full screen background image

چشم‌انداز صنعا: پایتخت یمن و نماد اتحاد

چکیده

در تلاش به منظور یک برنامه­‌ریزی بلندمدت برای توسعه شهرصنعا، شورای محلی صنعا روند برنامه‌ریزی را آغاز کرد. بودجه و جنبه‌های سازمانی آن در اکتبر 2006 توسط ائتلاف شهرها (Cities Alliance) تایید شد، و روند دو ساله‌ی آن تحت رهبری وزیر امور خارجه و شهردار صنعا راه‌اندازی شد. در این برنامه 11 گام اصلی شامل برگزاری نشست‌ها، همایش‌ها و کارگاه‌های متعدد و شرکت‌کنندگان مختلف از سازمان‌های مختلف شهری و تشکیل کارگروه‌های تخصصی برای بررسی و تجزیه و تحلیل یافته‌های بدست‌ آمده و بازنگری آن‌ها به منظور تدوین چشم‌انداز آینده‌ی این شهر طی شده است.
صنعاء پایتخت کشور یمن است. این شهر مرکز استان صَنعاء است. جمعیت آن اکنون تقریباً حدود 2 میلیون نفر است. از لحاظ جغرافیایی صنعا در دل بخش کوهستانی یمن و در منطقه‌ای نیمه خشک قرار گرفته و بلندای آن از سطح دریا ۲۲۰۰ متر است. در پیرامون صنعاء چندین کوه از جمله جبل نوقوم و ایبن قرار گرفته‌است. صنعا توسط سازمان یونسکو به عنوان میراث جهانی معرفی شده است.

روش‌شناسی

به طور کلی 10 گام برای تهیه چشم‌انداز شهر صنعا در نظر گرفته شده است که به قرار زیر است:

چشم‌انداز - 10 گام چشم‌انداز- سامانه- آینده پژوهی- پویش محیطی- شهر تهران

چشم‌انداز – 10 گام چشم‌انداز

بیانه چشم‌انداز

به‌طور کلی نتایج حاصل از برگزاری جلسات مختلف گروه‌های کاری برای رسیدن به یک چشم‌انداز مشخص برای آینده این شهر، در نهایت در یک جلسه عمومی، بیانیه چشم‌انداز شهر صنعا برای افق سال 2025 به شرح زیر می‌باشد:

چشم‌انداز - چشم‌انداز صنعا- سامانه- آینده پژوهی- پویش محیطی- شهر تهران

چشم‌انداز – چشم‌انداز صنعا

یکی از نکات کلیدی در این بیانیه تلاش برای حل معضلات شهر بیشتر از طریق بهبود زیرساخت‌های مالی و اقتصادی و همچنین تقویت سازمانی و نهادی است. یعنی اهدافی از قبیل توسعه اقتصادی، مدیریت مالی بهتر، تقویت نهادها و توسعه سازمانی، برنامه‌ریزی بیشتر را در نظر داشته و به صورتی بنیادین با مسائل شهری برخورد می‌کند.

همچنین با توجه به معیارهای مطرح شده به منظور بهبود استانداردهای زندگی برای ساکنان آن و افزایش جذابیت برای بازدید کنندگان آن اهداف زیر در نظر گرفته شده است:

  • توسعه اقتصادی
  • تقویت نهادها و توسعه سازمانی
  • مدیریت مالی بهتر
  • بهبود برنامه‌ریزی شهری
  • رویکرد جامع به توسعه شهری

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *