full screen background image

سنجش تاب‌آوری شهری با استفاده از روش‌ مبتنی بر داده

ایجاد تاب‌آوری در شهرها یکی از موضوعات داغ این روزها بین مدیران شهری است. اگرچه هنوز موضوع تاب‌آوری شهری حتی بین آن دسته از افرادی که این مفهوم را قبول دارند نیز مبهم است، به همین دلیل ای‌راپ-به عنوان بازوی غیرانتفاعی مشاوره و مهندسی جهانی- «شاخص تاب‌آوری شهری» را ایجاد کرده است. این شاخص در واقع ابزاری است که موضوع «تاب‌آوری» را به اجزای قابل تشخیص خرد می‌کند و به مدیران شهری امکان ارزیابی وضعیت شهرها را می‌دهد.
این شاخص در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد و در حال حاضر توسط ۱۲۰ شهر استفاده می‌شود که بسیاری از آن‌ها جزء برنامه «۱۰۰ شهر تاب‌آور بنیاد راکفلر» هستند. همچنین این شاخص یکی از موضوعات مورد بحث در مجمع هبیتات ۳ در کیتوی اکوادور بود. جو داسیلوا مدیر ای‌راپ می‌گوید که این شاخص با این هدف ایجاد شده است که مفهوم تاب‌آوری «ملموس، عملیاتی و قابل کاربرد» شود.

تاب‌آوری شهری - ارزیابی - شاخص - ارتقاء تاب‌آوری شهری با استفاده از روش‌ داده-محور - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران
داسیلوا تاب‌آوری شهری را به‌عنوان توانایی شهروندان (کسانی که در شهر زندگی یا کار می‌کنند، به‌ویژه فقرا و اقشار آسیب‌پذیر) برای زنده‌ ماندن، انطباق یافتن و پیشرفت کردن تعریف می‌کند. برای اینکه بتوان چنین مفهومی را اندازه‌گیری کرد، این شاخص مفهوم تاب‌آوری را به ۱۲ هدف که شهرها می‌توانند در راستای آن‌ها برنامه‌ریزی کنند خرد می‌کند. برخی از این اهداف عبارت‌اند از: ایجاد امنیت جامع و حاکمیت قانون، ایجاد سیستم حمل‌ونقل و ارتباطات قابل‌اعتماد، مدیریت و راهبری مؤثر.
هر هدف با چند شاخص همراه می‌شود که به شهرها این امکان را می‌دهد تا رشد و پیشرفت خود را اندازه‌گیری کنند. برای مثال هدف دستیابی به حداقل آسیب‌پذیری انسانی با شاخص‌های مرتبط با دسترسی به مسکن مناسب، انرژی، آب شرب، بهداشت و غذا اندازه‌گیری می‌شود. این ۱۲ هدف شامل ۵۲ شاخص می‌شود.

سنجش تاب‌آوری شهری با استفاده از شاخص ارزیابی Arup

شهرها به کمک این شاخص‌ها می‌توانند وضعیت خود برای مواجهه با آسیب‌ها و مقاومت در برابر آن‌ها را ارزیابی کنند. برای کمک به این خودارزیابی برای هر شاخص یک مجموعه سؤالات طراحی شده است که جنبه‌های مختلف عملیات شهری را بررسی می‌کند. این سؤالات به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که پاسخ‌های کمی و کیفی تیمی از متخصصان حوزه‌های مختلف شهری را جمع‌آوری نمایند.
قرار نیست از این داده‌ها برای مقایسه معنی‌دار بین شهرها استفاده شود بلکه می‌بایست به کمک این داده‌ها یک اطلاعات پایه ایجاد نمود تا نقاط ضعف و قوت شهر مشخص شود. همچنین می‌توان به کمک این داده‌ها چارچوبی ایجاد نمود تا مشخص شود که میزان تاب‌آوری شهر در طول زمان چگونه رشد یا افول خواهد کرد- قبل از اینکه شهر در مواجهه با یک بحران متوجه این نقاط ضعف و قوت شود.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *