full screen background image
Search

زیبا سازی شهر با باغ‌ های عمودی

یک شرکت تحقیقاتی در مکزیک برای مقابله با آلودگی هوا و زیبا سازی شهر به ساختن باغ‌ های عمودی روی آورده است.

در یکی از بزرگترین مراکز شهری دنیا، نتایج فعالیت‌های انسان به وضوح قابل رؤیت است. هر مترمربع از شهر مکزیک با سیمان یا آسفالت پوشانده شده است و دود سنگین در هوا مشاهده می‌شود. در میان این هجمه شهری، شهروندان از مشاهده فعالیت‌های شرکت «ورد ورتیکال» که به معنای «سبز عمودی» است اندکی قوت قلب گرفته‌اند. این شرکت به ساخت باغ‌ های عمودی در مکان‌های بد منظر شهر اقدام می‌کند. اکنون یکی از پل‌های شهر به پلی با ستون‌های سبز  پوشیده از گیاهان تبدیل شده و این منطقه را که زمانی به خاطر ترافیک سنگین و منظر خاکستری‌رنگ آن بدنام بود، به یک منطقه برجسته تبدیل کرده است.

مکزیکوسیتی ۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد و باغ‌های عمودی به تولید اکسیژن پرداخته و به تصفیه هوای شهر کمک می‌کنند. لورا والدز باتیستا یکی از شهروندان مکزیکوسیتی می‌گوید: «این ایده بسیار آرامش‌بخش و انگیزه بخش است. گویا قسمتی از ییلاقات حومه شهر را به درون شهر آورده‌اند. من خیلی آن را دوست دارم.»

هوای پاک - زیباسازی - آینده شهر - باغ های عمودی - مکزیک - زیبا سازی آینده شهر با باغ‌ های عمودی - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

استفاده از مواد بازیافتی در ساخت باغ های عمودی

بطری‌های پلاستیکی بازیافتی به مواد لباس‌-مانندی تبدیل شده‌اند که گیاهان را در خود نگه می‌دارند. همچنین از لوله‌های خمیردندان‌های بازیافتی برای ایجاد ساختار پانل پشتی این باغ‌ها استفاده شده است. فرناندو اورتیز بنیانگذار شرکت ورد ورتیکال می‌گوید که تیم او بیش از ۴۰۰ پروژه را در فضاهای عمومی در سرتاسر مکزوسیتی پیاده کرده‌اند.

کامپیوترها سیستم آبیاری و تغذیه گیاهان را کنترل می‌کنند. اوریتز می‌گوید: «ما این باغ‌ها را به گونه‌ای ساخته‌ایم که ستون‌ها به سنسور مجهز شده‌اند. این سنسورها از طریق اینترنت سطح آب، نور، دما و مواد مغذی خاک را اندازه‌گیری می‌کنند. ما به صورت کنترل از راه دور، وضعیت باغ‌ها را کنترل کرده و شرایط را به گونه‌ای اصلاح و تعدیل می‌کنیم که گیاهان به خوبی رشد نمایند.»

هزینه ساخت این باغ‌ها از محل تبلیغات تأمین می‌شود و مردم مکزیکوسیتی بیان می‌گویند ساخت فضای سبز بسیار مهم است زیرا ما واقعاً به آن نیاز داریم.»

شرکت ورد ورتیکال می‌گوید که شهرداری‌های سرتاسر جهان این پروژه را تحت نظر دارند که باعث می‌شود ما زیبایی این باغ‌های عمودی را بهبود دهیم و محیط‌های آینده شهر را به فضایی بهتر تبدیل کنیم.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *