full screen background image

«سیاست خواب امن»، تغییر رویکرد به مسئله بی‌خانمان‌ها در شهر پورتلند

جمعیت بی‌خانمان‌های پورتلند طی چند سال گذشته همواره روند افزایشی داشته، به گونه‌ای که نهایتاً مسئولان شهری مجبور شدند در پایان سال 2015 در خصوص مشکل افراد بی‌خانمان حالت فوق‌العاده اعلام کنند.

با افزایش جمعیت بی‌خانمان‌ها و افزایش نگرانی در خصوص امنیت این افراد، دفتر شهردار اخیراً قانون جدیدی تصویب کرد که محل مناقشه شده است. این قانون جدید به مردم امکان می‌دهد تا شب‌ها به صورت قانونی در پیاده‌روها و در فضاهای عمومی چادر بزنند.

این قانون جدید که تحت عنوان «سیاست خواب امن» شناخته می‌شود نتیجه یک واقعیت تلخ است، اینکه جمعیت بی‌خانمان‌ها رو به افزایش است در حالی که تعداد کل تخت‌های گرمخانه‌ها رو به کاهش هستند.

بی‌خانمان - شهر - خواب امن - «سیاست خواب امن»، تغییر رویکرد به مسئله بی‌خانمان‌ها در شهر پورتلند - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران
شهرداری تخمین می‌زند که در حال حاضر 2000 نفر در خیابان‌ها می‌خوابند. این قانون جدید به افراد اجازه می‌دهد که به صورت انفرادی و یا جمعی (حداکثر تا 6 نفر) از ساعت 9 شب تا 7 صبح در پیاده‌روهای شهر چادر بزنند. پس از ساعت 7 صبح این چادرها باید جمع شوند.

 تا پیش از این سیاست شهر در زمینه چادر زدن افراد بی‌خانمان در خیابان‌ها، برخورد قانونی و جمع کردن کمپ‌ها توسط پلیس بود.

مونیکا گوراک مدافع حقوق بی‌خانمان‌ها بیان می‌کند: « قانون خواب امن جامع‌ترین، مترقی‌ترین و منطقی‌ترین پیشنهادی است که تا کنون در خصوص این موضوع از طرف شورای شهر ارائه شده است.» هرچند همه افراد نسبت به این قانون چنین احساسی ندارند.

اگرچه دفتر شهردار هنوز در خصوص این قانون بیانیه‌ای صادر نکرده اما  هیلز در یک مصاحبه اعلام کرد که قرار نیست این قانون یک راه‌حل دائمی برای حل مشکل بی‌خانمان‌ها باشد اما قطعاً یک راه‌حل موقتی است تا شهر بتواند برای تأمین مسکن دائمی و تخت‌های گرمخانه‌ای اقدامات لازم را انجام دهد.

بی‌خانمان - شهر - خواب امن - «سیاست خواب امن»، تغییر رویکرد به مسئله بی‌خانمان‌ها در شهر پورتلند - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

زمانی که در خصوص وضعیت بی‌خانمان‌ها وضعیت فوق‌العاده اعلام شد، شهرداری ساختمان ژروم اف سیرز در جنوب‌غربی پورتلند را به سرپناه موقت زنان بی‌خانمان تبدیل کرد. این ساختمان برای مدت 6 ماه به این منظور اختصاص داده شده بود اما با نزدیک شدن به پایان این دوره شش‌ماهه، شهرداری با همسایگان ساختمان مذکور جلساتی ترتیب داد تا این دوره برای مدت 3 ماه دیگر نیز تمدید شود تا این زنان مجدداً به خیابان‌ها برنگردند.

در شهری که توان مالی افراد برای تأمین مسکن باید هر روز بیشتر شود، افراد در اثر بیرون رانده‌شدن از خانه‌هایشان به علت ناتوانی مالی و بدهی بانکی به بی‌خانمان تبدیل می‌شوند.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *