full screen background image

فناوری شارژ القایی خودرو در خیابان های شهری

فناوری جدیدی که درجاده‌های شهری به کار خواهد رفت به شهروندان این امکان را می‌دهد که خودروهای الکتریکی خود را در حین حرکت شارژ کنند. با توسعه این فناوری پورت‌های شارژ الکتریکی کنار گذاشته خواهند شد و نیازی به توقف برای شارژ مجدد خودرو وجود نخواهد داشت. یک استارت‌آپ اسراییلی با نام Electroad برای هموار ساختن مسیر دستیابی به جهانی سبزتر به دنبال توسعه جاده‌های الکتریکی با سیم‌های زیر خاک است که انرژی الکتریکی را به صورت القائی به خودروها منتقل می کنند. ای تیم تحقیقاتی همچنین آزمایش‌های اولیه خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است و نسخه اولیه و کوچک مقیاس این فناوری را در یک مسیر اتوبوس عمومی در شهر تل‌آویو اجرایی خواهد ساخت.

این ایده با هدف کاهش انتشار آلودگی‌ها ایجاد شد. مبتکران این ایده همچنین وعده داده‌اند که جاده‌های الکتریکی یک شیوه حمل و نقل ارزان تر، کارآمدترو پاک‌تر برای جابجایی است. این ایده با استفاده از فناوری‌های القای الکترومغناطیسی –که در مقیاس شارژ تلفن همراه و یا مسواک‌های برقی استفاده می‌شد- و توسعه این فناوری‌ها برای شارژ اتومبیل‌های الکتریکی در حین حرکت استفاده کرده است. تا کنون شرکت های بسیاری برای ساخت این جاده ها اقدام کرده‌اند اما تکنولوژی استفاده شده توسط شرکت Electroad با نمونه‌های استفاده شده در آزمایش‌های سایر شرکت‌ها متفاوت بوده و برتری‌هایی داشته است.

انرژی - فناوری شارژ القایی خودرو در خیابان های شهری - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

به گفته اِزر :”این تکنولوژی انعطاف پذیر است، تنها مواد مورد نیاز مس و کائوچو است که به کارگیری آن بسیار آسان است و هر کیلومتر از خیابان‌های شهری را می‌توان در یک نصف روز و یا زمان شب تا صبح به این تکنولوژی تجهیز کرد”. فرایند انجام کار با یک دستگاه خراش آسفالت شروع می‌شود که حدود 8 سانتی‌متر عمق دارد. پس از خراشیدن آسفالت با وسیله‌ی مجهز دیگری به سرعت سیم‌های القایی را درون آسفالت قرار می‌دهد و بلافاصله جاده را ترمیم می‌کند. درطرفین جاده نیز اینورترهای هوشمند با ارتباطات آنی (بی درنگ) نصب می‌شوند.  همچنین در این تکنولوژی تلاش شده است موارد ایمنی نیز برای حفظ امنیت مسافران و شهروندان رعایت شود.

Electroad پیش از این که این فناوری برای افراد شخصی نیز قابل استفاده باشد روی حمل و نقل عمومی شهری تمرکزکرده است. این تکنولوژی 5 ماه پیش در مقیاس 20 متر در مسیری در شهر تل آویو مورد آزمایش قرار گرفته است. به زودی این تکنولوژی در مجموعه‌ای از مسیرهای حمل و نقل عمومی در تل‌آویو به کار گرفته خواهد شد. از زمانی که این تکنولوژی در مسیرهای حمل و نقل عمومی به کار خواهد رفت، این اتوبوس‌ها بدون نیاز به توقف می‌تواند در طول روز شارژ شوند و خدمات رسانی کنند.

انرژی - فناوری شارژ القایی خودرو در خیابان های شهری - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

تامین برق مورد نیاز با انرژی های تجدید پذیر

اِزر میگوید: “ما از منابع انرژی استفاده نخواهیم کرد. انرژی مورد نیاز برای حمل و نقل عمومی از منابع انرژی تجدید پذیر به این سیستم انتقال خواهند یافت. این راه حلی است که واقعا پایدار است.باتری‌های فعلی برای اتوبوس‌ها هزینه‌ای معادل 300هزاردلار دارند و وزن این باتری‌ها نزدیک به 5 تن است. بنابراین اگر بتوانیم باتری اتوبوس‌ها را حذف کنیم در عین حال که اتوبوس ها می‌توانند بسیار سبک‌تر حرکت کننداز نظر مالی هم صرفه جویی خواهد شد. این فناوری به لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. هزینه سالیانه استفاده از این فناوری برای اتوبوس‌هایبخش حمل و نقل عمومی حدود 60 درصد هزینه انرژی‌های دیزلی است و می‌تواند از اتوبوس‌های شهری آغاز شود و به تاکسی‌ها و سایر شیوه‌های حمل و نقل عمومی تسری یابد.

اِزر رویای این را دارد که امام حمل و نقل اسراییل به صورت برقی و با سیستم شارژ القایی باشد. Electroad اخیرا کمک هزینه تحقیقات و نوآوری از برنامه افق2020 اتحادیه اروپا را دریافت کرده است و اخیرا برنامه ای را در Capital Nature (شتاب‌دهنده‌ای که روی انرژی های تجدید پذیر و در حال ظهور در اسرائیل تمرکز کرده است. این شتاب دهنده قصد دارد در سال 2017 این فناوری را در یکی از مسیرهای اتوبوس شهر تل آویو به کار ببرد.

انرژی - فناوری شارژ القایی خودرو در خیابان های شهری - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

امروزه بسیاری از کلان‌شهرهای جهان به دنبال به وجود آمدن معضلاتی چون آلودگی‌هوا و سایر آلودگی‌های زیست محیطی و مصرف بالای انرژی در این شهرها به دنبال ایجاد زیرساخت‌های مناسب تامین انرژی های تجدید پذیر و پایدار و استفاده از این انرژی‌ها در بخش‌های مختلف شهر هستند. یکی از مهم‌ترین عرصه‌های پرکاربرد انرژی‌های تجدید پذیر بخش حمل و نقل عمومی شهر است که بسیاری از کلان‌شهرهای در حال توسعه فناوری‌های مرتبط با این حوزه برای استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر خصوصا الکتریکی کردن وسایل نقلیه عمومی و تامین برق مورد نیاز از انرژی های تجدید پذیر هستند.

شهر تهران نیز به عنوان بزرگ‌ترین کلان شهر ایران با معضلات زیست محیطی بسیاری روبروست. از جمله این معضلات نیز می‌توان به آلودگی هوا که یکی از مهم‌ترین مشکلات شهر که در فصول سرما گریبان‌گیر آن است اشاره کرد. استفاده از خودروهای الکتریکی و یا وسائل نقلیه عمومی الکتریکی هنوز در کشور ما آغاز نشده است و هیچ‌یک از شهرهای ایران زیرساخت‌های مورد نیاز برای استفاده از این وسائل نقلیه را ایجاد نکرده‌اند. از آنجا که یکی از مهم‌ترین روندهای جهان در زمینه حمل و نقل و وسائل نقلیه حرکت به سمت خودروهای الکتریکی و تامین برق مورد نیاز این خودروها از انرژی‌های تجدید پذیر است، در نتیجه دیر یا زود نیاز به زیرساخت‌های تامین برق مورد نیاز این خودروها در شهرها احساس خواهد شد. بنابراین یکی از راهکارهایی که شهر تهران می تواند در راستای کاهش آلودگی هوا و سایر آلودگی‌های زیست محیطی در این شهر اتخاذ کند،  در نظر گرفتن سیاست‌های تشویجی و ترویجی استفاده از خودروهای برقی و تامین و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز این خودروهاست. همچنین شبکه حمل و نقل عمومی این شهر نیز می‌تواند با استفاده از اتوبوس‌ها، مینی بوس‌ها و تاکسی‌های برقی به شهروندان خدمات رسانی کند که با همکاری بین نهادی نیز می‌توان برق مورد نیاز این وسایل را با استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر چون نور خورشید تامین نمود و این انرژی‌ها را جایگزین سوخت‌های فسیلی کرد.

انرژی - فناوری شارژ القایی خودرو در خیابان های شهری - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *