full screen background image

ساخت فضای سبز شهری زیر بزرگراه‌های طبقاتی

دپارتمان حمل و نقل و توسعه‌ی ملی ماساچوست برنامه ­هایی را درباره ی Ink Underground اعلام کرده است. Ink Underground یک پارک شهری هشت آکری است که زیر بزرگراه طبقاتی میان ­ایالتی 93 بوستون گسترش می یابد. این پارک که از خیابان Albany تا کانال Fort Point ادامه پیدا می­ کند، از طریق مسیرهای پیاده روی ساحلی با کفسازی چوبی، تأسیسات هنری و فرهنگی و مسیرهای دوچرخه سواری در طول کانال، محله های South End و South Boston را به هم متصل می­کند.
ماری آدامز طراح و یکی از مؤسسین Landing Studios که طراحی این پروژه را انجام داده است می گوید «فضای زیر این بزرگراه یک فضای دراماتیک است که چندین سال خارج از محدوده دسترس بوده است و یکی از بزرگترین اهداف این پروژه تامین دسترسی مناسب به این فضای سبز شهری به شکلی پویا برای همه است». بازدیدکنندگان می توانند از تمام چیزهایی که در آنجا وجود دارد بهره مند شوند؛ از دیوارهایی که هنر عمومی بر روی آن نقش بسته و پارک سگ ها گرفته تا بازار شبانه و تجربه ی فروش نوشیدنی و خوراکی. این مکان دارای قسمتی برای قرار دادن دوچرخه، 175 جای پارک و همچنین یک هتل 205 اتاقی است. آدامز در ادامه میگوید «این پروژه میتواند در زمینه ی چگونگی استفاده ­ی چندمنظوره از زیربناها یک نمونه باشد. یک پل با پایه های بلند در بزرگراه به جای این که مکانی فراموش شده و حاشیه ای باشد، می تواند فضاهای عمومی جدیدی را برای تفریح و ارتباط شهری بهتر فراهم کند و همچنین با طراحی صحیحِ آن میتوان هرزآب های ناشی از طوفان را کنترل کرد».

فضای سبز شهری - ساخت فضای سبز شهری زیر بزرگراه‌های طبقاتی - سامانه - آینده پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران
National Development سازنده ی محله ی Ink Block است که یک شهرک چندمنظوره با هفت ساختمان است و همه چیز را در هم آمیخته است؛ از آپارتمان های لوکس گرفته تا یکی بهترین بازارهای عمده‌فروشی غذا در کشور. در حالی که South End به یک محله ی پرطرفدار برای مشاورین املاک و رستوران ها تبدیل شده است، زیرگذرِ بزرگ و بایرِ آن همچنان به شکل دریایی از آسفالت نامرتب و ژولیده باقی مانده است. Robin Blatt تحلیلگر مالی و مدیر برنامه ی MassDOT می گوید «این مکان به عنوان یک مکان بی صاحب و خطرناک شناخته می شود که جای ایده ­آلی برای مواد فروش­ ها، برای فساد و برای خشونت است. این زمین به سادگی تبدیل به وحشتناک­ ترین قسمت شهر شده است».
اما با تغییرات عمده ­ای که در شرف وقوع هستند، این منطقه قرار است دستخوشِ تحولات بزرگی شود. این اتفاق برای National Development فرصت بزرگی است. زیرا در عین حال که می­ تواند خودش را از مجموعه ی آپارتمان­ های لوکسِ در حال ظهور در گوشه و کنار بوستون متمایز کند، کنترلش را بر روی این منطقه گسترش دهد. Ted Tye یکی از مدیران National Development میگوید «کوشش ما شامل یک طرح متحورانه برای تصدی هنر شهری، برپایی رویدادهای هیجان انگیز و ایجاد یک فضای پرانرژی است. ما یک محله ی صنعتی را متحول کردیم و برای انجام این کار به جای این که اصلیتِ آن محله را پَس بزنیم، از ویژگی های اصلی آن در طراحی معماری خود استفاده کردیم». فضاهای سبز شهری علاوه‌بر عملکردی که بعنوان ریه‌های تنفسی شهرها دارند، از نظر تامین سایر نیازهای زیست محیطی شهروندان، تامین فضا فراغتی و بستر ارتباط و تعاملات اجتماعی بسیار حائز اهمیت هستند. بنابراین مدیران شهری باید از تمامی فضاهای موجود شهر برای توسعه فضاهای سبز شهری استفاده بهینه کنند. یکی از بسترهایی که امکان توسعه فضاهای سبز در آن وجود دارد، اراضی پیرامون بزرگراه‌ها و یا بخش‌های زیرین بزرگراه‌های طبقاتی و روگذرها و یا سطح بالای زیر گذرها و معابر زیر زمینی است. یکی از رویکردهای خلاقانه استفاده از این فضاها، استفاده به عنوان بستری برای توسعه فضاهای سبز شهری است.

فضای سبز شهری - ساخت فضای سبز شهری زیر بزرگراه‌های طبقاتی - سامانه - آینده پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *