full screen background image

فراتر از کتاب: طرح توسعه جوامع محلی به کمک کتابخانه‌ها

کتابخانه‌های عمومی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین نهادهای مدنی، این روزها در صدر اخبار قرار دارند و از حیث میزان محبوبیت و اقبال عمومی، در حال رکوردزنی هستند. بر اساس یکی از آخرین مقالات نیویورک‌تایمز، کتابخانه‌های شهر نیویورک، در سال مالی گذشته، 37 میلیون بازدیدکننده داشته‌اند که «این عدد از مجموع تعداد بازدیدکنندگان باغ‌ها و باغ‌وحش‌ها، موزه‌ها، هنرهای نمایشی و ورزش‌های حرفه‌ای بیشتر بوده است.» جالب این است که با وجود چنین آمار خیره‌کننده‌ای، میزان بودجه و پشتیبانی از این منابع عمومی حیاتی به طرز چشمگیری در طول دهه گذشته کاهش داشته است.

کتابخانه‌ها امروزه چیزی بیشتر از مکانی برای یافتن و مطالعه کتاب هستند. کتابخانه‌ها امروز به عنوان مراکز اجتماعی، مراکز رشد کسب‌وکار، شورای شهر، مراکز مهاجرین، مکان‌هایی برای آموزش بزرگسالان و همچنین مکانی برای برنامه‌های پس از مدرسه برای کودکان و نوجوانان شناخته می‌شوند. طی دو سال گذشته پی‌پی‌اس (پروژه فضاهای عمومی) از طریق برنامه خارج از جعبه (اتی‌بی) به تشویق اجتماعات کوچک و کتابخانه‌های آنها پرداخته است. اتی‌بی حاصل مشارکت بین سازمان غیرانتفاعی خدمات کتابخانه اسی‌ال‌سی و ردباکس است که به کتابخانه‌های سرتاسر کشور، کمک 5000 دلاری اعطا کرده و همچنین به ارائه خدمات و همکاری فنی به آنها می‌پردازد. در سال 2014 تعداد 22 کتابخانه برای راه‌اندازی برنامه‌های فضاسازی با هدف تقویت حضورشان در جامعه کمک مالی دریافت نمودند. در برخی موارد، پیاده‌سازی این برنامه منجر به توسعه و ارائه خدمات در پارک‌های مجاور، پارکینگ‌ها غیرفعال و حتی خیابان‌های اصلی گردیده است.

برنامه‌هایی که توسط ا‌تی‌بی حمایت می‌شدند از نمایش فیلم در فضای باز و داستان‌گویی فراتر رفته و شامل مواردی همچون اجاره قایق کایاک، فستیوال‌های هنر و موسیقی، اخترشناسی و رصد ستارگان، باغبانی، کلاس‌های بدنسازی، پیکنیک و جلسات داستان دوزبانه و مهارت‌آموزی بودند. موفقیت مستمر اینچنین تلاش‌هایی و اثرات آنها بر اجتماعات محلی، بسیار چشمگیر بوده است. در ادامه به دو برنامه‌ موفق که با ارائه برنامه فضاسازی «سبک‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر» در منطقه خود حایز دریافت جایزه شدند، نگاه کوتاهی می‌کنیم.

آخر هفته واک‌ویل

«آخر هفته واک‌ویل» حاصل مجموعه‌ای از کارگاه‌های فضاسازی بود که کتابخانه عمومی واک‌ویل با مشارکت یک گروه توسعه محلی تحت عنوان «ویژن آو واک‌ویل» آن را توسعه داده بود. از آنجایی که شهر کوچک واک‌ویل (واقع در نیویورک) مرکز شهر شلوغ و پررفت‌ و آمدی نداشت، هدف از اجرای این برنامه جذب بازدیدکنندگان به سمت مکان‌های خلوت واقع شده در مرکز شهر- همانند تالار اجتماعات شهر، محوطه فضای سبز کتابخانه و پارک‌های محلی- بود تا تعطیلات آخر هفته خوبی سرشار از سرگرمی و فعالیت‌های متنوع ایجاد شود. با مشارکت چندین سازمان محلی، نمایشگاه هنری، نمایش فیلم، کلاس‌های هنری، مزایده، فروش غذا، جشن سپاسگزاری دروی محصولات کشاورزی و برنامه‌های سرگرمی برگزار گردید.

کتابخانه عمومی ویلیام پی فاست

در حالی که شهر وستلند در ایالت میشیگان شروع به خروج از رکود اقتصادی کرده است، همچنان با چالش‌های مختلفی روبروست. کتابخانه عمومی ویلیام پی فاست برای مدت‌ها یک برنامه شب فیلم برگزار می‌کرد که تعداد اندکی از افراد را به خود جذب کرده بود. پس از همفکری با شرکای محلی، تیم مدیریت کتابخانه تصمیم گرفت تا این برنامه را به فراتر از چهاردیواری کتابخانه- از جمله پاسیو و فضای سبز اطرف کتابخانه- گسترش دهد. اولین برنامه خارج از جعبه (اتی‌بی) این کتابخانه یک برنامه نمایش فیلم خانوادگی در فضای باز بود که با ارائه برنامه‌های هنری برای کودکان و مسابقه هنری همراه شده بود. شرکت‌های محلی به عرضه تنقلات و ذرت بوداده رایگان می‌پرداختند در حالی که علاقمندان به فیلم، زیراندازهای خود را بر روی فضای سبز کتابخانه پهن کرده و یا صندلی‌های راحتی خود را روی چمن‌ها قرار داده و فیلم می‌دیدند.

بسیاری افراد نگران این موضوع هستند که در عصر فناوری اطلاعات، کتابخانه‌ها منسوخ شوند. گزارش‌های اخیر نشان داده‌اند که این موضوع صحت ندارد. کتابخانه‌های عمومی امروزی، به عنوان فضاهای عمومی حیاتی و مؤسسات فرهنگی ارزشمند، چیزهای بسیاری بیشتری- نسبت به ارائه کتاب و تأمین فضای آرام و ساکت برای مطالعه- برای عرضه به عموم دارند. کتابخانه‌ها می‌توانند موتورهای محرک نیرومند برای ساختن جوامع محلی در شهرهای بزرگ و کوچک باشند. هر برنامه خارج از جعبه (اتی‌بی) نشان داده است که با اندکی خلاقیت و حمایت محلی، می‌تواند چه اثر بزرگی بر زندگی اجتماعی، اقتصادی، و فرهنگی جوامع محلی داشته باشد.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *