full screen background image

تاب‌های معلق عنصر حیات بخشی به فضای عمومی

گذرگاه Porte-Neuve واقع در مرکز شهر لوگزامبورگ با استفاده از عناصر هنری به فضایی سرزنده و جذاب تبدیل شد. 450 تاب چوبی رنگارنگ توسط هنرمندی به نام مکس مارتینز طراحی و بالای سر عابران پیاده در این مسیر نصب گردید.

نصب این تاب‌های معلق یادآور دوران کودکی و خاطرات روزهای گرم تابستان است. در مقاله‌ای که در Dezeen منتشر شد، مارتینز هدف خود را از ارائه این طرح چنین عنوان کرد: “هدف از طراحی تاپ‌های معلق این بود که با استفاده از یک عمل هوشمندانه هنری گذرگاه‌های متروک واقع در مرکز شهر به فضایی سرزنده و سرشار از تعاملات اجتماعی تبدیل شود”. این اولین بار نیست که مارتینز با استفاده از عناصر هنری چنین فضایی را ایجاد می‌کند. وی در گذشته با استفاده از طراحی یک بازی در سطح شهر توانست سرزندگی و شادابی را به فضاهای متروک شهری بازگرداند.

فضای عمومی - حیات بخشی - پویش محیطی - آینده پژوهی

فضای عمومی – حیات بخشی – پویش محیطی – آینده پژوهی

شهرداری لوگزامبورگ به همراه چندین گروه محلی رقابت بر سر طراحی گذرگاه Porte-Neuve را برگزار کرد. بعد از برگزاری مسابقه، 5 طرح به عنوان ایده‌های برتر انتخاب شدند. به طراحان هریک از 5 طرح اجازه داده شد که طرح خود را به مدت 3 روز در محدوده به اجرا درآورده و آن را به مدت یک ماه در معرض نمایش قرار دهند. در حال حاضر طرح ارائه شده توسط مارتینز در خیابان Porte-Neuve در معرض نمایش گذاشته شده و بسیار مورد استقبال عابران پیاده و استفاده‌گنندگان از فضا قرار گرفته است.

فضای عمومی - حیات بخشی - پویش محیطی - آینده پژوهی

فضای عمومی – حیات بخشی – پویش محیطی – آینده پژوهی

  فضای عمومی حیات بخشی

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *