full screen background image

حیات بخشی به خیابان متروکه با استفاده از هنر عمومی

خیابان Perikleous، واقع در شهر آتن، که فضایی هولناک، آلوده و گذرگاهی تاریک و ناخوش‌آیند بود با استفاده از هنر عمومی به فضای عمومی مطبوعی تبدیل شد. این فضا نمایی مخروبه با نقاشی‌های دیواری نامفهوم و بطور کلی فضایی رها شده در شهر آتن بود که هم‌اکنون از آن به عنوان یکی از  نمونه‌های موفق تجدید حیات شهری یاد می‌شود. هدف از مداخله در این خیابان، حیات بخشی  به آن و ایجاد ارتباط میان بازدیدکنندگان و فضا با استفاده از هنر عمومی است. این پروژه نتیجه یک تلاش مشترک میان ساکنان، کسبه‌های محل و یک گروه متخصص در نورپردازی عمومی بود. طراحی، برنامه‌ریزی و آماده‌سازی اجرای پروژه 3 هفته به طول انجامید و بعد از گذشت سه هفته، در صبح 18ام ژانویه سال 2014، اجرای پروژه آغاز شد و با کمک 40 داوطلب بعد از 11 ساعت کار بی وقفه به پایان رسید.

www.cityfuture.ir - حیات بخشی به خیابان با استفاده از هنر عمومی (2)

www.cityfuture.ir - حیات بخشی به خیابان با استفاده از هنر عمومی (3)

مبلمان استفاده شده در فضا

در این پروژه فضاهای نشستن با دقت طراحی شده‌ است. بگونه‌ای که به هر گروهی از افراد اجازه می‌دهد تا بخوبی از فضا استفاده کرده و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. سطوح چوبی قرار گرفته بر روی هم با اتصال خود به پشتی صندلی‌ها، بازدیدکنندگان را به نشستن در فضا دعوت می‌کند. قطعه‌های چوبی که از جعبه‌های مورد استفاده کشاورزان و باغداران جدا شده و به شیوه‌ای جذاب به یکدیگر متصل شده‌اند.

استفاده از نقاشی دیواری

استفاده از طراحی مینیمالیستی در فضاهای شهری، تداعی‌کننده حس وحدت در فضاست و احساس امنیت و آرامش را برای استفاده‌کنندگان به همراه می‌آورد. کاربرد مقدار کمی از رنگ زرد در طراحی این فضا، توجه بازدیدکنندگان را به نقاشی دیواری جلب می‌کند.

روشنایی در شب

یکی از نکات مهم طراحی فضای خیابان Perikleous، نصب چراغ‌های روشنایی توسط گروهی متخصص در این زمینه است که باعث شد بازدیدکنندگان در هنگام شب در فضا احساس امنیت کنند.

پروژه حیات بخشی خیابان Perikleous، فضایی طرد شده را به فضایی جذاب و دیدنی تبدیل کرد و بسیار مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت. امروزه اجرای پروژه‌هایی از این قبیل، با مداخله سریع در فضا (در سطح خیابان‌ها، بلوک‌ها، نماها و پارک‌ها) در سراسر جهان در حال گسترش است.

www.cityfuture.ir - حیات بخشی به خیابان با استفاده از هنر عمومی (4)

www.cityfuture.ir - حیات بخشی به خیابان با استفاده از هنر عمومی (5)

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *