full screen background image

توسعه کشاورزی شهری در میشیگان آمریکا

زمانی که به شهر دیترویت فکر می‌کنید “پایداری” و “کشاورزی” اولین مفاهیمی نیستند که به ذهن شما خطور می‌کند. اما با دیدن طرح جدید واحد کشاورزی همسایگی که به تازگی توسط “طرح کشاورزی شهری میشیگان” (MUFI) رونمایی شده است ذهنیت شما تغییر خواهد یافت. این فضای سه هکتاری در بر گیرنده یک باغ میوه با 200 متر، یک باغ کشاورزی 2 هکتاری و یک مزرعه کودک است.

کشاورزی شهری - محله کشاورزی - Agrihood - توسعه کشاورزی شهری در میشیگان آمریکا - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

محله کشاوری (Agrihood)، مدل جدید توسعه شهری

اگر بخواهیم تعریفی جدید از “اگریهود” ارائه دهیم، طرح کشاورزی شهری میشیگان آن را به عنوان مدل جدیدی برای توسعه محلات شهری تعریف می‌کند. مرکزیت این واحدهای همسایگی را یک محدوده کشاورزی تشکیل می‌دهد که محصولات کشاورزی تازه را برای 2000 شهروند ساکن محله به صورت رایگان تولید می‌کند.
تایسون گرش، ریاست MUFI در بیانیه‌ای عنوان داشته که : “طی 4 سال گذشته ما از یک مزرعه شهری که محصولات کشاورزی را برای شهروندان تامین می‌کرده است به به یک مرکز محله متنوع، پایدار و کشاورزانه توسعه یافته‌ایم که به پایداری محلات، جذب ساکنین جدید و سرمایه‌های محلی کمک می کند”.

کشاورزی شهری - محله کشاورزی - Agrihood - توسعه کشاورزی شهری در میشیگان آمریکا - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران
MUFI در نظر دارد از طریق “کشاورزی شهری” مسائلی که شهروندان دیترویت با آن مواجه هستند، از قبیل بی‌سوادی غذایی و عدم امنیت غذایی را برطرف سازد. در حال حاضر در این پروزه یک مرکز منابع غذایی محلی به وسعت 3200 فوت مربع ساخته شده است. هنگامی که یک ساختمان خالی واقع در این مرکز به یک مرکز آموزشی و کاری رنگارنگ تبدیل شد از آنجا که MUFI یک سازمان غیر انتفاعی و داوطلبانه است، کمک‌های محدودی از کمپانی شیمی BASF و انجمن جهانی “برندهای پایدار” برای بازسازی ساختمان دریافت کردند. با توسعه این مرکز محله یک کافه غذاهای سالم در زمین‌های خالی این محله به وجود آمد.
MUFI می گوید که این اولین نوع از اگری‌هودها در کشور آمریکا است. تعداد زیادی از محلات کشاورزی (Agrihood) در آمریکا ساخته شده اند که یک نمونه موفق آن در شهر داویس کالیفرنیا ساخته شده است (اینجا بخوانید).اما زندگی در این محله کشاورزی در کالیفرنیا بسیار پر هزینه است و همه ی افراد جامعه نمی‌توانند در آن زندگی کنند. بر خلاف آن محله کشاورزی میشیگان ارزان قیمت تر است و امکان دسترسی همه اقشار جامعه بیشتر است.
MUFI توسعه این محله کشاورزی را متوقف نخواهد کرد. این سازمان برنامه‌ای برای ساخت خانه‌هایی از کانتینرهای حمل بار در نزدیکی اگری‌هود و بازسازی و نوسازی خانه‌های متروکه محله را در دستور کار خود دارد . یک ساختمان سوخته قدیمی نیز در این محل تخریب خواهد شد و به عنوان مخزن آب برای کشاورزی و باغداری در مرکز محله استفاده خواهد شد. بنابراین می‌توان گفت این طرح تنها به دنبال ساخت باغچه‌ها و مزارع شهری نیست و در کنار آن ایده‌هایی برای نوسازی و بهسازی محلات و افزایش ظرفیت مسکن و دسترس پذیری برای تمامی اقشار جامعه را مدنظر دارد.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *