full screen background image

برج‌های گردان، راه حل معضل مسکن محلات زاغه نشین بمبئی

محله Dharavi با جمعیتی حدود 1 میلیون نفر یکی از بزرگترین محلات زاغه نشین در شهر بمبئی است که از سال 1882 در دروان استعمار بریتانیا شکل گرفته‌است. رشد جمعیت این محله به دلیل افزایش مهاجرت‌ قشر فقیر شهر بمبئی از  مراکز شهری و همچنین روستاهای اطراف، به یکی از معضلات اساسی بخش مسکن این شهر تبدیل شده است. از سال 1997 برنامه‌های متعددی در راستای توسعه مجدد این محله و حل این معضل تهیه شده است. در همین راستا،  گروه معماری CGR یک راه حل جالب برای حل مشکل مسکن در شهر بمبئی پیدا کردند. این گروه طرحی به نام Containscraper مبنی بر ساخت دو برج  مرتفع با استفاده از کانتینرهای قابل حمل استاندارد ارائه کردند.

آن‌ها پس از بررسی کامل شرایط سایت موردنظر، دو برج با ارتفاع 400 و 200 متر با شالوده‌ای استوانه‌ای در نظر گرفتند. این ساختار استوانه‌ای شکل می‌تواند موجب افزایش گستره دید ساکنان در واحدهای مختلف برج شود. شرایط این سایت و خیابان‌های موجود آن به‌گونه‌ای است که این امکان را به طراحان داده است تا با فکری باز، طرحی بهینه ای را در هندسه این برج‌ها به نمایش بگذارند. در نتیجه موقعیت هر دو برج می‌تواند پاسخ مناسبی به شکل نامنظم این سایت ‌باشد. پیش‌بینی می‌شود این برج ها گنجایش حدوداً 1300خانوار را داشته باشد.

www.cityfuture.ir - حل معضل مسکن محلات زاغه نشین بمبئی با طرح برج‌های گردان (2)اصول طراحی این مجموعه

  • یکی از برتری‌های این برج نسبت به برج‌های معمولی، امکان دید بیشتر از پنجره‌های واحدهای مختلف با چرخش 90 درجه‌ی کانتینرها است. بنابراین ساکنان هر یک از واحدهای دید متفاوتی نسبت به ساکنان واحدهای دیگر را تجربه خواهند کرد. این در حالی است که در برج‌های معمولی دید محدود و واحدی برای همه ساکنان وجود دارد. تغییر موقیت این کانتینرها از یک شکل استوانه‌ای سیلندر مانند تبعیت می‌کند که موجب به دست آمدن این دیدهای چندگانه و متفاوت از سایت برای ساکنان می‌گردد. این حرکت تناوبی علاوه بر این می‌تواند با استفاده از جریان یافتن باد و ایجاد نوعی تهویه‌ی هوای طبیعی سبب کاهش گرما هوا شود.
  • یکی دیگر از مزایای این روش، استفاده از مصالح مقرون به صرفه‌تر در مقایسه با روش‌های معمول است که می‌تواند امکان افزایش تعداد طبقات این برج‌ها را فراهم آورد.
  • طراحی گردشی و چرخشی این بناها همچنین موجب افزایش ایمنی ساختمان‌ها نسبت به روش های دیگر در برابر تهدیدات زیست‌محیطی خواهد بود. همچنین برخی از این کانتینرها در جهت عمودی به شکل هسته ای برای این برج‌ها جایگذاری می‌شوند که می‌توانند نقش افزایش ارتفاع را در برج ها داشته باشند.
  • هر یک از واحدها به صورت جداگانه دارای یک سیستم تصفیه آب به تبعیت از یک سیستم مرکزی در این برج‌ها هستند که این امر به افزایش سطح بهداشت برای ساکنان آن کمک فراوانی خواهد کرد.
  • شکل کانتینرها از یک الگوی هندسی برنامه‌ریزی شده به‌منظور رسیدن به حداکثر انعطاف‌پذیری پیروی می‌کند. طراحی فضاهای سبز عمودی در بخش‌های خالی کانتیرها موجب کاهش انتقال گرمای هوا به واحدهای سکونتی این برج‌ها شده و راه حل مناسبی برای مبارزه با تابستان‌های طاقت فرسای بمبئی محسوب می‌شود.
  • رنگ مورداستفاده در کانتیرها علاوه بر ایجاد نمایی جذاب و زیبا برای این برج‌ها ، در میزان گرمای و نور دریافتی هر یک از جهات این برج سایت مؤثر است. تغییر این رنگ ها به گونه ای است که رنگ گرم از سمت جنوبی برج آغاز شده و به رنگی سرد در بخش شمالی این بناها ختم می‌شود.

www.cityfuture.ir - حل معضل مسکن محلات زاغه نشین بمبئی با طرح برج‌های گردان (3)

www.cityfuture.ir - حل معضل مسکن محلات زاغه نشین بمبئی با طرح برج‌های گردان (4)www.cityfuture.ir - حل معضل مسکن محلات زاغه نشین بمبئی با طرح برج‌های گردان (7) www.cityfuture.ir - حل معضل مسکن محلات زاغه نشین بمبئی با طرح برج‌های گردان (6)
www.cityfuture.ir - حل معضل مسکن محلات زاغه نشین بمبئی با طرح برج‌های گردان (5)

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *