full screen background image
Search

خلق فرصت‌های اقتصادی با شبکه جدید و نوآورانه « اشتراک‌گذاری داده»

مقامات محلی دوبلین با همکاری دانشگاه ملی ایرلند- می‌نوث- راه‌اندازی «دوبلینکد» را اعلام کرده‌اند. Dublinked یک شبکه جدید و نوآورانه « اشتراک‌گذاری داده» است. این شبکه به دنبال این است تا بخش‌های مختلف اقتصادی، افراد و مهارت‌ها را با هم مرتبط کرده تا از این طریق در منطقه دوبلین فرصت‌های تجاری و اقتصادی جدید ایجاد نماید. دوبلینکد همچنین اولین پلتفرم «داده باز» دوبیلن را ایجاد خواهد کرد که داده‌ها را برای تحقیق و استفاده مجدد در اختیار عموم قرار می‌دهد. برای کمک به فاز آغازین این پروژه، بخش تحقیقات شرکت آی‌بی‌ام، یک پلتفرم فناوری‌های مشارکت باز و همچنین ابزارهای تحقیق و توسعه در اختیار این پروژه قرار داده است.

جان تیرنی مدیر شهر دوبلین که از طرف چهار مقام محلی دوبلین صحبت می‌کند، بیان می‌کند «برنامه‌ریزی، مدیریت و ارائه خدمات در شهر دوبلین همانند تمامی دیگر شهرها سخت و پیچیده است. میزان داده‌های عمومی تولید شده توسط ما و سایر تأمین‌کنندگان خدمات عمومی بسیار زیاد است اما تلفیق و تجمیع آنها کار سختی است. ما با ایجاد دوبلینکد از تمامی بخش‌ها در دوبلین درخواست می‌کنیم تا به ما در ایجاد و توسعه راه‌حل‌هایی برای مقابله با چالش‌های محلی کمک کنند و این راه‌حل‌ها را در شهرمان و شهرهای اطراف به کار ببندیم.»

مقامات محلی دوبلین از دوبلینکد به عنوان ابزاری برای شناسایی افراد دارای مهارت‌ها و تجارب ویژه و مناسب برای همکاری در پروژه‌های تحقیقاتی استفاده می‌کنند.

به اشتراک‌گذاری داده‌ها- دوبلینکد

داده‌های اولیه که در خصوص مسائل زیست‌محیطی، برنامه‌ریزی و حمل و نقل هستند، از پاییز ۲۰۱۱ در وب‌سایت «دوبلینکد دات آی‌ای» در دسترس عموم خواهند بود. در نظر است تا داده‌های سایر موضوعات به مرور در این وب‌سایت برای عموم عرضه شوند. اقدامات ابتکاری انجام گرفته در خصوص داده باز در سایر مناطق شهری همانند آمستردام، لندن و سانفرانسیسکو نشان داده است که به اشتراک‌گذاری داده‌ها به توسعه کاربردهای جدید، محصولات جدید و شرکت‌های جدید کمک شایانی می‌نماید. وب‌سایت «فینگال اپن دیتا» اولین وب‌سایت داده باز در منطقه دوبلین است و در این زمینه پیش‌قدم شده است.

دکتر لیزا امینی مدیر مرکز فناوری شهرهای هوشمند آی‌بی‌ام می‌گوید: «بخش تحقیقات آی‌بی‌ام خرسند است که پلتفرم نوآوری باز دوبلینکد را تأمین کرده و در پروژه عمومی کردن داده‌های شهر به منظور توسعه نوآوری و تحقیقات مشترک، مشارکت داشته است. آی‌بی‌ام همواره خود را متعهد به ارائه استانداردهای باز، نوآوری باز و تحقیقات و پژوهش‌های مشترک دانسته است. آزمایشگاه‌های تحقیقاتی ما در سرتاسر جهان به شهرهای مختلف کمک می‌کنند تا بر چالش‌های خود فائق آمده و به اهداف خود دست یابند؛ و ما به طور ویژه در خصوص رویکرد باز و خلاقانه مقامات محلی دوبلین در زمینه توسعه نوآوری به این منطقه خرسندیم.»

دانشگاه می‌نوث در انتخاب، تفسیر و استفاده از داده‌های اینچنینی تخصص دارد و مدیریت این اقدام ابتکاری را بر عهده خواهد داشت. دکتر رونان فارل استاد دانشگاه می‌نورث و مدیر هماهنگ‌کننده پروژه دوبلینکد می‌گوید: « به اشتراک‌گذاری تجارب حل مشکلات و به اشتراک‌گذاری توانایی‌هایی که امکان توسعه آنها وجود دارد، موتور محرک نوآوری هستند. این فلسفه نوآوری، قلب این پروژه است. مقامات محلی دوبلین دسترسی منحصر به فردی به داده‌ها فراهم آورده‌اند که فرصت بسیار خوبی در زمینه تحقیق و توسعه و مشارکت- که قبلاً وجود نداشت- ایجاد کرده است.»

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *