full screen background image
آینده پژوهی-پویش محیطی-بازآفرینی- میدان ساندنس

از پارکینگ عمومی تا فضای تجمع؛ میدان ساندنس الگوی فضای عمومی برنامه‌پذیر

محلی که زمانی دو پارکینگ در مجاورت طرفین خیابان اصلی در هسته مرکزی شهر فورت ورث تگزاس قرار داشت امروزه به مکانی بسیار دوست داشتنی و بسیار مورد استفاده تحت عنوان میدان ساندنس تبدیل شده است. این میدان امروزه به بخش جدایی نا پذیری از تجربیات مرکز شهرتبدیل شده که میزبان رویدادهای بزرگ و کوچک شهر است و نقش فزاینده‌ای در زندگی شهری داشته است. با وجود پیوندهایی که ناحیه مرکزی شهری فورت ورث با گذشته دارد، شرکت مدیریت میدان ساندنس به دنبال ایجاد فضای عمومی جدیدی برای خدمات رسانی به بازدیدکنندگان فعلی و ساکنان شهر است. یکی از مسائلی که این پروژه با آن مواجه بوده، بسته شدن یک بلوک از خیابان‌های اصلی برای ایجاد میدان است که کاملاضروری بوده است. با بسته شدن و شکستن شبکه خیابانی مرکز شهر و در اختیار گرفتن این دو بلوک،جایگاه میدان ساندنس برجسته‌تر شده و بسیار خاص‌تر به نظر می‌رسد چرا که زمین میانی خیابان‌ها به عابرین پیاده تعلق دارد و با پیاده سازی این پروژه مرکز شهر فورت ورث در حال حاظر قابلیت پیاده مداری بالایی پیدا کرده است.

آینده پژوهی-پویش محیطی-بازآفرینی- میدان ساندنس

تنوع فضایی-عملکردی عامل حیات بخشی به فضای عمومی

میدان ساندنس ده‌ها گزینه برای خرید، خوراک و اغذیه فروشی و سرگرمی را در برمی‌گیرد. 42 ساختمان قرار گرفته شده در پیرامون این میدان بیش از 3 میلیون فوت مربع فضای خرید، تفریح و تغذیه را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌آورند. این ساختمان‌ها و خیابان‌ها با نمای آجر قرمز، حیاط‌های جذاب، محوطه‌سازی باشکوه و میدان گسترده همراه با اصالت و پویایی، فضایی را به وجود آورده‌اند که میدان ساندنس گذشته و آینده را به یکدیگر متصل می‌کند و سالیانه بیش از 10 میلیون بازدیدکننده دارد. برای تأمین امنیت عابرین و بازدیدکنندگان در 24 ساعت شبانه‌روز نیروی امنیت خصوصی میدان و پلیس شهر فورت ورث در تمامی ساعات این میدان را تحت نظر دارند.

آینده پژوهی-پویش محیطی-بازآفرینی-فضای عمومی- میدان ساندنس

این میدان هم‌چنین از انرژی‌های تجدید پذیر استفاده می‌کند و با شرکت Green Mountain Energy که یکی از 15 شرکت بزرگ در تأمین انرژی‌های سبز در حوزه املاک و مستغلات است وارد قرار داد شده است و نزدیک به 50 درصد انرژی موردنیاز سالانه خود را از این طریق تأمین می‌کند. امروزی این میدان در مجاورت خود بسیاری از مراکز خرید و برندهای بین‌المللی، انواع رستوران‌ها و مراکز سرو نوشیدنی، سالن‌های تئاتر و موسیقی، موزه، بیمارستان و … را قرار داده است و با کاربری مختلط پیرامون میدان بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب می‌کند. ازجمله عناصر جاذب جمعیت که در این میدان قرارگرفته است می‌توان به فواره‌های میدان ساندنس که در ساعات خاصی از روز کار می‌کنند و فضای عمومی جذابی را در روز ایجاد کرده و نورپردازی فواره‌ها در شب به زیبایی میدان افزوده است، فضای زیبای پاویون برای برگزاری مراسم‌های رسمی و یا خصوصی با امکان اتصال به فضای میدان با کنار رفتن درب‌های شیشه‌ای، چترهای بزرگ میان میدان که در ساعات روز در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرند و در ساعات شب LEDهای نورانی رنگارنگی جذابیت خاصی ایجاد می‌کنند و اولین نسل از این نوع چتر در آمریکا هستند اشاره کرد.

آینده پژوهی-پویش محیطی-بازآفرینی- میدان ساندنس

آینده پژوهی-پویش محیطی-بازآفرینی- میدان ساندنس

آینده پژوهی-پویش محیطی-بازآفرینی- میدان ساندنس

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *