full screen background image

تصفیه هوای شهر با استفاده از جلبک در پاویون

برای 92 درصد از ساکنین کره زمین، میزان آلودگی هوا از حد مجاز سلامتی فراتر رفته است. آدام میکلوسی امیدوار است بتواند به کمک نوآوری خود این وضعیت را تغییر داده و هوای تازه برای شهرنشینان آینده به ارمغان بیاورد. این نوآوری که «پاویون اکسیژن کلورلا» نام دارد هوا را به کمک جلبک تصفیه می‌کند. هر پاویون قابل‌حمل شامل یک فواره جلبک در مرکز خود است که می‌توان آن را در سرتاسر شهر به حرکت درآورد تا برای همه شهروندان دسترسی به هوای پاک و سالم فراهم شود.
کیفیت هوا یک موضوع جدی است که با توجه به مهاجرت گسترده مردم به شهرها نیازمند توجه ویژه است. علاوه بر این، ما هرروزه مقادیر زیادی از جنگل‌ها را نیز که به ما در زمینه مقابله با آلودگی هوا کمک می‌کنند از دست می‌دهیم؛ بنابراین طی چند سال آینده آلودگی هوا یک عامل اصلی تهدیدکننده سلامت انسان‌ها خواهد بود. پاویون کلورلا با الهام گرفتن از فرآیند تصفیه هوا در طبیعت، این موضوع را هدف گرفته است.

تصفیه - آلودگی هوا- پاویون
کاربرد پاویون‌ها در فضاهای عمومی آینده

طراحی این ایده نوآورانه بر رابطه همزیستی بین حیوانات و گیاهان تأکید می‌کند. میکلوسی سیستمی از لوله‌های مختلف طراحی کرده که از داخل و بیرون این ساختار عبور می‌کنند و با یک جلبک پر شده‌اند که انرژی خورشید را جذب نموده، اکسیژن تولید می‌نماید و آن را به کمک فواره مرکزی در فضا منتشر می‌کند. دورتادور فواره چندین صندلی قرار گرفته است که افراد می‌توانند روی آن‌ها بنشینند و از هوای تازه لذت ببرند. افراد با نفس کشیدن و تبدیل کردن اکسیژن به دی‌اکسید کربن، این جلبک‌ها را تغذیه می‌کنند و به‌این‌ترتیب یک چرخه پیوسته ایجاد می‌شود.
تمام این سیستم توسط پانل‌های خورشیدی کار می‌کند که انرژی لازم برای نور مصنوعی لازم برای فتوسنتز را فراهم می‌کنند. بیوراکتورهای نوری، شبکه‌ای از لوله‌های پلاستیکی شفاف ایجاد می‌کنند که هرکدامشان با 5 مترمکعب جلبک پر شده‌اند. این جلبک‌ها هوای آلوده را جذب کرده، تمیز می‌کنند و هوای پاک منتشر می‌کنند. اطراف این فواره مرکزی جلبک، چندین صندلی به سمت مرکز قرار گرفته است.

پاویون کلورلا که از آن به‌عنوان «معبد آرامش» نیز یاد می‌شود را می‌توان هرجایی قرار داد. این ساختار نوآورانه از چوپ راش ساخته شده و برای نمای بیرونی آن از پوشش تفلون استفاده شده است تا فضایی برای آرامش و استراحت ایجاد شود.
این پروژه از «سیستم پشتیبان زندگی اکولوژیکی» کشور روسیه الهام گرفته شده است که در آن با استفاده از جلبک (برای تولید اکسیژن) یک سیستم حیات خود-پشتیبان ایجاد شده است. طرح پیشنهادی میکلوسی اخیراً در مسابقه «این‌هبیتات بیودیزاین» برنده جایزه شده است.

تصفیه - آلودگی هوا- پاویون تصفیه - آلودگی هوا- پاویون- آینده تصفیه - آلودگی هوا- پاویون - آینده

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *