full screen background image

مرکز خرید بازیافتی در سوئد

با وجود مراکز خرید در ایالات متحده در دوره ای که تحلیلگران آن را آخرالزمان خرده فروشی مینامند، صاحبان بی قرارِ فروشگاه  ها به دنبال نشانه ای برای زندگی می گردند. یک تجربه ی خرید جدید در سوئد نوع متفاوتی از مصرف را ارائه می کند، اما ایده ی بازتولیدِ آن شاید چیزی نباشد که برندها به دنبال آن هستند.
شاید به نظر برسد که ReTunaÅterbruksgalleria یک مبل آماده برای سر هم بندی به نظر برسد، اما این خرده فروشی جدید فروشگاهی که فقط محصولات بازیافت شده یا تعمیر شده در آنجا فروخته می شود آخرین جایی است که می توانید چنین محصول دورانداختنی ای را در آن پیدا کنید. به گفته ی Anna Bergström یکی از مؤسسین این فروشگاه در این مفهوم جدید تنها حفظ کردن اهمیت دارد. در این مرکز خرید که در آگوست 2015 در Eskilstuna، شهری در 75 مایلی غرب استکهلم افتتاح شد، همه چیز دست دوم و تعمیر شده است (در جهت بهبود اصلاح شده اند). مشتریان تشویق می شوند که چیزهای استفاده شده را به آنجا ببرند تا بعداً طراحان، هنروران و صاحبان مغازه آنها را به چیزهای دیگری تبدیل کنند.

مرکز خرید - مرکز خرید بازیافتی در سوئد - سامانه - آینده پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران
ReTunaفعالیت خود را با شراکت یک کمپانی متعلق به شهرداری و سازمان های غیرانتفاعی و کسب و کارهای محلی انجام می‌دهد. این اتفاق به این دلیل رخ داده که مقامات محلی خواسته اند برای کمک به بهبود پایداری و همچنین لحاظ کردنِ طرح کاهش پسماند سوئد فعالیت‌های بیشتری انجام دهند.
Bergström می گوید «به عقیده ی من این اتفاق ترکیب خوبی از سیاست های شجاعانه، اعمال نفوذ خوب و تلاش شهرداری برای بهبود عملکرد خود است».
این مرکز خرید که کارکنان آن در مغازه های مختلف بیش از 50 نفر هستند، در زمینه های بسیاری تمام چیزهایی را که شما در یک مرکز خرید معمولی به دنبال آن هستید، دارد. خریداران می توانند در آنجا موارد زیر را بیابند: اثاثیه ی منزل، دوچرخه، وسایل آشپزخانه، لباس، دکوراسیون، مصالح ساختمانی، در و پنجره های قدیمی، کامپیوتر، تجهیزات الکترونیکی و همچنین اتاق کنفرانس و قهوه خانه ی ارگانیک. در ماه مارس یک مغازه گل فروشی افتتاح شد که گلها و گیاهانی را می فروشد که با توجه به زیست بوم شناسی پرورش داده شده اند. البته این مغازه گلدان های استفاده شده نیز می فروشد. علاوه بر آن ReTuna کلاس ها و ارائه های DIY را نیز برگزار می کند.

مرکز خرید - مرکز خرید بازیافتی در سوئد - سامانه - آینده پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران
شاید دور از واقعیت به نظر برسد اما Bergstrom می گوید که آمارها نشان می دهند تجربه ی خرید دست دوم موفقیت آمیز بوده است. از زمان بازگشایی این مرکز خرید روزانه 600 تا 700 نفر را جذب کرده و فروش کل سال 2016 برابر با 8.1 میلیون کرون سوئدی یا 910000 دلار بوده است.
Bergstrom میگوید «من میخواهم مردم انتخابهای آگاهانه تری داشته باشند و بدانند که انتخاب ها باعث ایجاد تفاوت می شوند. و البته من دوست دارم تمام مردم در محافظت از محل زندگی مشترکمان یعنی سیاره ی مادر زمین همکاری کنند!».
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *