full screen background image
آینده پژوهی-پویش محیطی-معماری منظر-پاویون-الهام از طبیعت

خلاقیت در معماری منظر، طراحی پاویون با الهام از رودخانه

این پروژه معماری منظر با نام “جایی که رودخانه جاریست” برای دهمین نمایشگاه جهانی باغ در ووهان چین توسط استودیو  پندا (Penda)  به منظور تاکید بر اهمیت آب سالم و حفاظت از محیط زیست طراحی شد. این پاویلیون با ایجاد چشم اندازی از تپه‌ها و دره‌ها در مسیر یک رودخانه، بازدید کنندگان را جذب می‌کند. برای انجام این کار، تیم پندا با استفاده از تنها چند عنصر گل‌های وحشی، علف و چمن، طرحی را ارائه دادند که مسیر یک رودخانه را تداعی می‌کند.

ارتباط با تاریخ

به گفته‌ی پندا ایده‌ی تمرکز بر آب برگرفته از رابطه‌ی طولانی مدت شهر ووهان با مسیرهای آب است. طراحان می‌گویند “رودخانه‌ها نه تنها ثروت را برای شهر به ارمغان آورده‌اند، بلکه یک حیات گیاهی و جانوری غنی را برای مردم به ارمغان آورده‌است”. بنابراین این باغ رابطه‌ی تاریخی و فرهنگی این منطقه با آب را نشان می‌دهد.

penda_wtrr_wuhan_expo_18

منظر متفاوت

طراحی پروژه قطعه‌ی  n°1590 نمایشگاه (محلی که باغ در آن ساخته شده است) را به نزدیک‌ترین قطعه از طریق یک مسیر دره‌ای رودخانه‌ای شکل متصل می‌کند. با راه رفتن درون باغ، بازدیدکنندگان می‌توانند گونه‌های مختلفی از مناظر مانند صخره‌های باریک، غارها، مراتع و دره‌های باریک را تجربه کنند. برخی از قسمت‌های سایت با ارتفاع‌های مختلف برای ایجاد تپه‌های ملایم و دره‌ها شکل گرفته است. در این روش، این قطعه از نمایشگاه همانند تکه‌ای واقعی از منظر طبیعی عبور یک رودخانه به نظر می‌رسد.

اما این تمام مسئله نیست! این باغ را می‌توان از نقاط گوناگون و با دیدهای مختلف تجربه تجربه کرد از آنجایی که مردم می‌توانند هم از طریق سبزه‌زارها و هم از طریق تنگه وارد شوند. با وارد شدن به مراتع بازدیدکنندگان می‌توانند بالاتر از تنگه‌ها راه بروند و در مکان‌هایی به نام واحه گردهم جمع شوند و از آنجا چیزی که در سطح زمین اتفاق می‌افتد را تجربه کنند. هنگامی که افراد وارد تنگه می‌شوند می‌توانند مسیر رودخانه را دنبال کنند تا به نقطه اصلی تمرکز پروژه برسند: پلازای مرکزی، مکانی برای آرامش و احساس در هماهنگی بودن با محیط زیست. در این میدان یک سایبان طبیعی در برخی از فضاهای میان سایه ایجاد می‌کند. زمانی که فضا بهشکل یک میدان گسترده می‌شود به مردم اجازه می‌دهد تا در این مکان توقف کنند، اطراف را نگاه کنند و متوجه شوند که این گونه از محیط زیست هنوز هم ممکن است اگر ما رفتار خود را تغییر دهیم.

آینده پژوهی-پویش محیطی-معماری منظر-پاویون-الهام از طبیعت

یک پروژه پایدار

توجه به تکنیک‌های پایداری و سازگاری و ملایمت با محیط زیست ویژگی‌هایی‌ است که پندا در بسیاری از پروژه‌های خود با آن شناخته می‌شود. در پروژه جایی که رودخانه جاریست یک سیستم جمع‌آوری آب باران در مخازن زیر زمینی در نظر گرفته شده بود که در طول نمایشگاه برای آبیاری گیاهان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

آینده پژوهی-پویش محیطی-معماری منظر-پاویون-الهام از طبیعت

تعامل با بازدید کنندگان

یکی از ویژگی‌های جالب این پروژه در ارتباط با عملکرد آن است. بازدید کنندگانی که وارد باغ می‌شوند به تعامل با آن تشویق می‌شوند به گونه‌ای که به آن‌ها دانه‌های گیاهی از گیاهان مختلف داده می‌شود تا در میان شیارهای تنگه بکارند. جالب است که در طول نمایشگاه تمامی دانه‌هایی که کاشته شده‌اند شروع به جوانه زدن می‌کنند، و بازدید کنندگان قادر به مشاهده فرایند رشد آن و احساس اهمیت سهم مشارکت خود نسبت به محیط زیست خواهند بود.

آینده پژوهی-پویش محیطی-معماری منظر-پاویون-الهام از طبیعت

اهمیت آّب

این پروژه می‌تواند به عنوان قصیده‌ای برای آب مطرح باشد و حقیقتا منبع آب موضوع اصلی این پروژه طراحی منظر است. از طرفی کلیت پروژه تاعی کننده اهمیت این عنصر حیاتی و از طرف دیگر ارائه کننده برخی از تکنیک‌های سازندی برای جلوگیری از اتلاف آن در طول این نمایشگاه است. زمانی که مردم از اهمیتآب برای سیاره ما با خیر شوند به دنبال راه‌حل‌هایی برای حفظ آن خواهند بود.

آینده پژوهی-پویش محیطی-معماری منظر-پاویون-الهام از طبیعت

مردم آب هستند

در این پروژه مردم احساس می‌کنند که رودخانه هستند. آن‌ها مسیر خود را دنبال می کنند و در رفتارهای طبیعی آن شرکت می‌کنند. آن‌ها در این مسیر درک خواهند کرد که چرا نگهداری از میط زیست ما به داشتن آب زلال و خالص بستگی دارد. این پروژه می‌تواند نشان دهد چگونه معماری منظر می‌تواند به ایجاد آگاهی بخشی در میان مردم از طریق چگونگی رشدرفتارهای سازگار با محیط زیست، در ارتباط با مسائل مهم به عنوان مثال پایداری کمک کند.

آینده پژوهی-پویش محیطی-معماری منظر-پاویون-الهام از طبیعت

آینده پژوهی-پویش محیطی-معماری منظر-پاویون-الهام از طبیعت

منبع1

منبع2
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *