full screen background image

ساخت نوع جدیدی از بتن با قابلیت انعطاف و مقاومت بالا

بتن منعطف؟ چطور ممکن است؟ همه می‌دانیم که بتن ماده‌ای شکننده و در مقابل فشار ضعیف است، پس چگونه می‌تواند خم شود؟ ConFlexPave به این سؤالات پاسخ می‌دهد!

محققان دانشگاه فنی نانیانگ (NTU سنگاپور) در مرکز نوآوری زیرساخت‌های صنعتی NTU-JTC نوعی جدید از بتن را به نام ConFlexPave تولید کرده‌اند که نه فقط دارای قابلیت انعطاف است بلکه از بتن‌های شکننده متداول نیز دوام و مقاومت بیشتری دارد.

بتن - ConFlexPave - ساخت نوع جدیدی از بتن با قابلیت انعطاف و مقاومت بالا - سامانه - آِینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

چو جیان، استاد دانشگاه NTU و همکار موقت مدیریت NTU-JTC دراین‌باره گفته است: “ما نوع جدیدی از بتن را ایجاد کرده‌ایم که ضخامت و وزن دال‌های پیش‌ساخته روسازی را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد، همچنین با ساخت دال‌های بتنی جدید خارج از کارگاه، نصب و راه‌اندازی سریع و جایگزینی راحت بجای قطعات فرسوده پیشین امکان‌پذیر می‌شود.”

بتن معمولی از سیمان، شن و آب ساخته می‌شود که ماده‌ای شکننده با قابلیت انعطاف محدود است. در ترکیب ConFlexPave انواع خاصی از مواد سخت همراه با میکروفیبرهای پلیمری وجود دارد. وجود این الیاف مصنوعی ویژه علاوه بر ایجاد امکان خمش و انعطاف در کشش سبب افزایش مقاومت ترمز می‌شوند.

پروفسور یانگ، سرپرست محققان دانشکده عمران و مهندسی محیط‌زیست NTU این‌گونه توضیح می‌دهد: “با درک دقیق، می‌توانیم اجزاء را انتخاب کنیم و مهندسان آن‌ها را اصلاح کنند، بنابراین ماده نهایی الزامات خاص مورد نیاز برای کاربری‌های راه‌سازی را تأمین می‌کند.”

وی افزود: “مواد سخت سبب ایجاد بافت غیر لغزنده در سطح ماده می‌شوند و میکروفیبرها که پهنایی کمتر از موی انسان دارند، بار را در کل دال توزیع می‌کنند. در نتیجه بتن به‌دست‌آمده همچون فولاد سخت است و تحت‌فشار، حداقل دو برابر بتن‌های معمولی قدرت دارد.”

ConFlexPave در اندازه‌های کوچک در آزمایشگاه‌های NTU با موفقیت آزمایش شده است. در سه سال آینده این نوع بتن در اندازه وسیع در مناطق صنعتی JTC و در NTU تحت بار ترافیکی انسانی و وسایل نقلیه مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *