full screen background image
پل سن شان

طراحی پل سن شان پکن با الهام از نماد المپیک

پل مارپیچ سن شان[1] در محدوده رودخانه جیوخارج از پکن توسط تیم بین‌المللی معماری و طراحی Penda و با الهام از حلقه‌های مسابقات المپیک طراحی شد. چین در سال 2022 میزبان بازی‌های المپیک زمستانی خواهد بود. تیم طراحی Penda در طراحی پل San Shan از حلقه‌هایی بصورت متصل بهم استفاده کرده که به نماد مسابقات المپیک اشاره دارد و نشان‌دهنده 5 منطقه بزرگی است که در مسابقات شرکت می‌کنند.

پل سن شان- طراحی پل با الهام از طبیعت-سامانه-آینده پژوهی-پویش محیطی-شهر تهران 1

پل سن شان چگونه طراحی شد؟

طراحی و مهندسی قوس‌ها توسط شرکت ARUP (شرکت مهندسی سازه در بریتانیا) انجام شد. همکاری میان مهندسان و طراحان در این پروژه منجر به ساخت سازه ای مستحکم و در عین حال بسیار ظریف و زیبا گردید. علاوه بر این، بعد از اجرای پروژه، محدوده رودخانه جیو  به یک مرکز ارتباطی پویا در پکن تبدیل شد. پل سن شان در حال آماده‌سازی برای نمایشگاه گل و گیاه 2019 و همچنین بازی‌های المپیک زمستانی 2022 است.

پل سن شان مسیری مستقیم میان شهر پکن و ژانگ‌جیاگو[2] (منطقه‌ای در شمال غری پکن که اکثر مسابقات در آن برگزار خواهد شد) ایجاد کرده است. تیم پندا این سازه  را به مجسمه‌ای تشبیه کرده که در میان مناطر کوهستانی و در مسیر رسیدن به منطقه ژانگ‌جیاگو در معرض نمایش گذاشته شده است. همچنین ورود به اولین حلقه را مقدمه‌ای برای ورود به محل برگزاری مسابقات المپیک دانسته است.

پل سن شان- طراحی پل با الهام از طبیعت 2

مهمترین ویژگی‌های پل مارپیچ San Shan

طبق گفته تیم طراحی پندا، ساختار پل شبیه به ساختار یک ترن طراحی شده است که 452 متر طول دارد و دارای یک ساختار مارپیچی دوبل با استفاده از سه حلقه دو قوسی از جنس فلزات ضد زنگ است. کابل‌های فولادی محکمی سطح پل را بصورت معلق بالای رودخانه حفظ کرده اند. یکی از مزیت‌های کاربرد فرم مارپیچ در این سازه، کاهش مصرف فولاد به میزان یک پنجم فولاد مصرفی در ساخت پل‌های متدوال است. با این وجود، سازه مارپیچ بهترین عملکرد سازه‌ای را از خود نشان می‌دهد.

سطح پل با استفاده از پوشش گیاهی به بخش‌های مختلف تقسیم شده و مسیر عابران پیاده و دوچرخه‌سواران از مسیر ماشین‌رو ( چهار لاین مختص تردد وسایل نقلیه) تفکیک شده است و نه تنها موجب زیبایی بلکه توسعه شهر پکن را نیز به همراه داشت. اجرای این پروژه بخشی از برنامه  ارتقاء زیرساخت‌های برگزاری مسابقات المپیک زمستانی 2022 است.

پل سن شان- طراحی پل با الهام از طبیعت 3 پل سن شان- طراحی پل با الهام از نماد المپیک

منبع 1

منبع 2

[1] San Shan

[2] Zhangjiakou

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *