full screen background image
www.cityfuture.ir - کاربرد هنر در باززنده سازی فضاهای شهری (1)

کاربرد هنر در باززنده سازی فضاهای شهری

192 بار دیده شده

با رشد روزافزون شهرها و گسترش شهرنشینی، فضاهای شهری در سراسر جهان بیش از پیش نادیده گرفته می‌شوند. امروزه مقابله با افزایش فضاهای مرده بخصوص در شهرهای بزرگ، به مشکلی جدی برای شهرها تبدیل شده است. یکی از راه‌های پاسخ به این مسئله، استفاده از هنر در فضاهای مرده شهری و باززنده‌سازی این فضاهاست. در سال ۲۰۱۴، پروژه‌ای تحت عنوان Warde، در میدان والرو شهر اورشیلم طراحی شد. هدف از طراحی و اجرای این پروژه، ایجاد ارتباط میان عابران پیاده و فضای مرده میدان بود. این پروژه بخشی از پروژه بزرگتری در ارتباط با گسترش فضاهای شهری در مرکز شهر اورشیلم بود. میدان Valero در مرکز شهر اورشیلم و در مجاورت یکی از ایستگاه‌های پرتردد شهر و در لبه یک بازار بزرگ واقع شده است. با وجود ازدحام این منطقه انتظار می‌رود میدان مذکور، از جذابیت و سرزندگی کافی برخوردار باشد اما اینگونه نیست. قبل از اجرای پروژه Warde، به علت نبود یک برنامه‌ریزی مردم‌محور، فضای میدان Valero، فضایی مرده و به دور از تعاملات اجتماعی و ارتباط افراد با فضا بود. در صورتیکه روزانه هزاران نفر در طول روز بدون لحظه‌ای توقف در فضا از این میدان عبور می‌کردند. در نهایت مسئولان شهری تصمیم گرفتند برای بهبود فضاهای شهری برنامه‌ریزی کرده و ارتباط معناداری میان شهروندان و فضاها در شهر ایجاد کنند. در این راستا، ایده استفاده از مبلمان خاص در فضاهای شهری و سطح خیابان را مطرح کردند.

www.cityfuture.ir - کاربرد هنر در باززنده سازی فضاهای شهری (2)

کاربرد هنر در طراحی المان شهری عامل جذابیت بخشی به فضا

گل‌های عظیم‌الجثه شبیه به خشخاش با ساقه‌های ۳۰ فوتی که با استفاده از جریان هوا پر و خالی می‌شوند. عرض این گل‌ها در هنگام باز شدن، به حدود ۳۰ فوت می‌رسد. این گل‌ها در واکنش به رفتار رهگذران باز و بسته می‌شوند. بگونه‌ای حس کنجکاوی آنان را تحریک کرده و از این طریق آن‌ها را دعوت به برقراری تعامل با فضا می‌کنند. ایستادن زیر یکی از این گل‌ها باعث باز شدن آن‌ها شده و ترک کردن فضا توسط رهگذران موجب بسته‌شدن گل‌ها می‌شود. یکی از مزیت‌های استفاده از این گل‌های غول‌پیکر، ایجاد سایه است که منجر می‌شود در فصل تابستان نشستن زیر آن‌ها برای رهگذران لذت‌بخش باشد.

عملکرد گل‌ها در شب بگونه‌ای است که هنگام باز شدن در شب با استفاده از چراغ‌های تعبیه شده در وسط گل، روشنایی محیط را تأمین کرده و هنگام بسته شدن، فضا دوباره تاریک می‌شود. این سیستم بگونه ای طراحی شده که حتی به برنامه‌های حمل‌و‌نقل عمومی نیز واکنش نشان می‌دهد. بدین گونه که در هنگام نزدیک شدن واگن‌ها به محل، با ارتعاش خود به مسافران هشدار می‌دهند.

استفاده از تجهیزات هنری در فضاهای شهری در حال گسترش است و به عنوان راهکاری هوشمندانه برای برقراری ارتباط جوامع با فضاهای مرده شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. نصب و راه‌اندازی مبلمان‌ شهری هنری در میدان Valero، توانست زندگی را به فضای مرده میدان برگردانده و شهروندان را با فضا آشتی دهد.

آینده پژوهی-www.cityfuture.ir - کاربرد هنر در باززنده سازی فضاهای شهری (9)

آینده پژوهی-پویش محیطی-هنر-باززنده سازی-فضاهای شهری

www.cityfuture.ir - کاربرد هنر در باززنده سازی فضاهای شهری (3)

آینده پژوهی-پویش محیطی-هنر-باززنده سازی-فضاهای شهری

www.cityfuture.ir - کاربرد هنر در باززنده سازی فضاهای شهری (4)

آینده پژوهی-پویش محیطی-هنر-باززنده سازی-فضاهای شهری

www.cityfuture.ir - کاربرد هنر در باززنده سازی فضاهای شهری (5)

آینده پژوهی-پویش محیطی-هنر-باززنده سازی-فضاهای شهری

www.cityfuture.ir - کاربرد هنر در باززنده سازی فضاهای شهری (8)

آینده پژوهی-پویش محیطی-هنر-باززنده سازی-فضاهای شهری

www.cityfuture.ir - کاربرد هنر در باززنده سازی فضاهای شهری (6) منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *