full screen background image

دهکده‌های خانه‌ کوچک، راه‌حلی خلاقانه برای تأمین مسکن بی خانمان ها

ازآنجاکه ابعاد مسکن در آمریکا طی نیم‌قرن گذشته بسیار گسترش یافته است –خانه‌های امروزی حدود دو و نیم برابر خانه‌های دهه 50 وسعت دارند- این الگوی مسکن برای افراد بی‌خانمان نامناسب است. از طرفی تعداد افراد بی‌خانمان در شهرهای آمریکایی به حدود 3.5 میلیون نفر در این کشور رسیده است. به همین دلیل ایده خانه‌های کوچک به‌عنوان راه‌حلی خلاقانه برای رفع معضل بی ‌خانمان ها در شهرهای این کشور فراگیر شده است. این خانه‌ها عموماً در اراضی متعلق به سازمان‌های دولتی و خیریه مانند کلیسا ساخته می‌شود.
هریک از این خانه‌های 8 در 12 فوتی دارای امکاناتی چون عایق‌بندی حرارتی، برق و تأمین حرارت است. همچنین سرویس‌های بهداشتی و حمام‌هایی با آب گرم و سرد و آب بهداشتی در ساختمانی در مرکز این مجموعه قرار دارد. مهم‌ترین ویژگی این دهکده این است که برای افرادی که تا دیروز بی‌خانمان بودند عزت‌نفس، ایمنی، گرما، آرامش، حریم خصوصی و حس تملک را تأمین می‌کند.

مسکن - بی خانمان - مقرون به صرفه - دهکده‌های خانه‌ کوچک، راه‌حلی خلاقانه برای تأمین مسکن بی خانمان ها – سامانه – آینده‌پژوهی – پویش محیطی – شهر تهران

استفاده از پتانسیل‌های خیریه و بخش خصوصی برای تأمین مسکن افراد بی خانمان

هر خانه با هزینه‌ای تقریباً معادل 2200 دلار ساخته می‌شود که هزینه‌های ساخت آن توسط خیرین و داوطلبان جمع‌آوری شده است. ساکنان برای سکونت در این خانه‌ها و استفاده از امکانات آن، ماهیانه 90 دلار پرداخت می‌کنند. این ایده به دنبال این امر است که این افراد در این خانه‌ها سکونت پیدا کنند تا زمانی که بتوانند هزینه اسکان در خانه‌ای بهتر را تأمین کنند.
با ساخت این دهکده خانه‌های کوچک شهر سیاتل به جنبش بین‌المللی خانه‌های کوچک پیوست. که ایده‌ای جایگزین برای تأمین مسکن بی خانمان ها در شهرهای بزرگ است و این ایده در سایر شهرهای آمریکا نیز تکرار خواهد شد.
به اعتقاد برنامه‌ریزان آمریکایی مهم‌ترین معضلی که 3.5 میلیون بی خانمان در این کشور با آن مواجه هستند، دسترسی به مسکن مقرون به ‌صرفه با حق سکونت و امکانات مناسب زندگی است. در واقع بر اساس گزارش ائتلاف ملی تأمین مسکن افراد کم‌درآمد در سال 2013، تنها 30 درصد از افراد کم‌درآمد و بی خانمان های کشور آمریکا به مسکن مقرون به صرفه دسترسی دارند. به گفته ائتلاف ملی پایان بی خانمانی در آمریکا، نزدیک به 7 میلیون خانه مقرون به صرفه در این کشور مورد نیاز است تا افراد کم‌درآمد و بی‌خانمان‌ها به مسکن مناسب خود دسترسی داشته باشند.
ساخت دهکده‌های خانه کوچک می‌تواند بخشی از راه‌حل تأمین مسکن برای این افراد باشد.

مسکن - بی خانمان - مقرون به صرفه - دهکده‌های خانه‌ کوچک، راه‌حلی خلاقانه برای تأمین مسکن بی خانمان ها – سامانه – آینده‌پژوهی – پویش محیطی – شهر تهران

خواستگاه ایده دهکده‌های خانه کوچک

شهرهای دیگر آمریکا نیز تجربه ساخت خانه‌های کوچک را داشته‌اند. به‌طور مثال لس‌آنجلس ساخت خانه‌های کوچک برای بی‌خانمان ها را در سال 1990 با ساخت دهکده گنبدی –که خوشه‌ای از گنبدهای ژئودزیک بود- آغاز کرد. این جریان در سال 2001 توجهات بین‌المللی را به خود جذب کرد. زمانی که فعالان اجتماعی برای درمان افراد بی‌خانمان اعتراضاتی را با ساختن شهری با چادرهای اقامتی انجام دادند. بعدها این شهرکوچک به شهری با خانه‌های مقرون به صرفه کوچک تبدیل شد که به ایجاد و رشد ایده‌ی دهکده‌های خانه کوچک برای بی خانمان ها کرد.
امروزه شهرهای بسیاری در سراسر کشور آمریکا ایده‌ی دهکده خانه کوچک را برای تأمین مسکن افراد بی خانمان اجرایی کرده‌اند که شامل “دهکده امید” در فرنزو ایالت کالیفرنیا، “دهکده فرصت‌ها” و “دهکده اِمرالد”در شهر یوجین ایالت ارگون، “ریور هَون” در شهر ونتورا ایالت کالیفرنیا، “دهکده کیشوت” در شهر المپیا واشنگتن، “دهکده OM” در شهر مدیسون ایالت ویسکانسین و … می شود.
بسیاری از صاحب نظران ساخت دهکده‌های خانه کوچک را راه‌حل ایدئال و نهایی برای معضل بی خانمانی در شهرهای بزرگ نمی‌دانند. الکس شوارتز پروفسور برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری شهری مدرسه جدید نیویورک می‌گوید: ” این دهکده‌ها ممکن است شکاف کنونی را تا حدی پر کنند اما من این ایده را به‌عنوان راه‌حلی عمده برای معضل بی خانمانی نمی‌بینم”.
معضل دیگری که این دهکده‌های کوچک دارند، یافتن زمین مقرون به صرفه برای پیاده‌سازی و ساخت این دهکده‌ها خصوصاً در شهرهای بزرگی چون نیویورک است. همچنین این دهکده‌ها ممکن است موجب پیدایش معضل منطقه بندی در برخی از شهرها شود که به همین دلیل بسیاری از مشاوران به دولت پیشنهاد می‌دهند که مسکن اجتماعی می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای بی‌خانمان‌ها باشد.


homelessness-tiny-house-village8

معضل کارتن خوابی در تهران

شهر تهران نیز مانند بسیاری از شهرهای بزرگ جهان از معضل کارتن‌خوابی و افراد بی‌خانمان رنج می‌برد. اخیراً نیز انتشار تصاویری از افرادی که در گورستان‌های حومه شهریار شب را به‌روز می‌رسانند توجه بسیاری از رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. راه‌حلی که امروزه برای ساماندهی افراد کارتن‌خواب و بی‌خانمان در شهرهای بزرگ دنبال می‌شود، ساخت خانه‌های گرم در این شهرها است. خانه‌های گرم می‌تواند سرپناه مناسبی برای این افراد فراهم آورد اما نمی‌تواند حس تملک، حریم خصوصی، حست تعلق به مکان زندگی را برای این افراد تأمین کند که به لحاظ اجتماعی و روان‌شناسی بسیار حائز اهمیت است و در هویت این افراد و انگیزه افراد برای تلاش در راستای بهبود وضعیت خود و ساختن آینده‌ای بهتر بسیار حائز اهمیت است. پیش‌ازاین نیز در گزارشی که در سال 1392 که توسط مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران انتشار یافته است مسئله کارتن‌خوابی و معضلات آن در تهران موردمطالعه و بررسی قرارگرفته است. راهکارهای پیشنهادی این طرح مطالعاتی بیشتر بر ساخت گرمخانه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه تأکید داشته است. (می‌توانید گزارش را از اینجا دانلود کنید)

از نظر شما تهران چه راه‌حل‌های دیگری را برای اسکان این افراد می‌تواند اتخاذ کند؟

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *