full screen background image

راه‌حل آسان و خلاقانه برای تامین نور خانه و فضاهای شهری

روشن کردن خانه‌ها و خیابان‌ها و مزایای ایمنی و بهداشتی حاصل از آن، لزوماً مستلزم یک کار پرهزینه و گران نیست. این درسی است که از پروژه «یک لیتر روشنایی» گرفته شده است. این پروژه در هفته جاری در پارکی که کنار خیابان محل برگزاری نشست هبیتات3 قرار دارد، به نمایش گذاشته شده است. این پروژه پتانسیل دارد تا زندگی بیش از یک میلیارد نفر از انسان‌هایی که در مناطق بدون برق زندگی می‌کنند را تغییر دهد.

نور - شهری - راه‌حل آسان و خلاقانه برای تامین نور خانه و فضاهای شهری - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

این لامپ‌ها از یک بطری نوشابه دو لیتری ساخته شده‌اند. ساده‌ترین نوع این لامپ‌ها می‌توانند به کمک ترکیب آب تصفیه شده و 10 میلی‌لیتر مایع سفیدکننده، نور تولید کنند. از سفیدکننده برای جلوگیری از رشد جلبک‌ها استفاده می‌شود. برای ساخت این چراغ باید بطری را در سقف حلبی به‌گونه‌ای جاسازی کرده و چسباند که نیمی از بطری بالای سقف و نیمی از آن زیر آن باشد. آب باعث شکست نور می‌شود و نور را باقدرت یک لامپ روشنایی 3 واتی به درون خانه ساتع می‌کند. راهکار آب- سفیدکننده هر پنج سال یک‌بار نیاز به تعویض دارد.

نور - شهری - راه‌حل آسان و خلاقانه برای تامین نور خانه و فضاهای شهری - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

این چراغ‌های DIY  (با قابلیت ساخته شده توسط خود فرد) در حال حاضر خانه‌های بیش از نیم میلیون نفر در چهل کشور دنیا را روشن کرده‌اند. این چراغ‌ها مردم این کشورها را از دست چراغ‌های نفتی که دود آلوده تولید می‌کنند نجات داده‌اند. ایلاک دیاز یک کارآفرین اجتماعی و مدیر «بنیاد سرپناه من» این ایده را اولین بار به‌صورت اتفاقی در سال 2002 به هنگام انجام مطالعات و تحقیقات خود در دانشگاه ام‌آی‌تی به دست آورد. دیاز می‌گوید: «این لامپ‌ها منبع-باز، ارزان و دارای قابلیت ساخت محلی هستند. این لامپ‌ها با چنین ویژگی‌هایی امکان دسترسی مردم به برق را در مکان‌های دورافتاده میسر می‌کنند.»

نور - شهری - راه‌حل آسان و خلاقانه برای تامین نور خانه و فضاهای شهری - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

پروژه یک لیتر نور در روستاها به برگزاری کارگاه آموزشی می‌پردازد تا به مردان و زنان، چگونگی ساخت لامپ روشنایی خورشیدی را به کمک مواد اولیه محلی در دسترس آموزش دهند. بطری‌های خالی نوشابه اغلب از محل‌های دفن زباله سر در می‌آورند.

نمونه پیشرفته‌تر این لامپ‌ها از پانل‌های خورشیدی کوچک برای روشن کردن لامپ‌های ال‌ای‌دی درون بطری استفاده می‌کنند. در پارک شهری ال‌اجیدو این لامپ‌ها به پایه‌های بلند از جنس لوله‌های پی‌وی‌سی آویزان شده و به‌عنوان لامپ خیابانی مورد استفاده قرار گرفته بودند. شب‌ها نور این لامپ‌ها از لامپ‌های متعارف و معمولی مورد استفاده در پارک‌ها بیشتر بود.

این تجهیزات پانل خورشیدی، یک عنصر کارآفرینانه نیز به راهکار خود اضافه کرده است. زنان می‌توانند یک مبلغ اندک بابت شارژ تلفن همراه نیز دریافت کنند. افرادی که می‌دانند که چگونه می‌توان به تعمیرات و نصب این پانل‌ها پرداخت نیز می‌توانند یک درآمد اضافی داشته باشند.

این فناوری ساده به دنبال ایجاد یک راهکار پایین به بالا در راستای توسعه راهکارهای انرژی پاک است. در فیلیپین یک نفر که در کارگاه‌های آموزشی این لامپ‌ها شرکت کرده، توانسته حدود 11000 لامپ روشنایی را در منطقه جنوبی مانیل تحت عنوان لاگونا نصب نماید؛ علاوه بر این او توانسته در مناطق طوفان‌زده نیز همین کار را انجام دهد.

ساخت این لامپ‌های خورشیدی کوچک به کمک مردم معمولی، مدل‌های معمولی و سنتی بازار را که در آن راهکارهای خورشیدی اغلب وارداتی، دارای حق ثبت انحصاری و گران هستند در هم می‌شکند. دیاز می‌گوید: «ساخت این سیستم‌ها به‌صورت محلی می‌تواند 60 درصد هزینه‌ها را صرفه‌جویی نماید. تولید محلی به کمک مردم عادی تنها زمانی مؤثر است که خانه‌داران و جوامع محلی، خودشان راهکارها و سیستم‌ها را در اختیار داشته باشند. محصولات انرژی پاک از طریق توسعه به‌صورت منبع-باز و به کمک مواد اولیه محلی امکان تولید در مقیاس زیاد را خواهند یافت. همچنین کار نگهداری و تعمیرات آن‌ها نیز به‌صورت محلی انجام می‌شود.»

بعد از اجلاس هبیتات 3 دیاز چند کارگاه آموزشی را در جزایر گالاپاگوس برگزار خواهد کرد و چند مورد نصب چراغ را در خانه‌های واقع در شهر بندری مانتا که اخیراً دچار زمین‌لرزه شده بود، انجام خواهد داد. کارگاه‌های آتی و نصب‌های بیشتر این چراغ‌ها در سایر بخش‌های آمریکای جنوبی و نپال و هند انجام خواهد پذیرفت.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *