full screen background image

مقابله با فقر شهری با راه‌اندازی تعاونی های کارگری

یک سازمان غیرانتفاعی جدید با هدف حمایت از ایجاد تعاونی های کارگری بیشتر در راچستر نیویورک اولین دستاورد خود را در آوریل اعلام کرد. سازمان غیرانتفاعی (Market Driven Community Corporation MDCC) اعلام کرد که یک تعاونی جدید با نام ENEROC برای نصب روشنایی LED در بیمارستان عمومی راچستر قرارداد بسته است.
شهردار راچستر در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «ایجاد شغلهای دستیافتنی (قابل فهم) در شهر ما باعث می شود محله‌های ما تقویت شده و فرصت های بیشتری برای ساکنین ایجاد شود. سازمانMDCC این هدف را با راه اندازی تعاونی هایی مانند ENEROC میسر می سازد. چنین تعاونی های کارگری به ساکنین این توان را می‌دهند تا وارد یک کسب و کار رقابتی بشوند.
در شهری که حدوداً 33 درصد از خانوارها زیر خط فقر فدرال زندگی می کنند، Warren و سایر حامیان تعاونی ها قصد دارند شبکه ای از کمپانی ها را ایجاد کنند که در خدمت مؤسسات باثباتی مانند دانشگاه ها و بیمارستان ها باشند.

Warren و دفتر نوآوری او در طول یک سال گذشته MDCC را در مسیر شکل گیری اش هدایت کردند تا رشد کند اما اکنون این سازمان غیرانتفاعی مستقل است.
ENEROC در حال حاضر سه کارگر را تحت حمایت خود دارد و انتظار می رود در سال اول تا 14 شغل جدید را ایجاد کند. در آغاز کار کارگران به ازای هر ساعت 12 تا 15 دلار درآمد خواهند داشت و زمانی که به «کارگر صاحب» تبدیل شوند، جزو سهام داران کمپانی می شوند. با وجود این که کمتر از 400 کسب و کار تعاونی کارگری در ایالات متحده از اوکلند تا آستین و نیویورک وجود دارد، بسیاری از مردم آنها را منبع شغل هایی با درآمد خوب می دانند و آن ها را به صورت یک مدل می بینند که ساکنین حاشیه ای از طریق آن می توانند پول به دست بیاورند.

تعاونی های کارگری - مقابله با فقر شهری با راه‌اندازی تعاونی های کارگری - سامانه - آینده پژوهی - شهر تهران
ENEROC در پروژه ی روشنایی بیمارستان یک پیمانکار فرعی در کمپانی محلی Lumalon خواهد بود که در آموزش کارگران جدید نیز نقش خواهد داشت. دوج‌کاسوِل مدیر کسب و کار ENEROC میگوید که حدس می زند تا اواسط ماه مِی برای یک قرارداد دیگر که در مرحله ی مذاکرات است یک یا دو نفر دیگر را استخدام کند. این شغل ها به ساکنین محله های فقیرتر اختصاص پیدا خواهند کرد.
کاسول و هِنری فیتز مدیر دفتر نوآوری راچستر می گویند که کارگران با برنامه ی نوآورانه ی آموزش و استخدام شغلی راچستر و همچنین سازمان های اجتماعی مانند Bridges to Success و Family Independence Initiative کنار می آیند.
به گفته ی Fitts: «MDCC استراتژی جدیدی را برای توسعه ی اقتصادی به جامعه ی ما می آورد. این واقعاً یک رویکرد جامع و جدید است که با در نظر داشتنِ پایداری بلندمدت با سازمان هایی آغاز می شود که در جامعه ی ما ریشه دارند و از بین نمی روند».
برای استفاده از پایگاه مشتریان مؤسسه ی اساسی، نمایندگانی از سازمان سلامت منطقه راچستر، دانشگاه راچستر، مؤسسه ی تکنولوژی راچستر و کالج St. John Fisher با MDCC همکاری می کنند.
Fitts میگوید: «ما می دانیم که آنها تا دهه های آتی همین جا خواهند بود. ما می توانیم بر روی قدرت خرید آنها به عنوان یک منبع بالقوه و قابل اعتماد برای تقاضاهایی حساب کنیم که می توانیم بر اساس آنها کسب و کارهایی را تشکیل دهیم. می دانیم که این تقاضاها تا سالها وجود خواهند داشت و شغل هایی که ایجاد می‌شوند بلندمدت خواهند بود».
مؤسسه ی پژوهشی ملی Democracy Collaborative در شهر کلیولند که بر روی اقتصادهای عادلانه متمرکز است، در ایجاد استراتژی تعاونی های کارگری شهر راچستر مشارکت دارد. Evergreen Cooperatives که یک شبکه متشکل از تعاون های کارگری در کلیولند است برای شروع کارش از مؤسسه ی مشارکت دموکراسی کمک گرفت. این تجربه درسهای خوبی برای کوشش اخیر به همراه داشت. یک نکته مهم: شکل گیری یک سازمان غیرانتفاعی مانند MDCC برای تسهیل فرآیندهای توسعه کسب و کار و برای اینکه منبعی باشد برای جامعه کسب و کار راچستر ضروری است. MDCC ایده های کسب و کار را از لحاظ مقرون به صرفه بودن و پایدار بودن آزمایش می کند. قبل از شروع به کار ENEROC دو ایده ی تعاونی دیگر از بین رفتند.

کاهش سطح فقر با فعالیت تعاونی های کارگریMDCC در راچستر

امیدواریم که طرح جدید مبارزه با فقر Rochester-Monroe در طول 15 سال تا 50 درصد فقر را کاهش دهد. «گزارش ویژه ی فقر و شدت آن در منطقه ی Nine-County Greater Rochester» در سال 2013 نشان داد که این منطقه در میان 75 کلانشهر بزرگ ایالات متحده، رتبه ی پنجم فقر و خودِ Rochester در میان شهرهای هم اندازه در آن مناطق شهری، رتبه ی دوم را در فقر دارد.
Melissa Marquez مدیر عامل اتحادیه اعتباری تعاونی Genesee و عضو هیئت MDCC می گوید امیدوار است که MDCC و استارت اپ هایی مانند ENEROC با باز کردن مسیرهایی برای داشتنِ شغل های بلندمدت، به اعضای اتحادیه اعتباری او و خانواده هایشان که بسیاری از آنها رنگین پوست، مهاجر و پناهنده هستند کمک کنند. همچنین بسیاری از آنها کارگران موقتی هستند.
به گفته ی Marquez «آنها از سر یک کار موقتی به سراغ یک کار موقتی دیگر و سپس به دنبال یک کار موقتی دیگر می روند. آنها کمترین دستمزد را می گیرند و عموماً کمترین درآمد و ثروت را دارند».
علاوه بر وصل شدن به کسب و کارهایی که ممکن است مشتری تعاونی های جدید باشند، MDCC برای کسب و کارهایی که علاقه دارند به مدل کسب و کار تعاونی تغییر شکل دهند، مانند یک مرجع خواهد بود. در حالی که این کار برای تمام کمپانی ها جواب نمی دهد، فیت می گوید «امیدواریم دیده شویم و نشان دهیم که این یک انتخاب است و منفعت هایی نیز دارد».
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *