرایی: که در ورودی Stadtlounge قرار دارد و جایی است که بازدیدکنندها وارد مجتمع‌های ساختمانی می‌شوند. مکان‌های نشستن تشویق کننده گردهمآیی گروه‌های کوچک است، در حالیکه دسترسی به قسمت های اصلی مجتمع آزاد است.
  • کافی‌شاپ:این قسمت محدوده‌ای دلپذیر است که درون این مجموعه‌ی شهری پر جنب و جوش قرار دارد و می‌تواند احساس آرامش ایجاد کند.
  • تالار آرامش: این بخش، قسمت اصلی میدان است. در این‌جا همیشه یک میدان وجود داشته است.تمامی عناصری که از قبل در این بخش وجود داشته است (مانند درخت و فواره آب)، حفظ و یا بر اساس دستورالعمل‌های جدید طراحی تغییر کرده است.
  • تالار تجارت: فضای به وجود آمده از وقت استراحت بانک، ناحیه دیگری با یک هویت خاص را شکل داده است. مبلمانی که در این‌جا تعبیه شده است که به منظور برگزاری جلسات و ارتباط فعالیت‌های بانک به گونه‌ای نزدیکتر با زندگی شهری طراحی شده‌اند.
  • پارک مجسمه، گوشه مطالعه: این بخش جذابتربن قسمت این میدان است. کیفیت طراحی داخلی همراه با ایجاد یک حس سرزندگی و خلاقیت به بافت شهری آورده شده است. یک گلدان بزرگ ساخته شده از یک پارچه‌ی پشمی یادآور این نکته است که این فضا در عین ایفای نقش به عنوان یک میدان شهری به راحتی و دنجی یک اتاق نشیمن است.

آینده پژوهی-پویش محیطی- طراحی خلاقانه فضای شهری آینده پژوهی-پویش محیطی- طراحی خلاقانه فضای شهری آینده پژوهی-پویش محیطی- طراحی خلاقانه فضای شهری

طراحی داخلی در مقیاس شهری

 

یکی از ایده‌ای‌هایی که باعث می‌شود این میدان به صورت یک فضای خانگی در مقیاس شهری به نظر برسد، نوع چراغ‌هایی است که برای روشن کردن این فضا استفاده شده است. فانوس‌هاس بزرگی که در بالای این میدان معلق هستند به لوستر و یا شاید خورشید درخشان (بسته به دید بازدیدکننده)  شباهت دارند.

آینده پژوهی-پویش محیطی- طراحی خلاقانه فضای شهری آینده پژوهی-پویش محیطی- طراحی خلاقانه فضای شهری آینده پژوهی-پویش محیطی- طراحی خلاقانه فضای شهری

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *