full screen background image

استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی در ساخت پل، آمستردام

یک استارتاپ آلمانی قصد دارد اولین پل سه‌بعدی جهان را  بر روی کانال آمستردام بسازد؛ این تکنیک ممکن است بعدها به روش استاندارد ساخت پل تبدیل شود.

شرکت استارتاپ مهندسی ام‌ایکس‌تری‌دی در بیانیه خود اعلام کرده است «ما با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی رباتیک که قابلیت ساخت سازه‌های فولادی به‌صورت سه‌بعدی را دارند، یک پل عابر پیاده سه‌بعدی روی رودخانه‌ای در مرکز آمستردام خواهیم ساخت». این استارتاپ امیدوار است تا بتواند در سپتامبر پروژه خود را آغاز کند.

این طرح شامل چاپگرهای مجهز به بازوهای رباتیک است که بر روی لبه‌های پل بر روی رودخانه حرکت کرده و ساختار پل را چاپ سه‌بعدی می‌کنند. بازوهای رباتیک ویژه، فلز را تا دمای 1500 درجه سانتی‌گراد حرارت می‌دهند تا ساختار پل به دقت و به‌صورت قطره- به- قطره با استفاده از یک برنامه کامپیوتری خاص طرح‌های پیچیده، ساخته شود.

ژوریس لارمن طراح پل می‌گوید: «مبنای این کار بسیار ساده است. ما یک ماشین جوشکاری را به یک بازوی رباتیک صنعتی متصل کرده‌ایم. ما اکنون برای راه‌اندازی این ماشین‌ها از نرم‌افزار هوشمند خودمان استفاده می‌کنیم بنابراین آن‌ها می‌توانند اشکال بسیار پیچیده و متفاوت را چاپ کنند.» لارمن می‌گوید که در این پروژه شرکت ساختمانی هجمانز نیز مشارکت دارد و از نرم‌افزار اتودسک نیز استفاده می‌شود.

پل - چاپ سه‌بعدی - استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی در ساخت پل- سامانه - آِینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

پل کانال آمستردام اولین تجربه چاپ سه‌بعدی در سازه‌های عظیم

اوا جیمز، سخنگوی شرکت ام‌ایکس‌تری‌دی بیان می‌کند که تاکنون از بازوی رباتیک برای چاپ ساختارهای فلزی کوچک‌تر استفاده شده است اما چاپ پل، اولین تجربه برای ساخت قطعات در مقیاس بزرگ به کمک این فناوری است. جیمز می‌گوید امید می‌رود که این پل اولین قدم به‌سوی استفاده از این فناوری در سایت‌های ساختمانی- به‌ویژه در پروژه‌ها و فعالیت‌های خطرناک همانند ساخت‌وساز در ارتفاع بلند- باشد.

همچنین به کمک این فناوری دیگر نیازی به داربست زدن وجود ندارد زیر بازوهای رباتیک از همان اسکلتی که چاپ کرده‌اند به‌عنوان پایه کار استفاده می‌کنند.

طراحان اکنون در حال مذاکره با شورای شهر آمستردام هستند تا بتوانند محل مناسبی برای اجرای این پروژه پیدا کنند. آنان امیدوارند که این پروژه در اواسط سال 2017 به اتمام برسد. لارمن می‌گوید: «من قویاً به آینده ساخت دیجیتال و تولید محلی اعتقاد دارم. این شکل جدیدی از ساخت و تولید است. این پل به ما نشان خواهد داد که نهایتاً چگونه چاپ سه‌بعدی به دنیای ساخت اشیاء بزرگ کاربردی به کمک مواد اولیه پایدار پا خواهد گذاشت.»

چارلن ورویج، سخنگوی شورای شهر آمستردام می‌گوید که پایتخت از این پروژه حمایت می‌کند، «ما همچنان در حال مذاکره برای تعیین محل ساخت پل هستیم.»

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *