full screen background image

تحول دوباره صنعت حمل‌ونقل با خودرو پرنده برقی اوبر (UBER)

خودروهای خودران دیگر از مد افتاده‌اند! بر اساس گزارش 98 صفحه‌ای پروژه آینده‌نگرانه «اوبر اِلوِیت» اوبر در حال حاضر کار بر روی خودرو پرنده را آغاز کرده است. اوبر این خدمت جدید را «حمل‌ونقل هوایی مبتنی بر تقاضا» توصیف می‌کند که بر هواپیماهای عمودپرواز (وی‌تی‌اُال) تمرکز دارد.

خودرو پرنده - حمل‌ونقل - تحول دوباره صنعت حمل‌ونقل با خودرو پرنده برقی اوبر  (UBER) - سامانه - آِینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

اوبر معتقد است که «اوبر الویت» باعث کاهش ترافیک و کوتاه شدن سفر می‌شود. کاربران می‌توانند مسیر دو ساعتی مارینا (سانفرانسیسکو) تا سن‌خوزه را با یک پرواز 15 دقیقه‌ای طی نمایند. معاون محصول اوبر، جف هولدن در یادداشت خود عنوان کرد: «همان‌طور که آسمان‌خراش‌ها به شهرها این امکان را دادند تا از زمین محدود به‌صورت کارآمدتری استفاده شود، حمل‌ونقل هوایی نیز از حریم هوایی سه‌بعدی برای کم کردن بار ترافیکی شهری بر روی زمین استفاده می‌کند.»

اوبر امیدوار است بتواند یک خودرو پرنده الکتریکی پایدار طراحی نماید. همچنین اوبر تصور می‌کند که در ابتدا خلبان‌ها این خودروها را خواهند راند اما نهایتاً این خودروهای عمودپرواز (وی‌تی‌اُال) به‌صورت خودران در خواهند آمد.

امکان مسافرت هوایی مقرون‌به‌صرفه

عموماً پرواز به‌عنوان مدل هزینه‌بر و گران حمل‌ونقل محسوب می‌شود اما اوبر فکر می‌کند وی‌تی‌اُال می‌تواند یک جایگزین مقرون‌به‌صرفه عرضه نماید. هولدن بیان می‌کند: مسافرت هوایی در حال حاضر به علت «تولید در حجم کم» بسیار گران است. وی‌تی‌اُال نیز در ابتدا ممکن است گران باشد اما در طول زمان «تولید در حجم انبوه» باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد. وی‌تی‌اُال حتی می‌تواند از زیرساخت‌های موجود همانند هلی‌پدها (سکوی فرود هلی‌کوپتر) استفاده نماید. از پارکینگ‌ها، سقف‌ها و یا زمین‌های اطراف اتوبان‌ها نیز می‌توان به‌عنوان «ورتی‌پورت» (مکانی که چندین وی‌تی‌اُال می‌توانند در آن فرود آیند، شارژ شوند و پرواز کنند) استفاده نمود.

خودرو پرنده - حمل‌ونقل - تحول دوباره صنعت حمل‌ونقل با خودرو پرنده برقی اوبر  (UBER) - سامانه - آِینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

آیا همانند خیابان‌های زمین، فضای آسمان نیز دارای چند خط خواهد بود؟ به نظر می‌رسد اوبر این‌طور فکر نمی‌کند. هولدن می‌گوید یکی از مزایای وی‌تی‌اُال این است که «لزومی ندارد از خطوط ثابت برای حرکت استفاده نمایند.» اگر خودروهای پرنده بتوانند از مسیرهای مختلف عبور نمایند، احتمال ترافیک هوایی کاهش پیدا خواهد کرد.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *