full screen background image

ساخت اولین جنگل عمودی جهان در میلان

میلان دومین شهر بزرگ ایتالیا و یکی از آلوده‌ترین شهرهای اروپاست. تراکم بالا، آلودگی هوا و همچنین نبود فضای کافی برای افزایش فضای سبز در این شهر،  باعث شد تا طراحان شهری برای مقابله با گازهای گلخانه‌ای و افزایش کیفیت هوا در شهر میلان به دنبال راه‌حلی نو باشند.

جنگل عمودی Bosco Verticale راهکاری نو برای مقابله با آلودگی هوا در کلانشهرها

 ایده جنگل عمودی یا Bosco Verticale توسط معماری ایتالیایی به نام Stefano Boeri ، مطرح شد. در طرح وی، در دو برج مسکونی، یکی با ارتفاع 110 متر و دیگری با ارتفاع 76 متر، بیش از 900 درخت، 5000 درختچه و 11000 گیاه خانگی کاشته شد. این ساختمان‌ها با ویژگی‌هایی همچون تولید رطوبت، جذب ذرات CO و گرد و غبار موجود در هوا، تولید اکسیژن و حفاظت از ساختمان در مقابل تابش نور خورشید و آلودگی صوتی و…  نه تنها باعث حفظ تعادل محیط‌زیست و همچنین بهبود کیفیت فضای زندگی می‌شود، بلکه صرفه‌جویی در مصرف انرژی را در طول سال به دنبال خواهد داشت. طراحی Bosco Verticale، پاسخی است برای پراکنده‌رویی شهری و همچنین خروج طبیعت از زندگی مردم. Stefano Boeri معمار پروژه بیان کرد: کاشت این میزان پوشش گیاه و درخت در سطح افقی نیازمند 20000 متر مربع زمین جنگلی است.

www.cityfuture.ir - ساخت اولین جنگل عمودی جهان در ایتالیا (3) www.cityfuture.ir - ساخت اولین جنگل عمودی جهان در میلان ایتالیا (2)

در این دو برج مسکونی 18 و 26 طبقه، هر واحد دارای یک بالکن است. بالکن‌ها با استفاده از خاک با کیفیت بالا پر شده و به سیستم آبیاری خودکار مجهز شده‌اند. درختان کاشته شده در این بالکن‌ها، در تابستان توانایی سایه‌اندازی برای ساختمان را داشته و در زمستان با ریزش برگ‌ها، اجازه می‌دهند که نور خورشید به فضای داخل ساختمان نفوذ کند. آبیاری گیاهان مذکور از طریق تصفیه پساب خانگی تولید شده در ساختمان و استفاده مجدد از آن صورت می‌گیرد. یکی دیگر از مهمترین ویژگی‌های Bosco Verticale کاربرد سیستم‌های تهویه انرژی باد و فتوولتائیک در آن است.

جنگل عمودی یک مفهوم معماری است که جایگزین مصالح سنتی مورد استفاده در ساخت سطوح شهری شده. نوعی معماری بیولوژیکی که با استفاده از دیوارهای سبز، سعی در پایدار ساختن محیط‌زیست دارد. دیوارهای سبزی که امروزه می‌تواند بهترین راهکار برای مقابله با آلودگی هوا در کلانشهرها باشد و در فصول مختلف با تغییر رنگ خود، منظره‌ای چشم‌نواز را برای شهروندان به ارمغان آورد‌.

 

www.cityfuture.ir - ساخت اولین جنگل عمودی جهان در میلان ایتالیا (4) www.cityfuture.ir - ساخت اولین جنگل عمودی جهان در ایتالیا (5) www.cityfuture.ir - ساخت اولین جنگل عمودی جهان در ایتالیا (6) www.cityfuture.ir - ساخت اولین جنگل عمودی جهان در ایتالیا (7) www.cityfuture.ir - ساخت اولین جنگل عمودی جهان در ایتالیا (8)
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *