full screen background image

طراحی خلاقانه ایستگاه مترو

شرکت دانمارکی بارک اینگلز (Bjarke Ingels Group) به اتفاق استودیوی معماری سیلویو دی‌آسکیا برنده مسابقه طراحی یک پروژه منحصربه‌فرد در پاریس شدند که شامل ایجاد یک ایستگاه مترو حلقوی (که جزئی از برنامه توسعه سیستم متروی فعلی پاریس می‌باشد) است. دو شرکت بیگ و سیلویو مشترکاً ایستگاه «پونت دی بوندی» را به‌عنوان بخشی از گراند پاریس اکسپرس (که 124 مایل به سیستم متروی پاریس اضافه می‌کند) طراحی کردند. این ایستگاه مشابه حرف پی انگلیسی است و شامل یک پل روگذر عابر پیاده (در کنار پل عبور خودروها) است که از روی استخری از آب عبور می‌کند.

طراحی - ایستگاه مترو - طراحی خلاقانه ایستگاه مترو - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

ایستگاه پونت دی بوندی برای خط 15 متروی پاریس (که یک مسیر برون‌شهری است که محیط شهر را به‌صورت کامل پوشش می‌دهد) طراحی شده است. بیگ و سیلویو این ایستگاه را به‌صورت سفالی طراحی کرده‌اند. این ایستگاه شامل یک حلقه مرکزی است که یک سالن بزرگ را در خود جای داده است. دو بال این ایستگاه به طرف خارج این سالن امتداد می‌یابند و یک زاویه قائمه تشکیل می‌دهند. یکی از این بال‌ها به زیر پل امتداد می‌یابد و دیگری به پیاده‌رویی که بر روی استخر آب قرار گرفته منتهی می‌شود. ایستگاه پونت دی بوندی یکی از نه ایستگاه مترو سمبلیک در شبکه گسترده متروی پاریس خواهد بود که سطح حمل‌ونقل عمومی را به سطح هنر معماری مدرن ارتقا می‌دهد.

در راستای برنامه توسعه متروی پاریس، ساخت 10 ایستگاه دیگر نیز در خط 15 برنامه‌ریزی شده است و مدیران شهر تاکنون 6 معمار دیگر برای ساخت این ایستگاه‌ها تعیین کرده‌اند. در کل 37 تیم معماری بر روی 68 ایستگاه جدید گرند پاریس اکسپرس کار می‌کنند که این امر یک سرمایه‌گذاری اساسی برای توسعه زیرساخت‌های شهر پاریس است. طبق برنامه‌ریزی انجام گرفته، پروژه گرند پاریس اکسپرس با تمامی خطوط و ایستگاه‌ها تا سال 2030 نهایی شده و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *