full screen background image

ممنوعیت استفاده از خودروهای دیزلی در چهار شهر دنیا تا سال 2025

بسیاری از شهرهای بزرگ جهان از جمله چهار کلان‌شهر مد نظر در این یادداشت با مشکل آلودگی هوا مواجهند و مصمم هستند با در نظر گرفتن تمهیداتی در مقابل این مشکل بایستند. در نشست شهرداران C40 که چندی پیش در مکزیکوسیتی برگزار شد، پاریس، مادرید، مکزیکوسیتی و آتن متعهد شدند که استفاده از خودروهای دیزلی را تا سال 2025  ممنوع خواهند کرد. آن‌ها همچنین از تولیدکنندگان خودرو خواستند برای مقابله با مشکل آلودگی هوا با ایجاد انگیزه برای ساکنین، آن‌ها را  به پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری و استفاده از خودروهای با سوخت‌های جایگزین تشویق کنند.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا سالانه منجر به مرگ سه میلیون نفر شده و بیشترین مرگ‌و‌میر در شهرها اتفاق می‌افتد. از آنجایی که خودروهای دیزلی گازهای آلوده‌کننده را وارد هوا می کنند، مسئولان چهار شهر بزرگ دنیا تصمیم به حذف این خودرو ها از شهرهای خود گرفتند. خوروهای دیزلی، علاوه بر انتشار ‌دی اکسید کربن، دی‌اکسید نیتروژن و ذرات کوچک معلق را در هوا منتشر کرده و موجب وخیم‌تر شدن کیفیت هوا به ویژه در مناطق متراکم شهری می‌شوند.

آلودگی هوا - ممنوعیت - خودرو - ممنوعیت استفاده از خودروهای دیزلی در چهار شهر دنیا تا سال 2025 - سامانه - آِینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

به گزارش گاردین، دقیقا مشخص نیست که این تعهد شامل ممنوعیت کامل است و یا صرفا حذف خودروهای دیزلی از برخی از مناطق شهری است.

اما چنین حرکتی بویژه برای مکزیکوسیتی که ممنوعیت تردد بیش از یک میلیون خودرو در سال را برای مقابله با بحران آلودگی هوا تصویب کرده است نیز می‌تواند مفید باشند. میگوئل آنخل مانسرا، شهردار مکزیکوسیتی در بیانیه‌ای گفت: “بر هیچ کس پوشیده نیست که ما در مکزیکوسیتی با هر دو معضل آلودگی هوا و ترافیک دست‌و‌پنجه نرم می‌کنیم”. طبق گفته شهردار، حمل‌و‌نقل عمومی مانند سیستم اتوبوسرانی و مترو و همچنین زیرساخت‌های دوچرخه‌سواری گسترش خواهد یافت. گیورگوس کامینیس، شهردار آتن، اشاره کرد که می‌خواهد با حذف خودرو از مرکز شهر، در این فرایند آتن یک قدم جلوتر باشد.

آلودگی هوا - ممنوعیت - خودرو - ممنوعیت استفاده از خودروهای دیزلی در چهار شهر دنیا تا سال 2025 - سامانه - آِینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

آن ایدالگو، شهردار پاریس، صنعت خودرو را به عنوان یک آلوده‌کننده جدی و خطرناک در چهار شهر مذکور به چالش کشید. وی گفت: “امروز ما ایستاده‌ایم تا بگوییم دیگر تحمل آلودگی هوا و مشکلات سلامتی و مرگ‌و‌میر ناشی از آن را نداریم. بویژه برای آسیب‌پذیر ترین شهروندان. وی ادامه داد: “مشکلاتی بزرگ نظیر آلودگی هوا نیازمند اقدامی جسورانه است و ما از تولیدکنندگان خودرو و اتوبوس می‌خواهیم به ما بپیوندند”.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *