full screen background image

نورپردازی شهر هوشمند با مشارکت شهروندان

بر اساس اعلام شرکت فیلیپس لایتینگ، شهر ایندهوون (هلند) «اولین شهر هوشمند به کمک جمع‌سپاری» خواهد بود. شهروندان این شهر در زمینه چگونگی استفاده از زیرساخت‌های روشنایی هوشمند در راستای توسعه شهر طی 15 سال آینده مورد آموزش و مشاوره قرار می‌گیرند.

بسیاری از شهرها همانند مادرید و لس‌آنجلس قبلاً از سیستم‌های روشنایی ال‌ای‌دی فیلیپس استفاده کرده‌اند. این سیستم‌ها در مقایسه با چراغ‌های رایج و معمولی خیابان‌ها تا حد بسیار بیشتری قابلیت کنترل و پایش دارند. هرچند شهر ایندهوون که فیلیپس در آن سابقه‌ای طولانی داشته و در این شهر پایه‌گذاری شده است، استفاده خلاقانه‌تری از این سیستم‌های نورپردازی شهری بر اساس نیازها و احتیاجان سکنه شهر خواهد کرد.

شهر هوشمند - نورپردازی - نورپردازی معابر و فضاهای عمومی توسط شهروندان شهر هوشمند ایندهوون - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

فرانک ون ولوئد مدیر بازار فیلیپس لایتینگ توضیح می‌دهد «ما ایندهوون را به‌عنوان یک پیش‌قدم واقعی در زمینه تبدیل به یک شهر هوشمند می‌بینیم. روشنایی معابر شهری کاملاً با زیرساخت‌های شهری در هم تنیده است. علاوه بر روشنایی، یک پلتفرم دیجیتال آماده برای کسب و به اشتراک‌گذاری اطلاعات و خدمات که برای شهروندان به ایجاد ارزش می‌پردازد نیز فراهم می‌کند.»

هدف «نقشه راه روشنایی شهری ایندهوون 2030» ساخت یک شهر هوشمند و پایدار بر اساس دیدگاه‌های شهروندان است. از طریق یک فرآیند برنامه‌ریزی مشارکتی، شهروندان قادر خواهند بود تا ورودی لازم برای نحوه نورپردازی خیابان‌ها را در اختیار مدیران شهری قرار دهند. فیلیپس لایتینگ از طریق ارائه مثال‌های پیشنهاد می‌کند که از روشنایی معابر شهری نهایتاً می‌توان برای هدایت وسایط نقلیه اورژانس به‌منظور ارائه خدمات بهتر به حادثه‌دیدگان استفاده نمود؛ و یا از سنسورها برای تطبیق دادن نور با شرایط آب و هوایی استفاده کرد؛ و یا حتی نورپردازی خیابان‌ها هنگامی‌که مردم در شب در حال عبور از خیابان هستند را بر اساس نیاز تأمین نمود.

دانشگاه فنی ایندهوون و شرکت مهندسی و عمرانی هجمانز نیز در این پروژه مشارکت دارند. این کنسرسیوم فعالیت خود را در اواخر سال جاری در 5 منطقه پایلوت در ایندهوون آغاز خواهد کرد.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *