full screen background image

خلاصه مدیریتی ره‌نگاشت مطالعات مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران

دستیابی به درک و حس بهتر و دقیق‌تر و همچنین یک تصویر کلان از آینده، می‌تواند ریسک عدم موفقیت در برنامه‌ریزی‌ها را کاهش دهد. یکی از شرایط موفقیت در دنیای پر چالش امروز و کاهش احتمال رویارویی با شکست در صورت وقوع آینده‌های محتمل، توانایی طراحی برنامه‌ها و استراتژی‌های انعطاف‌پذیر برای آینده می‌باشد. به‌منظور تحقق صحیح اهداف و استراتژی‌های شرکت، مدیریت صحیح، انعطاف‌پذیری بیشتر در برابر برخی فعالیت‌های علمی به‌منظور بهبود جریان اطلاعات و کمتر در معرض ریسک قرار گرفتن، حائز اهمیت بسیار می‌باشد. بنابراین شناسایی روش‌هایی نسبتاً مستقیم، آسان و کم‌هزینه که بتوانند مورد استفاده سازمان‌ها قرار گیرند تا با شناسایی تغییرات محتمل در آینده و گزینه‌های محتمل، تصمیم‌های استراتژیک صحیح اتخاذ نمایند، بسیار حائز اهمیت است. یکی از کاراترین روش‌های برنامه‌ریزی جدید، روش ره‌نگاشت فناوری می‌باشد.

ره‌نگاشت که در بعضی منابع آن را نقشه‌ی راه نیز می‌نامند، به‌مثابه‌ی نقشه‌ی جامعی از ارتباطات، فعالیت‌ها، منابع، توانمندی‌ها و شایستگی‌های شرکت، سازمان، بخش یا کشوری است که اقدام به انجام ره‌نگاری می‌نماید.

در فرایند تدوین ره‌نگاشت مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران تلاش شده است تا با استفاده از ابزارهای مختلف آینده‌پژوهی ازجمله مطالعه پیشران‌ها و کلان‌روندهای توسعه شهر تهران، مطالعه اسناد بالادستی و بررسی وضع موجود، تحولات در بخش مطالعات موردنیاز شهر مورد کنکاش قرار گیرد. درواقع، در تدوین ره‌نگاشت مطالعات مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران سعی شد، افزون بر توجه به وضع موجود، نیروهای ایجادکننده تغییرات و تحولات در بستر رخدادهای فعلی و آینده موردتوجه قرار گیرند و درنهایت از طریق نگاشت این تحولات در قالب ره‌نگاشت، شامل مهم‌ترین جهت‌گیری‌های آینده، حوزه‌های جذاب مطالعاتی در آینده و کمیته‌های پژوهشی مرتبط با حوزه‌های جذاب، تصویری از زمان حال و آینده برای تصمیم‌گیران استخراج شود و یاری‌کننده آن‌ها در اتخاذ بهتر تصمیمات باشد.

تعریف ره‌نگاشت

تعریف عمومی:

ره‌نگاشت همچون ابزاری برای مسافر به‌منظور برنامه‌ریزی سفر است که امکان درک مسیر، میزان دوری و نزدیکی موانع و مشکلات موجود در مسیر، انتخاب‌های موجود و ممکن، جهت و تا اندازه‌ای قطعیت آن را فراهم می‎سازد.

تعریف اصطلاحی:

ره‌نگاشت دیدگاه یک گروه در خصوص رسیدن به نقطه‌ای است که هدف آن‌ها می‌باشد و سند ره‌نگاشت نیز، توافقنامه‌ای است که برای پیگیری و اجرای مفاد آن نیاز به اجماع مشترک آن گروه بر سر مسائل کلی وجود دارد.

ره‌نگاشت متدلوژی تصمیم‌گیری منظمی است که می‌توان از آن در برنامه‌ریزی  استراتژیک استفاده نمود.

ابزار جامعی است که برای کمک به سازمان‌ها، شرکت‌ها، صنایع و … جهت درک بهتر بازارهای آینده و تصمیم‌گیری آگاهانه در خصوص برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذارهای آتی

موقعیتی را که سازمان، شرکت یا صنعت می‌خواهد به آن دست یابد، همچنین نیازمندی‌ها و نحوه رفع آن‌ها را باری رسیدن به هدف مذکور ترسیم می‌کند.

ره‌نگاشت‌ها اهداف آتی را مشخص کرده و به مجموعه‌ای از سؤالات شامل:

چرا؟

چه چیزی؟

چگونه؟

چه موقع؟

پاسخ می‌دهند.

تصویر ره‌نگاشت مطالعات مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران

لایه اهداف_ جهت‌گیری‌های راهبردی

برای تعیین مهم‌ترین جهت‌گیری تعیین شده برای انجام مطالعات در بخش شهری تهران اسناد بالادستی شهری موردمطالعه و بررسی قرار گرفت. جدول زیر نشان‌دهنده مجموعه جهت‌گیری‌های کلیدی تعیین شده برای انجام مطالعات در بخش شهری به ‌شمار می‌رود.

ره‌نگاشت - خلاصه مدیریتی ره‌نگاشت مطالعات مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

لایه‌ حوزه‌های جذاب مطالعاتی

از مجموع مطالعات انجام شده در گام‌های مختلف و از طریق بررسی اهداف و مأموریت‌ها، پیشران‌های آینده و اسناد بالادستی در انتها مهم‌ترین حوزه‌های مطالعاتی شناسایی شد.

ره‌نگاشت - خلاصه مدیریتی ره‌نگاشت مطالعات مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *