full screen background image
آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی

فضاهای عمومی کلاس جهانی؛ میدان ژانگ ژو وانک

فضاهای عمومی فضاهایی هستند که ارتباطات میان مردم و تعاملات را به صورت واقعی شکل می‌دهند. مدت زمان زیادی است که طراحی و ایجاد نقاط ملاقات و هم‌نشینی به ایده‌ای رایج در شهرها تبدیل شده است. طراحی مکان‌هایی با هدف حضور مردم تا حد زیادی به کیفیت طراحی با مدل‌سازی ارائه خدمات به تمامی استفاده کنندگان و در نظر داشتن نیازها و ترجیحات کاربران فضای عمومی بستگی دارد. در این مطلب پروژه منظرسازی میدان عمومی ژانگ ژو وانک چین و نکات متمایز کننده آن به عنوان یک فضای عمومی شهری مورد بررسی قرار گرفته است. این پروژه در سال 2014 و توسط انجمن  این پروژه در سال 2014 و توسط انجمن Locus انجام گرفته است.

آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی

8 ویژگی میدان ژانگ ژو وانک که این میدان را در کلاس طراحی جهانی قرار می دهد

  1. رویکرد مردم محور

پیش از این که طراحان انجمن Locus طراحی میدان را آغاز کنند، برای درک ماهیت استفاده کنندگان از فضا تلاش کردند که به آن‌ها کمک کرد تا به راحتی ابزار مورد نیاز برای تعاملات گروهی و تقویت روابط میان افراد را تشخیص دهند. در نظر گرفتن فرهنگ چینی در طراحی میدان بسیار حائز اهمیت بود. تعاملاتی که به صورت تصادفی در فرهنگ غربی رخ می‌دهد در فرهنگ شرقبه همان شکل نیست. اگر در شهرهای غربی مردم تصادفا در پارکها و میدانها و کافه‌ها با یکدیگر صحبت میکنند در شهرهای شرقی این فرصت بیشتر برای تفریحات انفرادی، ورزش و بازی انفرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی میدان مرکزی ژانگ ژو با هدف تبدیل این میدان به یک فضای مدنی مبتنی بر همین ویژگی فرهنگی مردم صورت گرفته است.

آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی

  1. فضاهای عمومی برای همه

استراتژی طراحی منظر میدان ژانگ ژو، تبدیل این میدان به فضایی برای حضور تمامی افراد از تمامی سنین  که می توانند در آن معاشرت، خرید، خوردن غذا، استراحت، بازی و فعالیت و … را داشته باشند. طراحان سایت در بیانیه‌ای توضیح می‌دهند که هدف از طراحی این میدان، تبدیل آن به فعال‌ترین کانون شهر ژانگ‌ژو وانک که تمامی افراد را در برنامه‌های همراه با فعالیت و بدون فعالیت جذب می‌کند، بوده است. برخی از امکانات این پارک عبارتند از فواره‌های آب و باغ مه که با یک نیمکت مارپیچ که کودکان به عنوان یک مسیر دویدن استفاده می‌کنند به یکدیگر متصل شده‌اند. دیوارهای سنگ نوردی کودکان، سکوها و نیمکت‌های طبیعی پراکنده، طراحی سرسره طولانی و بلند که در برخی نقاط تبدیل به مکانی برای استراحت بزرگسالان می‌شود و فضاهای عمومی تعاملی برای دید و بازدید و … از دیگر امکانات این فضاست.

آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی

آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی

  1. رعایت مقیاس انسانی 

معماری منظر علمی درباره مردم و برای مردم است. بنابراین طراحی مبلمان، عناصر، کردیورهای دید، فضاهای حرکت و … در فضاهای عمومی باید با توجه به مقیاس انسانی صورت پذیرد. فضای میدان یک محیط احاطه شده با حلقه‌ی ساختمان‌های موجود پیرامون پلازا بوده و مسیر دورانی پیرامون فضا، حلقه‌ای میان ساختمان‌های کلیدی اطراف است. طراحی فضا با هدف ایجاد میان‌برهایی بین نقاط کلیدی و خرد کردن پلازا برای تبدیل به فضای انسانی راحت‌تر صورت گرفته است.

آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی

  1. دسترسی 

یک فضای عمومی با عملکرد مناسب باید بتواند با سایر فضاها و مسیرها اتصال بر قرار کند و دسترسی آسان برای افراد پیاده بدون ایجاد مسیرهای بلند بی پایان و مسیرهای باریک و… ایجاد کند. انجمن Locus با هدف از بین بردن مسیرهای طولانی در فضا، میان‌برها و لوپ‌های پیاده کوتاه‌تر را در طراحی خود مد نظر قرار داده‌اند.

آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی

  1. تنوع در برنامه

طراحی فضا به گونه‌ای بوده است که یک فضای مدنی و فعالیت‌های تفریحی برای کاربران آینده خود شکل دهد. برای انجام این امر فعالیت‌های مختلف به صورت هوشمندانه با یکدیگر تلفیق شده‌اند که با یک سری فضاهای نقاشی روی دیوار در بدنه شمالی پارک و یا شکستن فضای تجاری ممتد با استفاده از استخر، فواره و آبشار آب و … آغاز می‌شود. فضای آبی همچنین برای کاستن از شلوغی فضای مرکزی پارک استفاده می‌شود و برای استفاده بهتر از فروشگاه‌های اغذیه و نوشیدنی فضاهای سبز و چمن باز در ارتباط با آن در نظر گرفته شده است.

آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی

  1. پایداری

برای حفظ رویکرد پایداری، میدان مرکزی با ایجاد تفرجگاه‌هایی ستاره‌ای شکل و متحرک که از گرانول‌های آغشته به صمغ  و مصالح دوستدار طبیعت ساخته شده‌اند به روزرسانی شد. این تفرجگاه ستاره‌ای هچنین مسیری برای انتقال انرژی سبز از پارک غربی رودخانه به فضاهای منفصل از هم و خیابان خرید مورب شرقی در آینده به وجود آورده است.

آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی

  1. زمینه و هویت

یک پلازا همواره باید منظر منحصر به فرد خود را از طریق عناصر فرهنگی و زمینه‌ای که منجر به ایجاد هویت می‌شود با ایجاد جزئیات تکمیل کننده و ارتقاء دهنده منظر محیط پیرامون، به نمایش بگذارد. طراحان فضا با ایجاد برخی ساختارهای بلند مرتبه در فضای میدان معماری محیط پیرامونی را بازنمایی می کنند که این توپوگرافی در تلفیق با فضای بازی و فضای فواره‌های میدان چشم انداز یکپارچه منحصر به فردی را برای بازدیدکنندگان به ارمغان آورده است.

آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی آینده پژوهی-پویش محیطی-فضاهای عمومی کلاس جهانی

  1. پلازا در آینده‌ای نزدیک

مطمئنا این میدان در آینده تبدیل به الگویی برای سایر فضاهای عمومی شهری خواهد شد . موفقیت آن باید بیش از حد معمول سایر فضاها باشد. در هر صورت این میدان با هدف تبدیل شدن به یک فضای محبوب، به یاد ماندنی و به عنوان کانونی مهم برای مراسم عمومی و نه فقط مکانی برای فعالیت‌های اقتصادی بلکه به عنوان فضایی برای ساکنین و شهروندان شهر ژانگ ژو و جمعیت رو به رشد آن به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

منبع 1

منبع 2

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *