full screen background image
Search

ساخت خانه های کوچک متحرک برای بی خانمان‌ ها در سیاتل

خانه‌ های کوچک یکی از راهکارهایی است که بسیاری از شهرهای جهان برای مواجهه با مسئله بی خانمان‌ ها در آینده شهر اتخاذ می‌کنند. پیش از این نیز تجربیات دو شهر دنیا را در ارتباط با این پدیده در پایگاه سامانه پویش محیطی تهران مورد بررسی قرار داده بودیم. (اینجا و اینجا)

همه ما به داستان‌های جوانان‌هایی که ایده‌های خود را به پروژه‌های دنیای واقعی تبدیل می‌کنند علاقمندیم، به ویژه وقتی پای خانه‌های کوچک به میان می‌آید. سال گذشته با هدایت سازمان غیرانتفاعی «ساوهورس روولوشن» و چندین متخصص معماری، ساختمان و مهندسی، گروهی از نوجوانان هفت خانه کوچک برای شبکه بی‌خانمان‌های نیکلزویل ساختند. با توجه به اینکه کار ساخت این خانه‌ها به کمک یک کمپین جمع‌سپاری موفق، رو به اتمام است این تیم با ایده‌ای برای ساخت ۴ نمونه ساختمان متحرک دوستدار طبیعت بازگشته است.

خانه های کوچک - بی خانمان - سیاتل - آینده شهر - ساخت خانه های کوچک متحرک برای بی خانمان‌ ها در سیاتل - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

نیکلزویل شامل شبکه‌ای از کمپ‌ها و پناهگاه‌های افراد بی‌خانمان در سیاتل است که به صورت خودگردان اداره می‌شود. این‌ افراد اجتماعات جابجاشونده هستند و سکنه آنها هر ۳ تا ۶ ماه یکبار به آنجا نقل مکان می‌کنند. در نتیجه خانه‌ها و سایر سازه‌هایی که این نوجوانان می‌سازند می‌بایست متحرک باشند. جنبش ساوهورس پیرو کمپین جمع‌سپاری موفقی که سال گذشته داشت، پروژه «شهر غیرممکن ۲: خانه‌های ساخته شده توسط نوجوانان برای افراد بی‌خانمان» را آغاز کرده است. آنها امیدوارند بتوانند حدود ۲۱۰۰۰ دلار برای ساختن خانه‌های بیشتر و اتاقک نگهبانی پول جمع کنند. به نظر می‌رسد این کمپ‌ها تا حدودی مشکل افراد بی خانمان را در آینده شهر سیاتل بر طرف سازند.

خانه های کوچک - بی خانمان - سیاتل - آینده شهر - ساخت خانه های کوچک متحرک برای بی خانمان‌ ها در سیاتل - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

مدیر برنامه ساوهورس روولوشن، سارا اسمیت گفت: «دومین کمپین جمع‌سپاری ما با الهام از اثرات این خانه‌ها برگزار خواهد شد. اولین مورد این تأثیرات، تجربه دانشجویان و یادگیری آنها در خصوص بی‌خانمان‌ها است. طراحی این خانه‌ها مستلزم همدردی کردن با افراد بی‌خانمان است؛ وقتی این نوجوانان خانه‌ای کوچک برای یک بی ‌خانمان طراحی می‌کند، باید قبلاً تحقیق کرده باشند، با بی ‌خانمان ‌ها مصاحبه کرده‌ باشند و خودشان را جای این افراد قرار دهند.»

طراحی دوبلکس «پارابی هومز» تصدیق می‌کند که اعضای یک خانواده نمی‌توانند در یک فضای ۱۱ مترمربعی زندگی کنند. بنابراین تابستان گذشته دانشجویان این طرح جدید را ارائه کردند که فضا را به دو ساختار مجزا تفکیک می‌کند و در عین حال ارتباط بین اعضای خانواده را که هرکدام در بخش خودشان هستند تسهیل می‌کند. طراحی دیگری که توسط این تیم ارائه شده شامل یک اطاقک نگهبانی است که باعث آسودگی بیشتر ساکنین شده و به عنوان ورودی کمپ نیز عمل می‌کند. نهایتاً این تیم قصد دارد تا «تاینی هوم#۹» را طراحی نماید که «شامل تخت کمجا و سایه‌بان‌هایی است که می‌توانند فضای مسکونی را بدون نقض کردن قوانین شهری افزایش دهند.»

افزایش کمپ‌های بی خانمان ها در آینده شهر سیاتل

طبق گفته ساوهورس، مقامات سیاتل با ساخت ۶ کمپ برای تأمین مسکن بی‌خانمان‌ها موافقت کرده است. این کمپ‌ها با همکاری «مؤسسه مسکن اقشار کم‌درآمد» برپا می‌شوند تا بتوانند پناهگاه موقت برای افراد بی‌خانمان باشند تا زمانی که مسکن ارزان‌قیمت برای اقشار کم‌درآمدی که ناتوان از پرداخت اجاره‌بهای سنگین هستند فراهم شود.

خانه های کوچک - بی خانمان - سیاتل - آینده شهر - ساخت خانه های کوچک متحرک برای بی خانمان‌ ها در سیاتل - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

سارا اسمیت بیان می‌کند: «وقتی نوجوانان، سازنده‌ها، نیروهای داوطلب و طراحان با همدیگر در قالب یک تیم برای ساخت خانه‌های کوچک کار می‌کنند، یک احساس انگیزش و هدف وجود دارد و همه افراد یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند. یادگیری در این میان یک مفهوم انتزاعی نیست بلکه به افراد انگیزش می‌دهد و باعث می‌شود تا جوانان به هنگام تأمین سقف و سرپناه و احترام برای افراد نیازمند، مهارت‌های کلیدی را یاد بگیرند.»

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *