full screen background image

چشم‌انداز شهر مترو مانیل: تمرکز بر کاهش فقر و بهبود اقتصادی

چکیده

مشکل اصلی در ناحیه مترومانیل فقر است. به همین دلیل چشم‌انداز آینده در شهرهای این ناحیه هدف اصلی خود را کاهش فقر و بهبود اقتصادی معرفی کرده است. بانک توسعه همچنین اهداف دیگری چون رشد اقتصادی، توسعه منابع انسانی، حکمروایی خوب و مدیریت زیست محیطی را نیز مد نظر قرار داده است.
کلانشهر مانیل و یا مترو مانیل در اطراف شهر مانیل پایتخت این کشور گسترش یافته است و علاوه بر شهر مانیل مشتمل بر شهرهای بزرگ دیگری مانند کوئیزون، ماکاتی، مالاته، پاسای، پاسیگ، لاس پیناس و والنزوئلا نیز می‌شود. کلانشهر مانیل از نظر تقسیمات کشوری مستقل است و یکی از ناحیه‌های کشور فیلیپین به نام ناحیه پایتخت ملی فیلیپین را تشکیل می‌دهد.

روش‌شناسی

با توجه به وجود معضلات عدیده در این ناحیه و شهرهای مختلف آن، برای غلبه بر این ناهنجاری‌ها تصمیم به تهیه سند چشم‌انداز مطلوب برای پیشبرد اهداف مورد نظر گرفته شد. با توجه به نیاز به بررسی روش‌شناسی برنامه راهبردی توسعه در تجارب جهانی و به خصوص شهرهای واقع در کشورهای در حال توسعه، لازم است به بررسی روند و ساختار تهیه و تنظیم این برنامه پرداخته شود. در برنامه توسعه اقتصادی ناحیه مترو مانیل در فیلیپین برای شهرهای Calicut ،Caloocan ،Da Nang ،Quezon City و Taguig به ترتیب گام‌های زیر مورد بررسی قرار گرفته است:
– روندها
– وضع موجود شهر
– بررسی مشکلات کلیدی
– تحلیل SWOT
– چشم‌انداز، ماموریت‌ها و اهداف
– بیان استراتژی‌های توسعه
– اولویت‌های برنامه‌های اقدام
– نظرات و پیشنهادات

در این‌جا به بیان روند برنامه‌ریزی برای چشم‌­اندازسازی شهر Caloocan پرداخته شده است. در واقع این شهر به دلیل مبنا نهادن رشد اقتصادی از طریق پایداری زیست محیطی در چشم‌انداز خود به عنوان نمونه انتخاب گردیده است. روند کلی برنامه‌ریزی برای چشم‌انداز این شهر به صورت زیر است:

چشم‌انداز - روند کلی برنامه‌ریزی - سامانه - آینده پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران

چشم‌انداز شهر Caloocan

چشم‌انداز - چشم‌انداز شهر Caloocan

ماموریت‌ها

ارکان زیر برای مأموریت‌های شهر Caloocan در نظر گفته شده است:

  • احترام به شأن و یگانگی و تنوع شهروندی
  • احترام به بافت تاریخی و تاریخچه شهر و فرهنگ و سنت مردم
  • مسئولیت پذیری نسبت به محیط زیست
  • دسترسی عادلانه به فرصت های اجتماعی و خدمات عمومی

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *