full screen background image

نورپردازی شیکاگو با لامپ‌های هوشمند مجهز به حسگر

شیکاگو به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای آمریکا دارای یک هویت منحصربه‌فرد و ویژه است. برای کمک به درک بهتر سرشت و طبیعت این شهر، چارلی کَتلت (مدیر مرکز شهری داده و محاسبات در آزمایشگاه ملی آرگون) به این نتیجه رسید که «چرا شهر را به تعداد زیادی سنسور مجهز نکنیم که بتوانند هر حرکت شهر را ردیابی نمایند؟»
با استفاده از سرمایه‌گذاری انجام شده در زمینه چراغ‌های خیابانی در سال گذشته، این ایده نوآورانه در هفته جاری به واقعیت پیوست و نصب این سنسورهای انقلابی آغاز گردید. این پروژه نوآورانه که «Array of Things» نام دارد، تصویری بی‌نظیر از شیکاگو ارائه می‌کند.
امید می‌رود که با راه‌اندازی این پروژه، حجم زیادی از داده‌های شهری جمع‌آوری شده و در اختیار گروه‌های اجتماعی، دولت محلی شیکاگو و کارآفرینان قرار گیرد. انتظار می‌رود که از طریق همکاری مشترک، تمامی جنبه‌های مختلف آینده شهر شیکاگو بهبود یابد. پروژه «Array of Things» با جمع‌آوری اطلاعات آب‌وهوایی در خصوص بالا و پایین رفتن دما، فشار هوا، سطح دی‌اکسید کربن، سطح دی‌اکسید نیتروژن و میزان نور، اطلاعات ارزشمندی را تهیه و ارائه می‌کند.

آینده شهر - مدیریت - چراغ‌های خیابانی - Array of Things - بهبود مدیریت آینده شهر شیکاگو با چراغ‌های خیابانی نوآورانه - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران
کَتلت می‌گوید: «من با خودم فکر کردم که چه فرصت خوبی برای جوامع علمی فراهم شده تا بتوانند موضوعاتی مانند تغییرات آب‌وهوایی و کیفیت هوا را به کمک این پروژه بهتر درک نمایند.»

جایگزینی چراغ‌های خیابانی قدیمی با چراغ‌های هوشمند

زمانی که وی متوجه شد که شهر شیکاگو در آستانه تعویض چراغ‌های خیابانی قدیمی خود است، سریعاً از این فرصت به‌منظور ایجاد یک تغییر مثبت استفاده نمود. برای این کار وی ابتدا از دانشجویان دانشگاه شیکاگو و آزمایشگاه ملی آرگون خواست تا در خصوص اطلاعاتی که باید توسط این چراغ‌ها جمع‌آوری شود مطالعه و بررسی کنند. سپس به‌منظور به دست آوردن بهترین طراحی ممکن سنسورها، سراغ مؤسسه هنر شیکاگو رفت. پس از انجام این کار، بنیاد ملی علم پذیرفت تا برای توسعه و ساخت این سنسورها سرمایه‌گذاری نماید.
پس از تأمین مالی، قدم بعدی طراحی دقیق سنسورها بود. علاوه بر اینکه سنسور نباید خشک و بی‌روح باشد، در عین حال باید به‌گونه‌ای طراحی شود تا در مقابل آب‌وهوای ویژه شیکاگو (سرمای شدید در فصول سرد و رطوبت شدید در تابستان) نیز دوام آورد. علاوه بر این، طرح سنسورها باید چشم‌نواز و زیبا باشد.
کتلت می‌گوید: «ما چیزی نمی‌خواهیم که نازیبا و همانند تجهیزات نظامی باشد، همچنین نمی‌خواهیم که چراغ‌ها و سنسورهای ما مخفی باشند. ما به دنبال چیزی هستیم که جذاب و زیبا باشد به‌گونه‌ای که وقتی به آن نگاه می‌کنید با خود بگویید مطمئن نیستم که این یک ایستگاه هواشناسی است یا یک اثر هنری؟»

آینده شهر - مدیریت - چراغ‌های خیابانی - Array of Things - بهبود مدیریت آینده شهر شیکاگو با چراغ‌های خیابانی نوآورانه - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران
طرح نهایی پروژه «Array of Things» یک جعبه کوچک به همراه لوگو است که با طرحی آبی رنگ پوشانده شده است و به نظر می‌رسد تمام چیزی که کتلت و سایر افراد می‌خواستند را در خود دارد. این دستگاه را می‌توان به‌آسانی به تیر چراغ راهنمایی و یا باجه تلفن نصب کرد و این دستگاه کندو مانند در کنار تیر آویزان می‌شود. اگرچه این پروژه بسیار خلاقانه بوده اما در خصوص برخی موضوعات مانند «سیاست حفظ حریم خصوصی» محل مناقشه بوده است.
با توجه به اینکه این دستگاه برای اندازه‌گیری میزان ترافیک و رفت‌وآمد عابران طراحی شده است، برخی افراد نارضایتی خود مبنی بر اینکه تمام حرکاتشان توسط عکس یا فیلم ثبت می‌شود را اعلام کرده‌اند. اگرچه سیاست حفظ حریم خصوصی این دستگاه اعلام می‌کند که از عکس‌ها صرفاً برای مدت کوتاهی جهت تجزیه‌وتحلیل وضعیت استفاده می‌شود، اما الگوریتم دستگاه به‌گونه‌ای است که برخی عکس‌ها را برای دستیابی‌های بعدی در خود نگهداری می‌کند. معاون اطلاعات شهرداری شیکاگو، معتقد است که نکات مثبت این دستگاه بسیار بیشتر از نکات منفی آن است و می‌تواند در تصمیم‌سازی‌های آینده شهر بسیار کمک‌کننده باشد. وی می‌گوید: «این پروژه، دولت داده- محور را یک گام به‌پیش می‌برد. این پروژه برای تدوین بهتر استراتژی‌ها و ارائه خدمات بهتر و بیشتر، داده‌های خوبی را در اختیار ما قرار می‌دهد. ما از ۳۰ هزار نفر کارمند شهری که از داده‌ها برای مدیریت بهتر آینده شهر استفاده می‌کنند، به ۳ میلیون شریک جدید دست پیدا می‌کنیم که هدفشان ساختن آینده شهر بهتر برای زندگی است.»
اگرچه این اقدام ابتکاری در مراحل اولیه خود است، باید صبر کرد تا اثربخشی این کار مشخص شود. تاکنون ۴۲ سنسور در شیکاگو نصب شده‌اند و تیم پروژه امیدوار است تا پیش از شروع زمستان، این تعداد به ۶۰ یا ۸۰ سنسور افزایش یابد.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *