full screen background image

فضاهای سبز کوچک در حاشیه پارکینگ خیابانی

یکی از اقداماتی که در سانفرانسیسکو در حال انجام است، ساخت پارک‌های کوچکی است که با استفاده از عریض کردن بخشی از فضای پیاده‌روها در شهر ایجاد می‌شود. پارک‌هایی که در سانفرانسیسکو به parklet  شهرت دارند. Parklet ها فضاهایی عمومی هستند که معمولا با استفاده از ترکیب دو فضای ناکارامد پارکینگ بوجود می‌آیند. در ادامه  12 مورد parklet  موفق در سانفرانسیسکو و ویژگی‌های هریک به طور مجزا بررسی شده است. هر یک از 12 parklet  بگونه‌ای طراحی شده که با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کرده و کسب‌و‌کارهای محلی از آن‌ها حمایت می‌کنند. parklet ها با همکاری طراحان، معماران، سازندگان و معماران منظر طراحی و اجرا شده و فضاهایی منحصر به فرد در شهر ایجاد کرده‌اند.

 • Cumaica

 Cumaica  یکی از پارکلت‌های دلنشین و جذابی است که در مقابل کافی‌شاپ Cumaica  در خیابان شلوغ Clement ایجاد شده است. Cumaica  توسط  Anzfer Farms طراحی شد. یکی از ویژگی‌های فضا ترکیب نوعی مبلمان چوبی ساده با پوشش گیاهی است. مکانیابی این پارکلت بسیار هوشمندانه انجام شده و بعد از اتمام اجرای پروژه، به یک نشانه شهری تبدیل شد. این فضا در یکی از خیابان‌های شلوغ و تاریک شهر، واقع در مجاورت تعدادی مراکز خرید، ساخته شده است. کافی‌شاپ‌ها و نانوایی‌هایی که در این خیابان قرار داشتند، به شدت نیازمند فضایی عمومی و تعدادی صندلی و فضای نشستن در فضای باز بودند. Cumaica   به شیوه‌ای خلاقانه توانست به نیاز آن‌ها پاسخ دهد.

فضای سبز- پارکینگ عمومی

پویش محیطی- آینده پژوهی

 • Cinderella

یکی از جدیدترین پارکلت‌های سانفرانسیسکو در مقابل شیرینی‌فروشی روسی Cinderella طراحی و اجرا شد. طراحی پارک توسط استادیو Gehl صورت گرفت. در این پارکلت گیاهان زینتی با ترکیب زیبایی از جعبه‌های چوبی آویزان شده اند. جعبه‌هایی که بر روی یکدیگر انباشته شده و لبه‌هایی را برای فضا ایجاد کرده است. همچنین صندلی‌ها و میزهای رنگی به گونه‌ای چیده شده‌ که فضایی را همچون باغی کوچک در میان خود ایجاد کرده و رهگذران می‌توانند در آن بنشینند و از فضا لذت ببرند.

www.cityfuture.ir - پارک های کوچک جذاب در خیابان های سانفرانسیسکو 2

 • Devil’s Teeth

پارکلت چوبی زاویه‌داری به سبک مدرن در مقابل شرکت Devil’s Teeth واقع در محله Sunset طراحی و اجرا شد. طراحی پارک توسط استادیو Shane Curnyn صورت گرفت. خانواده‌ها ، کودکان، کارمندان و.. در روزهای آفتابی در این محل گرد هم آمده و به انجام فعالیت‌هایی همچون، صرف غذا، نوشیدن قهوه، گفتگو و… در آن می‌پردازند.

www.cityfuture.ir - پارک های کوچک جذاب در خیابان های سانفرانسیسکو 3

 • Mojo

مرکز خرید دوچرخه Mojo، واقع در خیابان Divisadero، میزبان یکی از پارکلت‌های دائمی شهر شد. طراحی این پارک توسط معماری به نام Riyad Ghannam صورت گرفت. ویژگی این پارکلت، ساخت تیرچه‌های چوبی بلند در کنار مبلمان کافه فروشگاه است که به عنوان یک پناهگاه عمل کرده و از بازدیدکنندگان در مقابل ترافیک خیابان محافظت می‌کند. افراد بسیاری هر روزه از این پارکلت استفاده می‌کنند و با انجام فعالیت‌هایی همچون نوشیدن قهوه، گفتگو در حین تعمیر دوچرخه و یا صرف غذا از فضا لذت می‌برند.

www.cityfuture.ir - پارک های کوچک جذاب در خیابان های سانفرانسیسکو 4

 • Four Barrel

اینبار کافی شاپ Four Barrel واقع در خیابان Valencia در منطقه Mission در سانفرانسیسکو میزبان پارکلت فلزی منحصر به فردی شد. طراحی این پارکلت توسط گروه معماری Boor Bridges انجام شده است. این پارکلت توقفگاهی است که رهگذران را به  نشستن، ایستادن و وقت گذراندن در فضا دعوت می‌کند. دوچرخه‌سواران می‌توانند دوچرخه‌های خود را در فضا پارک کرده و به همراه دیگر افراد به صرف نوشیدنی و یا گفتگو و تعامل با یکدیگر بپردازند.

www.cityfuture.ir - پارک های کوچک جذاب در خیابان های سانفرانسیسکو 5

 • Outerlands

رستوران جدید آمریکایی از ساخت پارکلت در خیابان Judah حمایت کرد. ساخت این پارکلت با استفاده از ترکیب چوب و بتن، زیبایی خاصی به فضا بخشید. پارکلت هر روزه میزبان خانواده‌‌ها، کودکان، مردم محلی و بازدیدکنندگان بسیاری است و از آن‌ها دعوت می‌کند تا نان خوشمزه Outerlands را امتحان کنند.

www.cityfuture.ir - پارک های کوچک جذاب در خیابان های سانفرانسیسکو 6

 • The Mill

کافی شاپ و شیرینی فروشی Mill ، میزبان پارکلتی بسیار ساده و در عین حال کاربردی در خیابان Divisadero در سانفرانسیسکو شد. این پارکلت توسط تیم معماری Boor Bridges طراحی شد. ویژگی این پارکلت، استفاده از صندلی‌ها و میزهای چوبی وسیع در دو طرف باغچه‌های کوچک خیابان به همراه یک فضای بزرگ مخصوص پارک دوچرخه است. بازدیدکنندگان می‌توانند برای مطالعه و یا حتی انجام تکالیف خود از این فضا استفاده کنند و از هوای تازه لذت ببرند.

www.cityfuture.ir - پارک های کوچک جذاب در خیابان های سانفرانسیسکو 7

 • Deepistan

Deepistan پارکلتی منحصر به فرد با نوعی گیاهکاری جذاب و استفاده از پوشش گیاهی زیبا که توسط Jane Martin طراحی شد. Deepistan تنها پارکلت عمومی است که میزبان تنها یک نفر است. یک وبسایت موضوع خود را به طراحی این فضا و اینکه چگونه مردم می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند اختصاص داده است.

www.cityfuture.ir - پارک های کوچک جذاب در خیابان های سانفرانسیسکو 8

 • Seabreeze

پارکلت Seabreeze، با حمایت کافه Seabreeze طراحی و در خیابان Judah به اجرا درآمد. این پارکلت چوبی منحصر به فرد که شبیه قایق ساخته شده است توسط یک استودیوی محلی طراحی شد. فضای پارکلت بگونه‌ای است که قابلیت نشستن و گذران اوقات فراغت بازدیدکنندگان را داشته و فضایی بزرگ برای پارک دوچرخه ایجاد کرده است.

www.cityfuture.ir - پارک های کوچک جذاب در خیابان های سانفرانسیسکو 9

 • Simple Pleasures

کافه Simple Pleasures محل تجمع مردم محلی در تمام ساعات روز در نزدیکی ساحل اقیانوس است. پارکلت مذکور عمدتا از چوب ساخته شده و ویژگی دیگر آن استفاده از سطوح مختلف برای نشستن بازدیدکنندگان و برقراری ارتباط بین آن‌هاست. طراحی و ساخت آن توسط Ron Stanford انجام شده و فضایی لذت‌بخش را برای استفاده عموم فراهم آورده است.

www.cityfuture.ir - پارک های کوچک جذاب در خیابان های سانفرانسیسکو 10

 • Ritual

کافی شاپ Ritual میزبان یک پارکلت جذاب در خیابان والنسیا شد. Ritual توسط گروه معماری Boor Bridges و شبیه یک قایق طراحی شده و شامل فضایی برای نشستن می‌باشد. اگر از خیابان به پارکلت Ritual بنگریم آن را همچون کشتی شکسته‌ای رها شده در کنار پیاده‌رو میبینیم.

از زمانی که سانفرانسیسکو با استفاده از روش‌های نوآورانه اقدام به ساخت پارکلت‌ها در فضاهای شهری خود کرده است، شهرهایی همچون LA، Philadelphia و Seattle نیز به فکر افزایش فضاهای عمومی در محلات و ارتقا کیفیت آن‌ها با استفاده از شیوه‌های مشابه ساخت پارکلت‌ها در سانفرانسیسکو افتاده‌اند. در حال حاظر بیش از 50 مورد از این پارک های کوچک در خیابان ها سانفرانسیسکو ساخته شده است. تصاویر زیر تعدادی دیگر از این پارک های کوچ را نشان می دهد.

divisparklet Initiatives_parklet parklet0 photo10-e1403306568164 tumblr_nm8yweHYBX1rqjyt3o1_1280 7657796858_3b3cf9aee8_b 14889515917_fb32b40234_b 23531521792_c13cdc6f9c_z 23567501946_787e308704_b a-parklet-in-the-mission فضاهای سبز

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *