full screen background image

گزارش دیلویت: در مورد سرمایه‌گذاری شهرهای هوشمند، هوشمند باشید

با این سه مرحله شروع کنید

شهرهای ایالات متحده به سرمایه‌گذاری مجدد و مدرن‌سازی زیر‌ساخت‌های عمده نیاز دارند. ما با اتخاذ مدل‌های جدید شهر هوشمند می‌توانیم شهرهایمان را امن‌تر، بی‌خطر‌تر، انعطاف‌پذیرتر و در سطح جهانی رقابتی کنیم. افسران مالی دولت با استفاده از سیاست‌های مالی، مشارکت بخش خصوصی و دولتی و مدل‌های درآمد مبتنی بر عملکرد، می‌توانند نقش مهمی در ایجاد این تحول بازی کنند. افسران مالی دولت با حمایت از ایجاد شهرهای هوشمند، می‌توانند سرمایه‌گذاری مجدد و مدرن‌سازی شهری را تحریک کنند.

وعده شهرهای هوشمند

پیرامون شهر هوشمند، به عنوان یک مدل زنده برای جوان‌سازی اقتصاد‌ها و جوامع شهری، حرکت رو به رشدی وجود دارد. شهر‌های هوشمند از زیرساختی استفاده می‌کنند که توسط فناوری‌های مدرن مانند اینترنت اشیا، سنسورهای تعبیه شده و خدمات مبتنی بر ابر طراحی شده است. به همین دلیل، این شهر‌ها انعطاف‌پذیر‌تر و با محیط‌ زیست سازگار هستند. شاید مهم‌تر از همه این باشد که شهر‌های هوشمند می‌توانند به رهبران دولت کمک کنند تا ضمن ارائه خدمات بهتر به شهروندان، هزینه‌ها را کاهش و درآمد‌ها را افزایش دهند.

رویکردهای خلاقانه مورد نیاز است

افسران مالی دولت، برای تبدیل کردن دیدگاه شهرهای هوشمند به واقعیت، ناچار خواهند بود جایگزین‌های خلاقانه‌ای برای مدل‌های سنتی سرمایه‌گذاری زیر‌ساخت پیدا کنند. تحت نظارت آن‌ها، شهرداری‌ها می‌توانند همکاری متقابل دولت و مشارکت‌های نوآورانه‌ای که منابع جدیدی برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌کنند، را جستجو کنند. مشارکت‌های دولتی – خصوصی (PPP)، توافقنامه‌های به اشتراک‌گذاری درآمد و توافقنامه پرداخت برای عملکرد، نمونه‌هایی از رویکردهای جدید پر‌مایه و مبتکرانه برای تامین مالی و سرمایه‌گذاری شهرهای هوشمند هستند. ابزارهای سرمایه‌گذاری مانند این، به منظور اطمینان از ریسک کمتر و پاداش بیشتر برای تمام سهامداران، از ابزارهای سنتی وام و بدهی فراتر می‌روند.

توسعه شهرهای هوشمند: سه مرحله کلیدی

افسران مالی دولت نقش مهمی در توسعه شهرهای هوشمند دارند. در اینجا سه مرحله وجود دارد که رهبران ایالت و شهر باید زمانی که به دنبال تامین مالی طرح‌های شهر هوشمند هستند، آن‌ها را در نظر بگیرند:
1. حمایت از مشوق‌های مالی، مشارکت‌های دولتی – خصوصی و اوراق قرضه واجد شرایط زیر‌ساخت که به طور خاص بر نیازهای شهر هوشمند متمرکز هستند. این سیاست‌ها می‌توانند ضمن حفظ تعادل بین ریسک‌ها و پاداش‌ها، هزینه کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری در زمینه فناوری را کاهش دهند.
2. ترکیب کردن رویکرد‌های مبتنی بر عملکرد به منظور به اشتراک‌گذاری درآمد با مدل‌های تحویل برای سیستم‌های شهر هوشمند. به این ترتیب، هر دو سرمایه‌گذار عمومی خدمات و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی سود‌ به دست آمده از دستاورد‌های بهره‌وری، درآمد حاصل از تبلیغات و تجزیه و تحلیل‌های ارزش افزوده شهر هوشمند را به اشتراک می‌گذارند.
3. تشویق همکاری فعال فدرال، ایالتی و محلی. این امر دری را به روی سرمایه‌گذاری بالقوه برای وسایل نقلیه تک منظوره و واحد‌های نوآوری باز می‌کند.

مسیر هوشمند‌تری را پیش ببرید: مدل‌های مشارکت جدید برای شهر‌های هوشمند

صرف نظر از کاربرد فناوری، یک تم میان‌بر در سرمایه‌گذاری زیرساخت شهر هوشمند، تخصیص مجدد ریسک و پاداش بین بخش‌های عمومی و خصوصی است. رهبران فدرال، ایالتی و محلی، به طور فزاینده‌ای با مدل‌های مشارکت جدید برای سرمایه‌گذاری از پیش و به اشتراک‌گذاری درآمد، از جمله پرداخت هزینه برای عملکرد مربوط به بهبود خدمات و یا دسترسی به خدمات، روبرو می‌شوند.
حتی نهاد‌های فدرال، ایالتی و محلی محدود به منابع مالی می‌توانند با نظارت بر رهبران مالی، حسابداری و زیرساخت خود در بازار شهر‌های هوشمند در حال ظهور شرکت کنند. همانند مورد چالش شهر‌های هوشمند که توسط وزارت حمل و نقل ایالات متحده (DoT) مورد حمایت قرار گرفت، شهر برنده کلمبوس، اوهایو، مبلغ 40 میلیون دلار کمک هزینه و 10 میلیون دلار جهت حمایت از خیریه ولکان دریافت کرد. بخش خصوصی نیز با 100 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مورد حمایت قرار گرفت و توانست گامی به سمت جلو بردارد. در مجموع، این سرمایه‌گذاری نحوه حمل و نقل در کلمبوس را تغییر خواهد داد. یکی از زمینه‌های تمرکز، به اشتراک گذاشتن سواری است که می‌تواند جوامع با درآمد کم را بهتر به شهر آن‌ها متصل کند، که در نتیجه منافع اقتصادی، دخول شهروندان و دستاورد‌های به طور بالقوه بهتر سلامت را به همراه خواهد داشت.
با فکر کردن خارج از چارچوب‌های مرسوم و متداول و مشارکت به روش‌های جدید، حتی دولت‌های فدرال، ایالتی و محلی با منابع مالی محدود نیز می‌توانند در برنامه‌های شهر هوشمند شرکت کنند. و همان طور که شهرداری‌های بیشتری راهبرد‌های شهر هوشمند را دنبال می‌کنند، درس‌های ارزشمند و بهترین تجربیات موفقیت سازندگان آینده را ممکن خواهند ساخت.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *