full screen background image

مبلمان شهری هوشمند متکی به انرژی خورشیدی

متیو لی هانر، طراح فرانسوی، در سال 2015، طرحی با نام “Clover” جهت استفاده از انرژی خورشیدی در مبلمان شهری تأمین کننده روشنایی خیابان‌های پاریس ارائه داد. در این طرح، چراغ‌های روشنایی در خیابان از انرژی خورشید تغذیه کرده و نور و روشنایی سطح خیابان را تأمین می‌کنند. این طرح در کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه تغییرات آب‌و‌هوایی در سال 2015 موفق به کسب جایزه شد. در رأس این نوع مبلمان شهری، لامپ‌های گلبرگ شکلی قرار گرفته و در زیر آن نیمکت یا یک جفت صندلی برای نشستن افراد پیاده تعبیه شده است. طراح این ساختار را به درختی کاشته شده تشبیه کرده که همیشه باید باقی بماند. نیمکت‌های آن به مثابه شاخه‌ای بزرگ از درخت شکل گرفته و در صورت لزوم طول آن تا 15 متر هم می‌رسد. لامپ‌های آلومینیومی به‌منظور کاهش آلودگی نوری بصورت گنبدی شکل طراحی شده و صفحه LED آن نور را مستقیما به سمت پایین سوق می‌دهد.

www.cityfuture.ir - مبلمان شهری هوشمند با انرژیهای پاک (4)
www.cityfuture.ir - مبلمان شهری هوشمند با انرژیهای پاک (2)

تجهیز اماکن عمومی به اینترنت رایگان (مبلمان شهری هوشمند )

یکی از بخش‌های بیضی شکل لامپ خورشیدی، از پانل خورشیدی پوشیده شده و مستقیما رو به خورشید قرار گرفته است. این بخش از سیستم می‌تواند انرژی کافی را جمع‌آوری کرده و به مدت سه ساعت روشنایی محیط را تأمین کند. همچنین رهگذران می توانند تلفن همراه خود را از طریق یک دریچه سلف سرویس تعبیه شده در درخت روشنایی مذکور شارژ کنند. همچنین محل نشستن افراد به سیستم Wi-Fi مجهز شده تا با استفاده از لپتاپ و تلفن همراه، امکان دسترسی به اطلاعات محلی برای ساکنان وجود داشته باشد. صندلی‌هایی با قابلیت چرخش به همراه میزهای پیوست برای قرارگرفتن لپتاب بر روی آن و یک صفحه نمایشی لمسی بزرگ حاوی اطلاعات و اخبار مهم شهر برای افرادی که تلفن همراه هوشمند و یا لپتاپ ندارند و یا گردشگران و بازدیدکنندگانی که نیازمند اطلاعات به روز در مورد خدمات شهر هستند، زیر Clover قرار گرفته است.  در نمونه‌هایی از این مبلمان شهری نوآورانه، بام‌های سبزی به مثابه یک باغچه زیبا در بالای Clover ایجاد شده که برای افرادی که از بالکن ساختمان‌های مجاور، سطح خیابان را مشاهده می‌کنند از منظره سبز و دلنشین آن لذت می‌برند.

www.cityfuture.ir - مبلمان شهری هوشمند با انرژیهای پاک 5 www.cityfuture.ir - مبلمان شهری هوشمند با انرژیهای پاک 6 www.cityfuture.ir - مبلمان شهری هوشمند با انرژیهای پاک 7 www.cityfuture.ir - مبلمان شهری هوشمند با انرژیهای پاک 8
www.cityfuture.ir - مبلمان شهری هوشمند با انرژیهای پاک 7 www.cityfuture.ir - مبلمان شهری هوشمند با انرژیهای پاک 8

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *