full screen background image

تصفیه هوا با استفاده از مکنده عظیم

یک مکنده عظیم تمیزکننده هوا هفته گذشته در آمستردام رونمایی شد. مخترعان این مکنده تمیزکننده در گروه انوینیتی (Envinity) ادعا می‌کنند که این سیستم تصفیه هوا در نوع خود اولین محسوب شده و ممکن است به‌زودی بتواند به پالایش ذرات سمی از اتمسفر بپردازد.

بر اساس تحقیقات مرکز تحقیقات انرژی هلند، این مکنده عظیم فولادی با طول 26 فوت، قدرت مکش کافی برای مکیدن هوا در شعاع 300 متری و حداکثر در 4 مایلی بالای این دستگاه را دارد. همچنین قادر است در هر ساعت، صددرصد ذرات ریز و 95 درصد ذرات فوق‌ریز را از حدود 800 هزار مترمکعب هوا تصفیه نماید.

آلودگی - هوا - مکنده - تصفیه - تصفیه هوا با استفاده از مکنده عظیم - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

آلودگی ذرات معلق یکی از مشکلات زندگی شهری است. ریزگرد‌ها و گردوغبار، آلودگی و دود حاصل از سوخت‌های مختلف، هوایی که تنفس می‌کنیم را آلوده می‌کنند، باعث سوزش چشم‌هایمان می‌شوند، وارد ریه‌هایمان می‌شوند و ما را بیمار می‌کنند. ذرات فوق‌ریز حاصل از دود خودروها اثرات بسیار مخرب‌تری نیز دارند. بر اساس گفته بورسن، انوینیتی با دولت‌ها، کسب‌وکارها و فرودگاه‌ها وارد مذاکره شده تا این مکنده را در مکان‌های آلوده نصب کرده تا این ذرات را تصفیه نماید.

ماه گذشته، یک دستگاه دیگر تصفیه هوا طراحی شده در هلند، در پکن چین (یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان) به بهره‌برداری رسید. بر اساس گفته طراح آن، دن روزگارد، این دستگاه عظیم تحت عنوان «اسماگ فری تاور» (Smog Free Tower) با ارتفاع 23 فوتی خود به‌عنوان بزرگ‌ترین مکنده جهان ساخته شده است.

درحالی‌که مکنده گروه انوینیتی یک محصول تجاری و زیست‌محیطی است، برج ساخته شده در پکن اساساً یک اثر هنری بوده که با نیت افزایش آگاهی مردم در خصوص آلودگی هوا ساخته شده است. گفته می‌شود که این برج قادر است در هر ساعت 30 هزار فوت مکعب هوا را تصفیه کرده و 75 درصد ذرات آلوده را جذب نماید. به ازای هر هزار متر مکعب هوای تصفیه شده توسط این برج، روزگارد و تیمش یک مکعب کربنی خواهند ساخت که به‌عنوان جایزه برای شرکت‌کنندگان در کمپین کیک‌استارتر این پروژه مورد استفاده واقع خواهد شد.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *