full screen background image

پروژه «ایرگیگ»: ارائه اینترنت WiFi پرسرعت از طریق خطوط برق

درحالی‌که بیشتر مناطق دنیا به روش‌های مختلف به اینترنت متصل شده‌اند اما همچنان مکان‌هایی وجود دارند که در آن‌ها دستیابی به اینترنت پرسرعت قابل اطمینان کاری مشکل است. شرکت AT&T اخیراً پروژه‌ای را با نام «ایرگیگ» آغاز کرده که می‎کوشد به کمک فناوری موجـمیلیمتری و از طریق خطوط برق به انتقال اینترنت بپردازد، در این صورت هرجایی که برق باشد، اینترنت نیز خواهد بود.

برق - اینترنت - پروژه «ایرگیگ»: ارائه اینترنت WiFi پرسرعت از طریق خطوط برق - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

ایرگیگ از آنتن‌های پلاستیکی ارزان که در فواصل منظم در کنار تیرهای چراغ برق نصب می‌شوند استفاده می‌کند. این آنتن‌ها سیگنال‌های پهن‌باند موجـمیلیمتری را با استفاده از یک میدان مغناطیسی که در کنار خطوط برق وجود دارد (در واقع نه از داخل خطوط برق) به یکدیگر فرستاده و تقویت می‌کنند. وقتی که سیگنال جریان دارد، هرکسی که یک دستگاه با قابلیت وای‌فای داشته باشد می‌تواند از این اینترنت استفاده کند. AT&T می‌گوید که سیستم ایرگیگ قادر خواهد بود تا به سرعتی معادل اینترنت 4G (و در آینده به‌سرعت اینترنت 5G) برسد.

این سیستم در حال حاضر توسط تجهیزات فضای باز AT&T در دست آزمایش است و انتظار می‌رود در سال آینده به‌صورت میدانی و عملیاتی تست شود.

برق - اینترنت - پروژه «ایرگیگ»: ارائه اینترنت WiFi پرسرعت از طریق خطوط برق - سامانه - آینده‌پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

امواج میلی‌متری در گذشته سودمندی خود در انتقال یک سیگنال پهن‌باند را نشان داده‌اند. در ابتدای سال جاری یک سیستم با استفاده از این فناوری با سرعت 6 گیگابیت در ثانیه به انتقال داده پرداخت و رکورد جدیدی برای انتقال بی‌سیم داده ثبت کرد. این فناوری متکی بر امواج الکترومغناطیسی‌ است که از امواج اشعه ایکس طولانی‌تر اما از امواج رادیویی کوتاه‌تر هستند (این امواج در محدوده 10 تا 1 میلی‌متر قرار دارند و تحت عنوان امواج فرکانس بسیار بالا نیز شناخته می‌شوند). از جمله سایر کاربردهای این «امواج فرکانس بسیار بالا» می‌توان به مونیتورهای ضربان قلب، سیستم‌های ایمنی خودرو و اسکنرهای چمدان اشاره کرد.

یکی از چالش‌های پیش روی AT&T این است که انتقال موج- میلی‌متری نیازمند خط دید مستقیم بین آنتن‌هاست و این موضوع در نصب آنتن‌ها بسیار حائز اهمیت است و اگر پرندگان یا سنجاب‌ها بخواهند در این آنتن‌ها لانه بسازند باعث قطعی اتصال خواهند شد. احتمالاً از این فناوری برای انتقال اینترنت به شکل «کیلومتر آخر» استفاده خواهد شد یعنی این فناوری سیگنال اینترنت را از سایر فناوری‌ها مانند فیبر نوری دریافت می‌کند و به مکان‌هایی که به اینترنت دسترسی ندارند منتقل خواهد کرد. این بدین معناست که احتمالاً نصب تجهیزات این فناوری بسیار کوتاه خواهد بود.

اگر آزمایش‌های میدانی این شرکت موفقیت‌آمیز باشد، این فناوری یک راهکار ارزان برای عرضه اینترنت به کسانی که نیازمند آن هستند خواهد بود زیرا نیازی به ساخت برج‌ها و یا کشیدن خطوط جدید ندارد. AT&T همچنین ادعا می‌کند که این فناوری از طریق اعلام هشدارهای لازم در مورد خطوط برق در مکان‌هایی که آنتن‌ها نصب شده‌اند و یا اندازه‌گیری میزان مصرف برق به شرکت‌های برق کمک خواهد کرد.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *