full screen background image
معرفی 6 مزرعه شهری بزرگ جهان

معرفی 6 مزرعه شهری بزرگ جهان

کلان‌شهرها آخرین جایی هستند که می‌توانید انتظار دیدن یک مزرعه کشاورزی در مرکز آن داشته باشید ؛ اما کشاورزی شهری زنده و جاری است و مواد غذایی پایدار و محلی برای ساکنان شهر فراهم می‌کند. این روزها، می‌توانید مزارع شهری را در داخل انبارها، روی پشت‌بام ساختمان‌ها و حتی در کوچک‌ترین زمین‌ها پیدا کنید. کشاورزی شهری شامل فنون ویژه برای رورش گیاهان مثمر در حیاط خانه­‌ها، روی دیوارها، بام، ایوان آپارتمان­ها، زمین­‌های بلااستفاده درون و حاشیه شهرها، بوستان­‌های شهری، مدارس، دانشگاه­‌ها، مجتمع­‌های مسکونی، مراکز توانبخشی و مؤسسات بازپروری و غیره است. کشاورزی شهری در عمل نشان داده است که روشی کارآمد برای تامین امنیت غذایی در جامعه است. اثرگذاری کشاورزی شهری بر حفظ رواناب‌های شهری، افزایش امنیت غذایی، کاهش اثرات جزیره گرمایی شهری، افزایش کارآیی انرژی، بهبود کیفیت هوا، مقابله با تغییرات آب و هوایی، ارتقاء کیفیت زندگی مناطق مسکونی، و کاهش انزوای اجتماعی به اثبات رسیده است.  اگر به دنبال پرورش مواد غذایی در شهر خود هستید، این شش پروژه مختلف کشاورزی شهری را بررسی کنید. این پروژه‌ها را به این خاطر جمع‌آوری کرده‌ایم که پادزهرهای مختلفی برای حل مسئله امنیت غذایی جهانی ارائه می‌کنند.

6 مزرعه شهری بزرگ جهان

محله کشاورزی (agrihood) دیترویت مواد غذایی 2000 خانوار را به‌صورت رایگان ارائه می‌کند

برنامه کشاورزی شهری میشیگان یک محله کشاورزی سه هکتاری در دیترویت راه‌اندازی کرده تا محصولات تازه و محلی برای اهالی فراهم کند. این محله کشاورزی شامل یک باغ دو هکتاری، باغ کودکان، باغی با 200 درخت میوه و یک مرکز اجتماعی است. ناآگاهی تغذیه‌ای و عدم امنیت غذایی دو مانع پیش روی ساکنان دیترویت است و محله کشاورزی با فراهم کردن محصولات رایگان برای حدود 2000 خانوار راه‌حلی مردم‌پسند است.

مزرعه شهری بزرگ جهان

به دلیل کمبود منابع در غزه، محصولات غذایی در مزارع پشت‌بام کشت و زرع می‌شوند

لازم نیست طرح‌های کشاورزی شهری کلان باشند تا متفاوت به نظر برسند. تقریباً دو میلیون نفر در نوار غزه فلسطین زندگی می‌کنند و زمین کافی برای زراعت ندارد، بنابراین در سال 2010 سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد مفهوم زراعت پشت‌بام در مقیاس بزرگ را معرفی کرد و تجهیزات لازم برای سیستم‌های پرورش آکواپونیک را به 200 خانه ارائه کرد. دیگر فلسطینی‌ها با استفاده از پلاستیک بازیافتی و چوب تخت‌های باغی ساخته‌اند و دانه‌های کشاورزان همسایه را کشت می‌دهند. احمد صالح، استاد و فعال اجتماعی سابق، گفت: مزرعه پشت‌بامی مردم را توانمند می‌سازد و به شکل‌گیری جمعیت سالم کمک می‌کند.

معرفی 6 مزرعه شهری بزرگ

مزرعه انبار ایندیاناپولیس به‌طور کامل توسط انرژی‌های تجدید پذیر تأمین می‌شود

در برخی از مناطق جهان انبارهای قدیمی به مزرعه تبدیل می‌شوند، مثل مزرعه 360 در ایندیاناپولیس، ایالت ایندیانا. سیستم‌های هیدروپونیک مزرعه به‌طور کامل توسط انرژی پاک تغذیه می‌شوند و این مزرعه داخلی در طول سال محصولات تازه و محلی تولید می‌کنند. محله‌های اطراف با فقر و بیکاری مبارزه کرده بودند و یکی از اهداف مزرعه 360 تقویت رشد اقتصادی با ایجاد مشاغلی بود که به‌اندازه کافی به محل زندگی کارکنان نزدیک باشد تا بتوانند با پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری به محل کار خود بروند.

 6 مزرعه شهری بزرگ

مزرعه پشت‌بامی مجتمع تل‌آویو مال ماهانه 10000 گونه سبزی‌ها تولید می‌کند

قدیمی‌ترین مرکز خرید اسرائیل، به نام Dizengoff Center در تل‌آویو، با مزرعه پشت‌بامی Green in the City جان دوباره‌ای پیداکرده است. سیستم‌های هیدروپونیک که قادر به تولید ماهانه 10000 نوع سبزی هستند نیازی به خاک ندارند و داخل دو گلخانه به مساحت 8073 فوت مربع قرارگرفته‌اند. همه محصولات از طریق سفارش‌های آنلاین و توسط دوچرخه به مشتریان محلی و رستوران‌ها فروخته می‌شود. باغ Green in the City توسط شرکت هیدروپونیک LivinGreen و بخش پایداری زیست‌محیطی Dizengoff Center راه‌اندازی شد تا آگاهی مردم درباره بحران مواد غذایی را افزایش دهد و محصولات محلی مقرون‌به‌صرفه ارائه کند.

مزرعه شهری بزرگ

بزرگ‌ترین مزرعه پشت‌بامی جهان در شیکاگو که می‌تواند سالانه 10 میلیون محصولات زراعی تولید کند

بعدازاینکه شرکت کشاورزی Gotham Greens بروکلین در بیرون از نیویورک گسترش پیدا کرد تا پروژه باغی به مساحت 75000 فوت مربع روی پشت‌بام کارخانه تولیدی Method Products آغاز کند، بزرگ‌ترین باغ پشت‌بامی جهان در شیکاگو، ایلینویز به وجود آمد. ویلیام مک دونو و همکاران به همراه شرکت Heitman Architects پروژه‌ای طراحی کردند سالانه 10 میلیون گیاهان بدون آفت تولید می‌کند. این مزرعه در تمام طول سال فعال است و داخل گلخانه‌ای قرار دارد که با انرژی‌های تجدید پذیر تغذیه می‌شود.

معرفی مزرعه شهری

مزرعه شهری عظیم شانگهای برای تغذیه نزدیک به 24 میلیون نفر

شانگهای، چین بیش از 24 میلیون نفر جمعیت دارد و مزرعه شهری برنامه‌ریزی‌شده به مساحت 100 هکتار می‌تواند تقریباً همه مردم را تغذیه کند. شرکت معماری ساساکی حامی طرح منطقه شهری کشاورزی Sunqiao است که برای ساخت مزارع عمودی در میان برج‌ها طراحی شده است. روش‌های هیدروپونیک و آکواپونیک، گلخانه‌های شناور و مزارع جلبکی بخشی از این طراحی هستند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *